Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus stárnoucí společnosti

Mýtus stárnoucí společnosti

04.06.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních a postindustriálních zemí představuje „demografickou časovanou bombu“. Stárnutí společnosti je podle nich pro ekonomiku zkázou, protože méně lidí pracuje a přispívá k ekonomickému růstu a více lidí pobírá penzi a vyžaduje zdravotní péči.

OSN odhadla, že od teď do roku 2050 se bude v každé zemi počet obyvatel nad 60 let zvyšovat. Přesto, že střední délka života zůstává v rozvinutých ekonomikách nejdelší, nejrychleji roste na rozvíjejících se trzích. Počet lidí nad 60 let je oproti rozvinutému světu v rozvojových zemích dvojnásobný. A OSN očekává, že do roku 2030 bude trojnásobný a do roku 2050 čtyřnásobný.

Průměrný věk obyvatel zvyšuje v mnohých zemích rostoucí délka života a klesající porodnost. V Japonsku se medián věku obyvatel zvýšil z 26 v roce 1952 na dnešních 46. V Číně za stejné období vzrostl z 24 na 37 a čeká se, že v roce 2050 bude 48.

Názor, že stárnutí obyvatel ekonomiku těchto zemí oslabí, vyplývá z toho, co ekonomové označují jako OADR – poměr obyvatel nad 64 let k produktivnímu obyvatelstvu (mezi 15. a 64. rokem života). Pokud předpokládáme, že starší lidé jsou neproduktivními pobírateli vládních příspěvků, pak rostoucí OADR znamená nižší hospodářský růst a rostoucí tlak na veřejný rozpočet.

Ale co když je tento předpoklad chybný? Vlády se zajímají o věk kvůli vlivu na produktivitu a výdajům na zdravotnictví. Ale pokud produktivita a výdaje na zdravotnictví jsou skutečné tím podstatným, pak je mnohem relevantnější změna podmínek stárnutí než podíl obyvatel, který na naší planetě dosáhl určitého počtu let.

Důstojné stárnutí

Průměrný věk obyvatel USA se od roku 2050 neustále zvyšuje, zatímco průměrná úmrtnost klesá. Americký občan je tak chronologicky starší, ale biologicky mladší. Vzdaluje se svému datu narození i svému možnému datu úmrtí. Stejný trend můžeme pozorovat i v dalších rozvinutých ekonomikách včetně Velké Británie, Švédska, Francie a Německa.

Jen z pohledu na klesající průměrnou úmrtnost se nedá říct, že společnost stárne. Jak se země industrializují, procházejí „demografickým přechodem“ z vyšší porodnosti na nižší. Tato změna naznačuje, že starších obyvatel bude více a celková průměrná úmrtnost vzroste, protože u starších lidí je úmrtnost vyšší.

V několika posledních desetiletích bylo stárnutí vyváženo dlouhověkostí. Díky lékařskému pokroku a dalším faktorům (např. úbytku kuřáků) kleslo úmrtí všech věkových skupin. Z pohledu pojistné matematiky jsou lidé delší dobu mladší. Stárnutí zachycuje změny ve věkové distribuci, ale dlouhověkost odráží, jak stárneme. V zemích jako USA, kde průměrný věk roste, zatímco průměrná úmrtnost klesá, je jisté, že dlouhověkost nad stárnutím převáží.

Rovnováha mezi stárnutím a dlouhověkostí má široké hospodářské důsledky. Stárnutí je spojeno se všemi negativy „demografické časované bomby“, ale dlouhověkost je pozitivnějším fenoménem. Pokud lidé vedou delší a produktivnější životy, mohou do ekonomiky přispět více než jejich předchozí generace.

Nová pětašedesátka

Dlouhověkost je v podstatě míra, jak se změnilo biologické stárnutí ve vztahu ke chronologickému věku. Jde o jakousi „věkovou inflaci“ upravenou o úmrtnost. V USA má dnes 75letý člověk stejnou úmrtnost jako 65letý v roce 1952. Obdobně v Japonsku je 75letý stejně starý jako 65letý v padesátých letech.

Díky tomu zjistíme, že ve „skutečném“ průměrném věku (upraveném o úmrtnost) nedošlo k žádným změnám ve Velké Británii, Švédsku nebo Francii. K mírnému nárůstu došlo pouze v USA. Japonsko naproti tomu zaznamenalo prudký nárůst v průměrném skutečném věku z 31 na 44 let.

Indikátory stárnutí upravené o úmrtnost poskytují v rozvinutých ekonomikách naprosto jinou perspektivu k OADR (poměr starších obyvatel k produktivnímu obyvatelstvu). Kdybychom použili chronologický věk, OADR by se v USA, Velké Británii, Francii i Švédsku zvýšilo. Ale OADR upravené o úmrtnost by ve skutečnosti kleslo. Výjimku tvoří opět Japonsko, kde stárnutí převážilo a navýšilo tak i reálné OADR.

Změna politiky

Pokud uvažujeme pouze stárnutí, nevěstí rychle stárnoucí společnost nic dobrého. Ale pokud uvážíme i vliv dlouhověkosti, pak je obrázek mnohem zářnější. To, co potřebujeme, je tedy přístup, který odráží multidimenzionální aspekty stárnutí. Úmrtnost sice přináší dodatečné informace, ale to není to samé jako morbidita, zdravá délka života (roky strávené v dobrém zdraví) nebo rostoucí nerovnost ve zdraví. Přestože průměrný člověk teď žije delší a zdravější život, neplatí to pro všechny. Za průměrnými čísly stojí značné rozdíly v závislosti na příjmu, vzdělání, genetice, životním stylu a životním prostředí.

Aby vlády zvládly současný demografický trend, budou potřebovat politiku zaměřenou jak na stárnutí, tak na dlouhověkost. Rostoucí věk odchodu do důchodu (jedna z nejčastějších reakcí na problém „stárnoucí společnosti“) k těmto cílům nepřispívá. A pro ty, kteří nepožívají výhod delšího a zdravějšího života, je to kruté. Vlády potřebují politiku zaměstnanosti pro starší, stále produktivní občany či flexibilnější pracovní úvazky. Dlouhověkost na rozdíl od stárnutí otevírá dveře novým politikám.

Budoucnost už není, co bývala

V USA a západní Evropě budou stačit pouze reformy politik s ohledem na delší a produktivnější život. Ale v rozvojových zemích s rychle stárnoucím obyvatelstvem bude potřeba značných investic do dlouhověkosti, aby se vyvážil efekt stárnutí. Japonsko, Singapur a Jižní Korea už učinily rozsáhlé investice do automatizace a robotiky, aby vynahradily pokles produktivity stárnoucí pracovní síly. Je jen otázkou času, než se pustí i do výzkumu dlouhověkosti. 

Genetik z Harvardu David Sinclair poznamenal: „Do konce tohoto století by lidé mohli žít až do 150, protože výzkum přinese prášky, které by se mohly začít užívat ve věku 30 let, aby navýšily obranyschopnost proti chorobám i věku.“

Je na čase přestat se „stárnoucí společnosti“ bát a začít se zaměřovat na typ demografické změny. Na tom skutečně záleží. Vlády by měly podporovat ty, co mohou využívat výhod delšího a zdravějšího života, a zároveň minimalizovat počet těch, jimž je tato možnost odepřena. Investováním do dlouhověkosti můžeme hrozbu stárnoucí společnosti snížit.

Autor: Andrew Scott, profesor ekonomie na London Business School a vědec při Centre for Economic Policy Research. Je spoluautorem knihy The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity (100letý život: Život a práce v době dlouhověkosti)

Zdroj: Project Syndicate

 
 

Čtěte více:

Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
13.03.2018 10:37
Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil...
Tak padá jedna neprůstřelná investiční teze
13.03.2018 12:21
Jedna z populárních komoditních investičních tezí poukazovala na to, ž...
Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás
16.05.2018 6:42
Adrian Peralta a Agustin Roitman z Mezinárodního měnového fondu tvrdí,...
Nezaměstnanost v USA klesla na osmnáctileté minimum 3,8 procenta
01.06.2018 15:00
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 proc...

Váš názor
 • Vypsat referendum o odvolání Zemana a hradni tlupy.
  05.06.2018 9:09

  Vím že to neprojde, ale jako zdejší zoufalec, co tu blábolí pod nickem ....krad" , by to určitě bylo zajímavé stejně jako udělat komunistický skanzen, kde by se žilo, vydělávalo, nakupovalo a platilo jako v 50. tých letech a sledovat kolik lidí by se tam chtělo nastěhovat, když se jim tak stýská po těch zlatých komunistech. To by ale asi sněmovnou neprošlo :o)))))
  Nostalgik
 • Jaké demokr.volby???
  04.06.2018 15:08

  co to je za demokr.volby když se před nimi korumpují státní zaměstnanci a důchodci sliby o podplacení přes extr.zvýšení platů státních dušiček když odevzdají hlas té správné korupčnické partaji ? dokud nebude počet hlasů odpovídat velikosti zaplacené daně a bude rovnost hlasů tak se to demokracií nazvat nedá :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
 • Moniko, XYZ, voliči, jupitere, demokrate atd.
  04.06.2018 13:30

  Ty vlastního názoru nejsi schopen. Ty jsi jen hlásná trubka Zemana a komunistických lhářů. Proč to děláš si umí každý představit, ale pravdu a za kolik, to víš jen ty.
  Há Há
 • A kde jsi byl ty, když k nám proudily
  04.06.2018 8:38

  V září 68ého ty špalíry Ruských ".. do tváří špalírů nekontrolovaně proudících islamistů po silnicích Evropy či při jejich pohybu po nádražích. Jen slepec by mohl přehlédnout, že se jedná v drtivé většině o mladé muže..." To jsi už zapomněl nebo ještě nebyl ?
  Há Há
 • Z oficielniho zdroje
  04.06.2018 8:24

  "..V Rusku žije spousta hodně bohatých lidí, jenže v průměru je na tom tato země hůře než Česká republika...." Proto se tam demokratovi moc nechce. Jen tady o tom keca.
  ..
Aktuální komentáře
23.07.2024
10:34Porsche oznámilo zpomalení výroby a pokles ziskovosti, akcie klesají nejvíc v historii
10:02Centrální bankéř Frait se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bps. Nebojí se výraznějšího
9:03Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito
8:54Evropa zahájí smíšeně, Harris získala na svou kandidaturu historicky nejvyšší částku  
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m