Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Láska se v Číně stává problémem i výnosným byznysem

Víkendář: Láska se v Číně stává problémem i výnosným byznysem

11.8.2018 9:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská vláda dlouhé roky uplatňovala politiku jednoho dítěte a rodiče obvykle silně preferovali syny namísto dcer. Nyní v zemi žije 200 milionů svobodných lidí a na každých 114 mužů připadá jen 100 žen. Podle německého Spiegelu přitom v Číně nikdo nechce být tím, kdo nebude mít žádné potomky. Ti, kteří si nenajdou partnera, pak utrpí „rychlou společenskou smrt“.

„Láska se v Číně stává problematickou záležitostí. Ekonomický boom lidi vzájemně oddaluje, vytrhává z jejich vesnic a malých měst. Po celá staletí děti v Číně vyrůstaly s rodiči s tím, že každá generace měla stejnou společensko-ekonomickou pozici... Kombinace svobody volby a sociálního tlaku se nyní stává pro mnohé nezvladatelná a tisíce lidí se živí tím, že zprostředkovávají flirty, svatby, poskytují různé druhy poradenství v těchto oblastech a slibují, že lidem zajistí štěstí,“ píše Spiegel.

Online platforma Baihe, kterou využívají vdavekchtiví lidé, má více než 300 milionů uživatelů a 3 000 zaměstnanců. Psychologové této společnosti létají po celé zemi a snaží se radit lidem bez partnera, kteří prožívají krizi, doručují květiny či pracují jako soukromí detektivové pro ty, kdo se domnívají, že je jejich protějšek podvádí. Umí také analyzovat solvenci potenciálních partnerů či vyjednat hypotéku. Celý tento byznys má v Číně hodnotu několika stovek milionů dolarů ročně. Ale i přesto mají miliony lidí stále problém najít si partnera.

Spiegel připomíná, že Mao Ce-tung podporoval porodnost, ale na konci sedmdesátých let přišel obrat vládní politiky s tím, že dalšího rozmachu Číny lze dosáhnout pouze s menším počtem narozených dětí. Ženy byly nuceny ke sterilizaci a k potratu v případě, že čekaly dceru. Jenže čínští stratégové nakonec vytvořili společnost, kde je příliš mnoho mužů, která bude příliš rychle stárnout a nebude schopná uspokojit poptávku na trhu práce.

Muži dnes navíc při hledání partnerky nečelí jen velkému počtu konkurentů, ale i stále větší vybíravosti potenciálních partnerek. Nepřekonatelným problémem může být třeba už to, když pocházejí z chudších částí země nebo nemají potřebnou pozici ve společnosti. Právě na ni kladou vzdělané Číňanky velký důraz. Ve společnosti, kde se všichni předhání v tom, čeho dosáhli, nechce totiž nikdo udělat krok zpátky. Situace je tak složitá zejména pro muže, kteří přicházejí do měst za prací. Ti čelí třem obrovským překážkám: Nedostatku peněz, času a společenských vazeb.

Pozice, jaké se daný člověk v čínské společnosti těší, je podle Spiegelu primárně dána vládou. Všichni se totiž musí řídit systémem registrací, který všechny rozděluje do dvou kategorií: Na ty, kteří pocházejí z venkova, a na ty, kdo jsou z měst. Tyto dvě kategorie pak ovlivňují širokou škálu věcí včetně přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a v neposlední řadě i k ženám žijícím ve městech. Čínská vláda si je přitom již dlouho vědoma problému, který představují zástupy mužů migrujících do měst. Strana tak nyní podporuje porodnost, sama zakládá internetové stránky zaměřené na hledání vhodných partnerů a pořádá jejich setkání. Dochází dokonce k tomu, že vedení velkých státních společností organizuje schůzky mezi zaměstnanci, kteří hledají partnera. A to i v případech, kdy je o to nikdo nežádá.

Zdroj: Der Spiegel


 

Čtěte více:

Mýtus stárnoucí společnosti
4.6.2018 6:36
Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních ...
The Economic Observer: Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu
11.6.2018 10:30
"Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském ...
Druhá zaměstnání mění názor na práci
13.6.2018 16:51
Kazuhiro Hasegawa už tři roky řídí taxi. Tuto práci si chválí navzdory...
Budoucnost chytrých měst mají v rukou jejich obyvatelé
26.6.2018 6:32
Města se stále více zalidňují. V současnosti už žije v městských oblas...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m