Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus stárnoucí společnosti

Mýtus stárnoucí společnosti

4.6.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních a postindustriálních zemí představuje „demografickou časovanou bombu“. Stárnutí společnosti je podle nich pro ekonomiku zkázou, protože méně lidí pracuje a přispívá k ekonomickému růstu a více lidí pobírá penzi a vyžaduje zdravotní péči.

OSN odhadla, že od teď do roku 2050 se bude v každé zemi počet obyvatel nad 60 let zvyšovat. Přesto, že střední délka života zůstává v rozvinutých ekonomikách nejdelší, nejrychleji roste na rozvíjejících se trzích. Počet lidí nad 60 let je oproti rozvinutému světu v rozvojových zemích dvojnásobný. A OSN očekává, že do roku 2030 bude trojnásobný a do roku 2050 čtyřnásobný.

Průměrný věk obyvatel zvyšuje v mnohých zemích rostoucí délka života a klesající porodnost. V Japonsku se medián věku obyvatel zvýšil z 26 v roce 1952 na dnešních 46. V Číně za stejné období vzrostl z 24 na 37 a čeká se, že v roce 2050 bude 48.

Názor, že stárnutí obyvatel ekonomiku těchto zemí oslabí, vyplývá z toho, co ekonomové označují jako OADR – poměr obyvatel nad 64 let k produktivnímu obyvatelstvu (mezi 15. a 64. rokem života). Pokud předpokládáme, že starší lidé jsou neproduktivními pobírateli vládních příspěvků, pak rostoucí OADR znamená nižší hospodářský růst a rostoucí tlak na veřejný rozpočet.

Ale co když je tento předpoklad chybný? Vlády se zajímají o věk kvůli vlivu na produktivitu a výdajům na zdravotnictví. Ale pokud produktivita a výdaje na zdravotnictví jsou skutečné tím podstatným, pak je mnohem relevantnější změna podmínek stárnutí než podíl obyvatel, který na naší planetě dosáhl určitého počtu let.

Důstojné stárnutí

Průměrný věk obyvatel USA se od roku 2050 neustále zvyšuje, zatímco průměrná úmrtnost klesá. Americký občan je tak chronologicky starší, ale biologicky mladší. Vzdaluje se svému datu narození i svému možnému datu úmrtí. Stejný trend můžeme pozorovat i v dalších rozvinutých ekonomikách včetně Velké Británie, Švédska, Francie a Německa.

Jen z pohledu na klesající průměrnou úmrtnost se nedá říct, že společnost stárne. Jak se země industrializují, procházejí „demografickým přechodem“ z vyšší porodnosti na nižší. Tato změna naznačuje, že starších obyvatel bude více a celková průměrná úmrtnost vzroste, protože u starších lidí je úmrtnost vyšší.

V několika posledních desetiletích bylo stárnutí vyváženo dlouhověkostí. Díky lékařskému pokroku a dalším faktorům (např. úbytku kuřáků) kleslo úmrtí všech věkových skupin. Z pohledu pojistné matematiky jsou lidé delší dobu mladší. Stárnutí zachycuje změny ve věkové distribuci, ale dlouhověkost odráží, jak stárneme. V zemích jako USA, kde průměrný věk roste, zatímco průměrná úmrtnost klesá, je jisté, že dlouhověkost nad stárnutím převáží.

Rovnováha mezi stárnutím a dlouhověkostí má široké hospodářské důsledky. Stárnutí je spojeno se všemi negativy „demografické časované bomby“, ale dlouhověkost je pozitivnějším fenoménem. Pokud lidé vedou delší a produktivnější životy, mohou do ekonomiky přispět více než jejich předchozí generace.

Nová pětašedesátka

Dlouhověkost je v podstatě míra, jak se změnilo biologické stárnutí ve vztahu ke chronologickému věku. Jde o jakousi „věkovou inflaci“ upravenou o úmrtnost. V USA má dnes 75letý člověk stejnou úmrtnost jako 65letý v roce 1952. Obdobně v Japonsku je 75letý stejně starý jako 65letý v padesátých letech.

Díky tomu zjistíme, že ve „skutečném“ průměrném věku (upraveném o úmrtnost) nedošlo k žádným změnám ve Velké Británii, Švédsku nebo Francii. K mírnému nárůstu došlo pouze v USA. Japonsko naproti tomu zaznamenalo prudký nárůst v průměrném skutečném věku z 31 na 44 let.

Indikátory stárnutí upravené o úmrtnost poskytují v rozvinutých ekonomikách naprosto jinou perspektivu k OADR (poměr starších obyvatel k produktivnímu obyvatelstvu). Kdybychom použili chronologický věk, OADR by se v USA, Velké Británii, Francii i Švédsku zvýšilo. Ale OADR upravené o úmrtnost by ve skutečnosti kleslo. Výjimku tvoří opět Japonsko, kde stárnutí převážilo a navýšilo tak i reálné OADR.

Změna politiky

Pokud uvažujeme pouze stárnutí, nevěstí rychle stárnoucí společnost nic dobrého. Ale pokud uvážíme i vliv dlouhověkosti, pak je obrázek mnohem zářnější. To, co potřebujeme, je tedy přístup, který odráží multidimenzionální aspekty stárnutí. Úmrtnost sice přináší dodatečné informace, ale to není to samé jako morbidita, zdravá délka života (roky strávené v dobrém zdraví) nebo rostoucí nerovnost ve zdraví. Přestože průměrný člověk teď žije delší a zdravější život, neplatí to pro všechny. Za průměrnými čísly stojí značné rozdíly v závislosti na příjmu, vzdělání, genetice, životním stylu a životním prostředí.

Aby vlády zvládly současný demografický trend, budou potřebovat politiku zaměřenou jak na stárnutí, tak na dlouhověkost. Rostoucí věk odchodu do důchodu (jedna z nejčastějších reakcí na problém „stárnoucí společnosti“) k těmto cílům nepřispívá. A pro ty, kteří nepožívají výhod delšího a zdravějšího života, je to kruté. Vlády potřebují politiku zaměstnanosti pro starší, stále produktivní občany či flexibilnější pracovní úvazky. Dlouhověkost na rozdíl od stárnutí otevírá dveře novým politikám.

Budoucnost už není, co bývala

V USA a západní Evropě budou stačit pouze reformy politik s ohledem na delší a produktivnější život. Ale v rozvojových zemích s rychle stárnoucím obyvatelstvem bude potřeba značných investic do dlouhověkosti, aby se vyvážil efekt stárnutí. Japonsko, Singapur a Jižní Korea už učinily rozsáhlé investice do automatizace a robotiky, aby vynahradily pokles produktivity stárnoucí pracovní síly. Je jen otázkou času, než se pustí i do výzkumu dlouhověkosti. 

Genetik z Harvardu David Sinclair poznamenal: „Do konce tohoto století by lidé mohli žít až do 150, protože výzkum přinese prášky, které by se mohly začít užívat ve věku 30 let, aby navýšily obranyschopnost proti chorobám i věku.“

Je na čase přestat se „stárnoucí společnosti“ bát a začít se zaměřovat na typ demografické změny. Na tom skutečně záleží. Vlády by měly podporovat ty, co mohou využívat výhod delšího a zdravějšího života, a zároveň minimalizovat počet těch, jimž je tato možnost odepřena. Investováním do dlouhověkosti můžeme hrozbu stárnoucí společnosti snížit.

Autor: Andrew Scott, profesor ekonomie na London Business School a vědec při Centre for Economic Policy Research. Je spoluautorem knihy The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity (100letý život: Život a práce v době dlouhověkosti)

Zdroj: Project Syndicate

 
 

Čtěte více:

Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
13.3.2018 10:37
Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil...
Tak padá jedna neprůstřelná investiční teze
13.3.2018 12:21
Jedna z populárních komoditních investičních tezí poukazovala na to, ž...
Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás
16.5.2018 6:42
Adrian Peralta a Agustin Roitman z Mezinárodního měnového fondu tvrdí,...
Nezaměstnanost v USA klesla na osmnáctileté minimum 3,8 procenta
1.6.2018 15:00
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 proc...

Váš názor
 • Vypsat referendum o odvolání Zemana a hradni tlupy.
  5.6.2018 9:09

  Vím že to neprojde, ale jako zdejší zoufalec, co tu blábolí pod nickem ....krad" , by to určitě bylo zajímavé stejně jako udělat komunistický skanzen, kde by se žilo, vydělávalo, nakupovalo a platilo jako v 50. tých letech a sledovat kolik lidí by se tam chtělo nastěhovat, když se jim tak stýská po těch zlatých komunistech. To by ale asi sněmovnou neprošlo :o)))))
  Nostalgik
  • Re: Vypsat referendum o odvolání Zemana a hradni tlupy.
   5.6.2018 9:50

   Ano, přímá odvolatelnost politiků voliči je jednou ze základních myšlenek přímé demokracie. Přímé demokracii a referendům netřeba se bránit. Pokud vím, prezident je protagonistou přímé demokracie a referend. Sám byl tímto klíčen 2x zvolen do funkce. Bohužel, toto nevyhovuje zejména tzv. demokratickému bloku. Ti pětiprocentní (málo důvěryhodní u voličů) jsou totiž nejohroženější skupinou.
   demokrat
   • Proč složitě odvolávat
    10.6.2018 19:06

    Stačilo by kdyby se český voliči zamyslili a podívali na minulost bývalých stbáků a komunistických zlodějů a nevolili je tam za pár koblih a lživých slibů. To by ale Češi nesměli být tupé, slepě všemu věřící stádo co volí na podkladě pomluv a výmyslů, jako ty a nepodporovali ruské agenty a mstivé polochromé ožraly, pod heslam "čím hůř tím líp" abysme si byli zase všichni rovni a měli houno.
    ..
   • A co k plánu B ?
    5.6.2018 10:50

    Zapomněl jsi ale pisateli napsat jestli by ses stěhoval do toho skanzenu. No nemusíš, my tady stejně všichni dobře víme jak kecáš.
    AHA
    • Re: A co k plánu B ?
     5.6.2018 11:09

     Proč bych se měl stěhovat? Nejsem muslim.
     demokrat
     • On praotec Čech byl podle tebe muslim ?
      5.6.2018 13:31

      Tvé myšlenkové podchody jsou, slušně řečeno, usměvavé, ale odpovídají tvým blekotům. Ale i praotec Čech byl už tenkrát natolik moudrý, aby věděl kterým směrem se stěhovat. Je jen škoda že byl tak starý a unavený a nešel ještě jen o kousek dál. To ale tobě a tvému pánu prasidentu nedochází dodnes. Ty si jdi kam tě to táhne, ale netahej tam normální slušné lidi, kteří si to nezaslouží a volili svobodu pro sebe a svoje děti. Ta tvoje demokracie kde se 10 lidi musí podřídit přání tří lhářů, co se za koblihu nedokáží zamyslet, hodně smrdí.
      ..
      • Re: On praotec Čech byl podle tebe muslim ?
       5.6.2018 13:41

       Já nejsem ani praotec Čech. V Česku mám domov a budu zde bydlet bez ohledu na to, kdo bude prezident či kdo bude momentálně u moci. Lidé zde bydleli i za protektorátu a za války. Já zde bydlel i za komunistů. Domov zůstává, páni se mění.
       demokrat
       • Páni se mění a ty se podle toho klaníš
        5.6.2018 14:51

        Já na rozdíl od tebe jsem svým vlastním pánem a nemusím tancovat jak páni pískají jako ty. To je otázka vlastní integrity a páteře. Jestli víš co to je. Až přijdou tvoji, ti tebou tak obávaní muslimové tak jim taky zase nabídneš se shrbeným hřbetem svůj domov. Já, na rozdíl od tebe, se nemohu cítit doma tam kde musím poslouchat cizáky at' už německé, ruské, nebo odjinud, jen abych mohl zůstat "doma".
        GI
        • Re: Páni se mění a ty se podle toho klaníš
         5.6.2018 15:14

         Tancuješ tak, jak píská Brusel. Nebo se tě snad netýkají rozhodnutí Evropské komise? Ty jsi byl např. vyjmut z GPDR? Tebe se netýkají např. tyto nesmysly? https://www.expres.cz/10-podivnych-narizeni-eu-na-ktere-se-uz-britove-mohou-vykaslat-pu0-/zpravy.aspx?c=A160625_205926_dx-zpravy_shu Zřejmě žiješ v USA, Číně či Rusku.
         demokrat
         • Kam se hrabe sovětský absurdistán na ten unijní. Jsou ti lidé ještě při smyslech?
          5.6.2018 15:41

          Tohle může podporovat pouze duševně chorý člověk, nebo ten, jemuž z takové podpory koukají benefity. https://www.expres.cz/10-podivnych-narizeni-eu-na-ktere-se-uz-britove-mohou-vykaslat-pu0-/zpravy.aspx?c=A160625_205926_dx-zpravy_shu
          demokrat
 • King
  4.6.2018 22:31

  Díky za obsáhlé, ale smysluplné příspěvky. Je však třeba si uvědomit, že ČR je součástí globálního nehomogenního celku - EU. Ta si prostřednictvím nikým nevolené Evropské komise uzurpuje mnoho rozhodovacích pravomocí národních zemí, jejichž suverenita je tak již hodně okleštěna. Souhlasím s tím, že chování politických stran v tomto podání je problematické a přímé volby s možností přímé odvolatelnosti politiků by bylo k prospěchu celé věci. Rozhodovací pravomoci voličů je nutné také transformovat do referend. Ani ústava nemůže být navěky dogmatem a musí sloužit demokracii. Pokud je pro ni brzdou, je třeba její změny.
  demokrat
  • Re: King
   4.6.2018 22:54

   Nikym nevoleny, presně papouškovaný termín z pruských webů pro primitivy..Vlastně dle této logiky máme nikým nevolené od pŕedsedy parlamentu až po starosty nácku
   Velkamedvědice
   •  
    5.6.2018 7:22

    No vidíš, jak proruským webům EK sama nahrává na smeč. Kdyby byla umožněna volba (nejlépe přímá) a také odvolatelnost členů EK voliči z celé EU, měli by její odpůrci o argument méně. Potom už by pouze stačilo převést centrální rozhodování a řízení z Bruselu na národní země, zrušit nespravedlivé, korupční a antitržní dotace, vzdát se muslimské kulturní revoluce v EU založené na neomarxistickém principu revolučního proletariátu apod., mohla by se stát EU stravitelná pro 99% občanů. Proruským webům by byl sebrán "vítr z plachet" a lídři EU by se mohli přestat obávat z výsledků národních voleb a referend o setrvání v EU.
    demokrat
 • Jaké demokr.volby???
  4.6.2018 15:08

  co to je za demokr.volby když se před nimi korumpují státní zaměstnanci a důchodci sliby o podplacení přes extr.zvýšení platů státních dušiček když odevzdají hlas té správné korupčnické partaji ? dokud nebude počet hlasů odpovídat velikosti zaplacené daně a bude rovnost hlasů tak se to demokracií nazvat nedá :o)
  Mike
 • Moniko, XYZ, voliči, jupitere, demokrate atd.
  4.6.2018 13:30

  Ty vlastního názoru nejsi schopen. Ty jsi jen hlásná trubka Zemana a komunistických lhářů. Proč to děláš si umí každý představit, ale pravdu a za kolik, to víš jen ty.
  Há Há
  • Re: Moniko, XYZ, voliči, jupitere, demokrate atd.
   4.6.2018 13:43

   Zapomněl jsi pro úplnost dodat, že Zeman (prezident ČR, přímá volba, obhajoba mandátu z předešlého období) je hlásná trouba Putina a ten nedávno obhájil drtivou většinou (77%) rovněž prezidentský mandát. Pro nás demokraty je volba barometrem touhy voličů. Nějak si však nedovedu vybavit výsledek volby Junckera a naší zástupkyně v Evropské komisi Jourové......
   demokrat
   •  
    4.6.2018 22:56

    Co ty máš společného s demokratem? Nadšeně si kvičel, ať polovina národa drží hubu
    Velkamedvědice
    •  
     5.6.2018 7:27

     Volby rozhodly, víc neřeším. Každý se s tím musí vyrovnat. V opačném případě nezbývá, než okopávat kotníky vítězům, což nepovažuji za důstojné.
     demokrat
 • Největší nebezpečí pro ČR
  4.6.2018 11:31

  je podle dvojtečky Rusko. A jaké nebezpečí považuje česká veřejnost za největší? Podívejte se na výsledky průzkum agentury STEM. Je to islámský fundamentalismus 81%. Politika Ruska - 37%, politika USA - 35%, politika Číny - 32%. Je zřejmé, že politika tří velmocí je pro veřejnost podobně nebezpečná a ve srovnání s islámským fundamentalismem je o méně než polovinu nebezpečná. https://www.securitymagazin.cz/zpravy/jake-nebezpeci-povazuje-ceska-verejnost-za-nejvetsi-pruzkum-agentury-stem-prinesl-zajimave-vysledky-1404060306.html
  demokrat
  • Re: Největší nebezpečí pro ČR
   4.6.2018 12:00

   Tak nám pověz kdy nás IS přepadl uprostřed noci pod záminkou nouzového přistání okupoval a nutil živit jeho armádu po dlouhá léta a vystavil nebezpečí prvního útoku tím že si u nás zřídil základny nukleárních zbraní, když ti tak záleží na vlasti a proč jsi neprotestoval, jako ted' proti jednodennímu přejezdu armády našich spojenců.
   Há Há
  • Re: Největší nebezpečí pro ČR
   4.6.2018 11:49

   Podle tvého průzkumu považuje 78% lidí Rusko za velkou či střední hrozbu pro ČR. Myslím, že velké i střední hrozby je dobré eliminovat.
   ..
   •  
    4.6.2018 12:09

    Tak to nebezpečí od tří velmocí je srovnatelné. Já to vidím podobně, jako respondenti v průzkumu. Dávno zde píšu jeden za 18 a druhý za 20-2. Podstatně větší nebezpečí však pociťují respondenti průzkumu od islámského fundamentalismu, organizovaného zločinu, terorismu a uprchlíků. Také v tomto případě mám podobný pocit.
    demokrat
    • Já to zase vidím tak, podle zdejších respondentů
     4.6.2018 13:49

     že tebe tady velká většina, tedy skoro všichni, považuje za kolaboranta a úchylného bezmozka co tady lže a propaguje největší světové zločince bez ohledu na důkazy o jejich podpoře IS a porušování těch nejzákladnějších mezinárodních dohod jako sestřel osobních letadel, přepadáni a anexování cizích území, vražděni jejich odpůrců a porušováni podepsaných dohod. Jen někdo velice nemorální dokáže takhle špinit ostatní a dělat ze sebe takového blba.
     Oleg
     • Re: Já to zase vidím tak, podle zdejších respondentů
      4.6.2018 21:26

      Pod zájmenem TADY máš na mysli voliče ČR? Nezapomeň, že já jsem pouze jedním z 8,5 milionů a můj hlas tomu také odpovídá. Netřeba mít z každého jednotlivce s odlišným názorem panickou hrůzu. Měl jsem na mysli, že ctíš Havlovu pravdu a lásku, jež zvítězí nad lží a nenávistí. Proč jsi tomu už přestal věřit a dal jsi na floskuli komunistů "kdo nejde s námi, jde proti nám"? Copak nechápeš, že bez plurality názorů není demokracie?
      demokrat
      •  
       4.6.2018 22:04

       Zy zbabělá nulo. Neschovávej se za voliče. Bleješ tady ty
       Velkamedvědice
       •  
        4.6.2018 22:37

        Máš snad dojem, že je můj hlas silnější, než 1/8 500 000? Já si to nemyslím. Jen se snažím, aby ten hlas byl slyšet. Nechci patřit k mlčící většině.
        demokrat
    •  
     4.6.2018 12:24

     Nejsem průměrný občan ani nemám názory průměrného občana. Mám názor vlastní.
     ..
     •  
      4.6.2018 13:46

      Jak se pozná průměrný občan?
      demokrat
      •  
       4.6.2018 13:50

       Že má jedno varle a jeden vaječník.
       ..
       •  
        4.6.2018 13:56

        Pouze mně zajímala tvá představa "průměrného člověka a jeho názoru". Dovedu si představit většinový názor, menšinový, ale průměrný?
        demokrat
Aktuální komentáře
22.6.2018
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  
10:15Co by měl Trump dělat, kdyby chtěl své zemi skutečně prospět
9:39Airbus varoval, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie
9:13Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu