Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus stárnoucí společnosti

Mýtus stárnoucí společnosti

04.06.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních a postindustriálních zemí představuje „demografickou časovanou bombu“. Stárnutí společnosti je podle nich pro ekonomiku zkázou, protože méně lidí pracuje a přispívá k ekonomickému růstu a více lidí pobírá penzi a vyžaduje zdravotní péči.

OSN odhadla, že od teď do roku 2050 se bude v každé zemi počet obyvatel nad 60 let zvyšovat. Přesto, že střední délka života zůstává v rozvinutých ekonomikách nejdelší, nejrychleji roste na rozvíjejících se trzích. Počet lidí nad 60 let je oproti rozvinutému světu v rozvojových zemích dvojnásobný. A OSN očekává, že do roku 2030 bude trojnásobný a do roku 2050 čtyřnásobný.

Průměrný věk obyvatel zvyšuje v mnohých zemích rostoucí délka života a klesající porodnost. V Japonsku se medián věku obyvatel zvýšil z 26 v roce 1952 na dnešních 46. V Číně za stejné období vzrostl z 24 na 37 a čeká se, že v roce 2050 bude 48.

Názor, že stárnutí obyvatel ekonomiku těchto zemí oslabí, vyplývá z toho, co ekonomové označují jako OADR – poměr obyvatel nad 64 let k produktivnímu obyvatelstvu (mezi 15. a 64. rokem života). Pokud předpokládáme, že starší lidé jsou neproduktivními pobírateli vládních příspěvků, pak rostoucí OADR znamená nižší hospodářský růst a rostoucí tlak na veřejný rozpočet.

Ale co když je tento předpoklad chybný? Vlády se zajímají o věk kvůli vlivu na produktivitu a výdajům na zdravotnictví. Ale pokud produktivita a výdaje na zdravotnictví jsou skutečné tím podstatným, pak je mnohem relevantnější změna podmínek stárnutí než podíl obyvatel, který na naší planetě dosáhl určitého počtu let.

Důstojné stárnutí

Průměrný věk obyvatel USA se od roku 2050 neustále zvyšuje, zatímco průměrná úmrtnost klesá. Americký občan je tak chronologicky starší, ale biologicky mladší. Vzdaluje se svému datu narození i svému možnému datu úmrtí. Stejný trend můžeme pozorovat i v dalších rozvinutých ekonomikách včetně Velké Británie, Švédska, Francie a Německa.

Jen z pohledu na klesající průměrnou úmrtnost se nedá říct, že společnost stárne. Jak se země industrializují, procházejí „demografickým přechodem“ z vyšší porodnosti na nižší. Tato změna naznačuje, že starších obyvatel bude více a celková průměrná úmrtnost vzroste, protože u starších lidí je úmrtnost vyšší.

V několika posledních desetiletích bylo stárnutí vyváženo dlouhověkostí. Díky lékařskému pokroku a dalším faktorům (např. úbytku kuřáků) kleslo úmrtí všech věkových skupin. Z pohledu pojistné matematiky jsou lidé delší dobu mladší. Stárnutí zachycuje změny ve věkové distribuci, ale dlouhověkost odráží, jak stárneme. V zemích jako USA, kde průměrný věk roste, zatímco průměrná úmrtnost klesá, je jisté, že dlouhověkost nad stárnutím převáží.

Rovnováha mezi stárnutím a dlouhověkostí má široké hospodářské důsledky. Stárnutí je spojeno se všemi negativy „demografické časované bomby“, ale dlouhověkost je pozitivnějším fenoménem. Pokud lidé vedou delší a produktivnější životy, mohou do ekonomiky přispět více než jejich předchozí generace.

Nová pětašedesátka

Dlouhověkost je v podstatě míra, jak se změnilo biologické stárnutí ve vztahu ke chronologickému věku. Jde o jakousi „věkovou inflaci“ upravenou o úmrtnost. V USA má dnes 75letý člověk stejnou úmrtnost jako 65letý v roce 1952. Obdobně v Japonsku je 75letý stejně starý jako 65letý v padesátých letech.

Díky tomu zjistíme, že ve „skutečném“ průměrném věku (upraveném o úmrtnost) nedošlo k žádným změnám ve Velké Británii, Švédsku nebo Francii. K mírnému nárůstu došlo pouze v USA. Japonsko naproti tomu zaznamenalo prudký nárůst v průměrném skutečném věku z 31 na 44 let.

Indikátory stárnutí upravené o úmrtnost poskytují v rozvinutých ekonomikách naprosto jinou perspektivu k OADR (poměr starších obyvatel k produktivnímu obyvatelstvu). Kdybychom použili chronologický věk, OADR by se v USA, Velké Británii, Francii i Švédsku zvýšilo. Ale OADR upravené o úmrtnost by ve skutečnosti kleslo. Výjimku tvoří opět Japonsko, kde stárnutí převážilo a navýšilo tak i reálné OADR.

Změna politiky

Pokud uvažujeme pouze stárnutí, nevěstí rychle stárnoucí společnost nic dobrého. Ale pokud uvážíme i vliv dlouhověkosti, pak je obrázek mnohem zářnější. To, co potřebujeme, je tedy přístup, který odráží multidimenzionální aspekty stárnutí. Úmrtnost sice přináší dodatečné informace, ale to není to samé jako morbidita, zdravá délka života (roky strávené v dobrém zdraví) nebo rostoucí nerovnost ve zdraví. Přestože průměrný člověk teď žije delší a zdravější život, neplatí to pro všechny. Za průměrnými čísly stojí značné rozdíly v závislosti na příjmu, vzdělání, genetice, životním stylu a životním prostředí.

Aby vlády zvládly současný demografický trend, budou potřebovat politiku zaměřenou jak na stárnutí, tak na dlouhověkost. Rostoucí věk odchodu do důchodu (jedna z nejčastějších reakcí na problém „stárnoucí společnosti“) k těmto cílům nepřispívá. A pro ty, kteří nepožívají výhod delšího a zdravějšího života, je to kruté. Vlády potřebují politiku zaměstnanosti pro starší, stále produktivní občany či flexibilnější pracovní úvazky. Dlouhověkost na rozdíl od stárnutí otevírá dveře novým politikám.

Budoucnost už není, co bývala

V USA a západní Evropě budou stačit pouze reformy politik s ohledem na delší a produktivnější život. Ale v rozvojových zemích s rychle stárnoucím obyvatelstvem bude potřeba značných investic do dlouhověkosti, aby se vyvážil efekt stárnutí. Japonsko, Singapur a Jižní Korea už učinily rozsáhlé investice do automatizace a robotiky, aby vynahradily pokles produktivity stárnoucí pracovní síly. Je jen otázkou času, než se pustí i do výzkumu dlouhověkosti. 

Genetik z Harvardu David Sinclair poznamenal: „Do konce tohoto století by lidé mohli žít až do 150, protože výzkum přinese prášky, které by se mohly začít užívat ve věku 30 let, aby navýšily obranyschopnost proti chorobám i věku.“

Je na čase přestat se „stárnoucí společnosti“ bát a začít se zaměřovat na typ demografické změny. Na tom skutečně záleží. Vlády by měly podporovat ty, co mohou využívat výhod delšího a zdravějšího života, a zároveň minimalizovat počet těch, jimž je tato možnost odepřena. Investováním do dlouhověkosti můžeme hrozbu stárnoucí společnosti snížit.

Autor: Andrew Scott, profesor ekonomie na London Business School a vědec při Centre for Economic Policy Research. Je spoluautorem knihy The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity (100letý život: Život a práce v době dlouhověkosti)

Zdroj: Project Syndicate

 
 

Čtěte více:

Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
13.03.2018 10:37
Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil...
Tak padá jedna neprůstřelná investiční teze
13.03.2018 12:21
Jedna z populárních komoditních investičních tezí poukazovala na to, ž...
Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás
16.05.2018 6:42
Adrian Peralta a Agustin Roitman z Mezinárodního měnového fondu tvrdí,...
Nezaměstnanost v USA klesla na osmnáctileté minimum 3,8 procenta
01.06.2018 15:00
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 proc...

Váš názor
 • Vypsat referendum o odvolání Zemana a hradni tlupy.
  05.06.2018 9:09

  Vím že to neprojde, ale jako zdejší zoufalec, co tu blábolí pod nickem ....krad" , by to určitě bylo zajímavé stejně jako udělat komunistický skanzen, kde by se žilo, vydělávalo, nakupovalo a platilo jako v 50. tých letech a sledovat kolik lidí by se tam chtělo nastěhovat, když se jim tak stýská po těch zlatých komunistech. To by ale asi sněmovnou neprošlo :o)))))
  Nostalgik
 • Jaké demokr.volby???
  04.06.2018 15:08

  co to je za demokr.volby když se před nimi korumpují státní zaměstnanci a důchodci sliby o podplacení přes extr.zvýšení platů státních dušiček když odevzdají hlas té správné korupčnické partaji ? dokud nebude počet hlasů odpovídat velikosti zaplacené daně a bude rovnost hlasů tak se to demokracií nazvat nedá :o)
  Mike
 • Moniko, XYZ, voliči, jupitere, demokrate atd.
  04.06.2018 13:30

  Ty vlastního názoru nejsi schopen. Ty jsi jen hlásná trubka Zemana a komunistických lhářů. Proč to děláš si umí každý představit, ale pravdu a za kolik, to víš jen ty.
  Há Há
 • A kde jsi byl ty, když k nám proudily
  04.06.2018 8:38

  V září 68ého ty špalíry Ruských ".. do tváří špalírů nekontrolovaně proudících islamistů po silnicích Evropy či při jejich pohybu po nádražích. Jen slepec by mohl přehlédnout, že se jedná v drtivé většině o mladé muže..." To jsi už zapomněl nebo ještě nebyl ?
  Há Há
 • Z oficielniho zdroje
  04.06.2018 8:24

  "..V Rusku žije spousta hodně bohatých lidí, jenže v průměru je na tom tato země hůře než Česká republika...." Proto se tam demokratovi moc nechce. Jen tady o tom keca.
  ..
Aktuální komentáře
20.08.2019
15:57Jakub Brukner: Pokles ceny akcií českých bank vidím jako příležitost
14:06Mobius: Kupujte zlato za každou cenu
12:36WoCS: Záporné sazby u hypoték a daň za bohatství moderní společnosti
11:08Výroba aut v ČR do července vzrostla o 1,4 procenta
10:56Pictet: Německo budí obavy v ECB, ta bude reagovat
10:20Trumpův tlak na Fed už trhy nerozhází a další impulsy chybějí. Akcie a dluhopisy i tak rostou  
9:21Apple si nachystal 6 miliard dolarů na obsah nové Apple TV+. Vyzve Disney+
9:08Rozbřesk: Inflace dodává ECB argument k akci
8:59Asie byla díky obchodním signálům v mírném plusu, evropské burzy ale ráno mohou tápat  
8:38Trump vyzval Fed ke snížení úroků a obvinil Google z manipulace
8:38Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. Zeman dnes přijme Bartoše, Výborného a premiéra Babiše
5:52The Economist: Z průmyslově vyspělé země kvůli špatné vládě do bídy a utrpení
19.08.2019
22:01Americké akcie zahájily týden růstem, Nasdaq +1,4 %
17:43Proč jsou americké trhy podle mne hodně našponované
17:02Pomoc dostává reálné obrysy a drží na trzích pozitivní náladu. Eurodolar se však nehýbe  
16:50ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:27Tři způsoby, jak vydělat na dluhu se záporným výnosem
15:53Německo by v případě krize mohlo utratit dalších 50 mld. euro
14:52Americký sen 2.0
14:25Brexit bez dohody poškodí i české strojírenství a elektronický průmysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Home Depot Inc/The (07/19 Q2, Bef-mkt)
Pandora A/S (06/19 Q2)
Seadrill Ltd (06/19 Q2, Bef-mkt)
8:00DE - PPI, y/y
11:00EMU - Stavební výroba, y/y
12:45Medtronic PLC (07/19 Q1)
14:00Kohl's Corp (07/19 Q2)