Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus stárnoucí společnosti

Mýtus stárnoucí společnosti

04.06.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních a postindustriálních zemí představuje „demografickou časovanou bombu“. Stárnutí společnosti je podle nich pro ekonomiku zkázou, protože méně lidí pracuje a přispívá k ekonomickému růstu a více lidí pobírá penzi a vyžaduje zdravotní péči.

OSN odhadla, že od teď do roku 2050 se bude v každé zemi počet obyvatel nad 60 let zvyšovat. Přesto, že střední délka života zůstává v rozvinutých ekonomikách nejdelší, nejrychleji roste na rozvíjejících se trzích. Počet lidí nad 60 let je oproti rozvinutému světu v rozvojových zemích dvojnásobný. A OSN očekává, že do roku 2030 bude trojnásobný a do roku 2050 čtyřnásobný.

Průměrný věk obyvatel zvyšuje v mnohých zemích rostoucí délka života a klesající porodnost. V Japonsku se medián věku obyvatel zvýšil z 26 v roce 1952 na dnešních 46. V Číně za stejné období vzrostl z 24 na 37 a čeká se, že v roce 2050 bude 48.

Názor, že stárnutí obyvatel ekonomiku těchto zemí oslabí, vyplývá z toho, co ekonomové označují jako OADR – poměr obyvatel nad 64 let k produktivnímu obyvatelstvu (mezi 15. a 64. rokem života). Pokud předpokládáme, že starší lidé jsou neproduktivními pobírateli vládních příspěvků, pak rostoucí OADR znamená nižší hospodářský růst a rostoucí tlak na veřejný rozpočet.

Ale co když je tento předpoklad chybný? Vlády se zajímají o věk kvůli vlivu na produktivitu a výdajům na zdravotnictví. Ale pokud produktivita a výdaje na zdravotnictví jsou skutečné tím podstatným, pak je mnohem relevantnější změna podmínek stárnutí než podíl obyvatel, který na naší planetě dosáhl určitého počtu let.

Důstojné stárnutí

Průměrný věk obyvatel USA se od roku 2050 neustále zvyšuje, zatímco průměrná úmrtnost klesá. Americký občan je tak chronologicky starší, ale biologicky mladší. Vzdaluje se svému datu narození i svému možnému datu úmrtí. Stejný trend můžeme pozorovat i v dalších rozvinutých ekonomikách včetně Velké Británie, Švédska, Francie a Německa.

Jen z pohledu na klesající průměrnou úmrtnost se nedá říct, že společnost stárne. Jak se země industrializují, procházejí „demografickým přechodem“ z vyšší porodnosti na nižší. Tato změna naznačuje, že starších obyvatel bude více a celková průměrná úmrtnost vzroste, protože u starších lidí je úmrtnost vyšší.

V několika posledních desetiletích bylo stárnutí vyváženo dlouhověkostí. Díky lékařskému pokroku a dalším faktorům (např. úbytku kuřáků) kleslo úmrtí všech věkových skupin. Z pohledu pojistné matematiky jsou lidé delší dobu mladší. Stárnutí zachycuje změny ve věkové distribuci, ale dlouhověkost odráží, jak stárneme. V zemích jako USA, kde průměrný věk roste, zatímco průměrná úmrtnost klesá, je jisté, že dlouhověkost nad stárnutím převáží.

Rovnováha mezi stárnutím a dlouhověkostí má široké hospodářské důsledky. Stárnutí je spojeno se všemi negativy „demografické časované bomby“, ale dlouhověkost je pozitivnějším fenoménem. Pokud lidé vedou delší a produktivnější životy, mohou do ekonomiky přispět více než jejich předchozí generace.

Nová pětašedesátka

Dlouhověkost je v podstatě míra, jak se změnilo biologické stárnutí ve vztahu ke chronologickému věku. Jde o jakousi „věkovou inflaci“ upravenou o úmrtnost. V USA má dnes 75letý člověk stejnou úmrtnost jako 65letý v roce 1952. Obdobně v Japonsku je 75letý stejně starý jako 65letý v padesátých letech.

Díky tomu zjistíme, že ve „skutečném“ průměrném věku (upraveném o úmrtnost) nedošlo k žádným změnám ve Velké Británii, Švédsku nebo Francii. K mírnému nárůstu došlo pouze v USA. Japonsko naproti tomu zaznamenalo prudký nárůst v průměrném skutečném věku z 31 na 44 let.

Indikátory stárnutí upravené o úmrtnost poskytují v rozvinutých ekonomikách naprosto jinou perspektivu k OADR (poměr starších obyvatel k produktivnímu obyvatelstvu). Kdybychom použili chronologický věk, OADR by se v USA, Velké Británii, Francii i Švédsku zvýšilo. Ale OADR upravené o úmrtnost by ve skutečnosti kleslo. Výjimku tvoří opět Japonsko, kde stárnutí převážilo a navýšilo tak i reálné OADR.

Změna politiky

Pokud uvažujeme pouze stárnutí, nevěstí rychle stárnoucí společnost nic dobrého. Ale pokud uvážíme i vliv dlouhověkosti, pak je obrázek mnohem zářnější. To, co potřebujeme, je tedy přístup, který odráží multidimenzionální aspekty stárnutí. Úmrtnost sice přináší dodatečné informace, ale to není to samé jako morbidita, zdravá délka života (roky strávené v dobrém zdraví) nebo rostoucí nerovnost ve zdraví. Přestože průměrný člověk teď žije delší a zdravější život, neplatí to pro všechny. Za průměrnými čísly stojí značné rozdíly v závislosti na příjmu, vzdělání, genetice, životním stylu a životním prostředí.

Aby vlády zvládly současný demografický trend, budou potřebovat politiku zaměřenou jak na stárnutí, tak na dlouhověkost. Rostoucí věk odchodu do důchodu (jedna z nejčastějších reakcí na problém „stárnoucí společnosti“) k těmto cílům nepřispívá. A pro ty, kteří nepožívají výhod delšího a zdravějšího života, je to kruté. Vlády potřebují politiku zaměstnanosti pro starší, stále produktivní občany či flexibilnější pracovní úvazky. Dlouhověkost na rozdíl od stárnutí otevírá dveře novým politikám.

Budoucnost už není, co bývala

V USA a západní Evropě budou stačit pouze reformy politik s ohledem na delší a produktivnější život. Ale v rozvojových zemích s rychle stárnoucím obyvatelstvem bude potřeba značných investic do dlouhověkosti, aby se vyvážil efekt stárnutí. Japonsko, Singapur a Jižní Korea už učinily rozsáhlé investice do automatizace a robotiky, aby vynahradily pokles produktivity stárnoucí pracovní síly. Je jen otázkou času, než se pustí i do výzkumu dlouhověkosti. 

Genetik z Harvardu David Sinclair poznamenal: „Do konce tohoto století by lidé mohli žít až do 150, protože výzkum přinese prášky, které by se mohly začít užívat ve věku 30 let, aby navýšily obranyschopnost proti chorobám i věku.“

Je na čase přestat se „stárnoucí společnosti“ bát a začít se zaměřovat na typ demografické změny. Na tom skutečně záleží. Vlády by měly podporovat ty, co mohou využívat výhod delšího a zdravějšího života, a zároveň minimalizovat počet těch, jimž je tato možnost odepřena. Investováním do dlouhověkosti můžeme hrozbu stárnoucí společnosti snížit.

Autor: Andrew Scott, profesor ekonomie na London Business School a vědec při Centre for Economic Policy Research. Je spoluautorem knihy The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity (100letý život: Život a práce v době dlouhověkosti)

Zdroj: Project Syndicate

 
 

Čtěte více:

Japonsku chybí pracovníci, před cizinci upřednostňuje roboty
13.03.2018 10:37
Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil...
Tak padá jedna neprůstřelná investiční teze
13.03.2018 12:21
Jedna z populárních komoditních investičních tezí poukazovala na to, ž...
Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás
16.05.2018 6:42
Adrian Peralta a Agustin Roitman z Mezinárodního měnového fondu tvrdí,...
Nezaměstnanost v USA klesla na osmnáctileté minimum 3,8 procenta
01.06.2018 15:00
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 proc...

Váš názor
  • Vypsat referendum o odvolání Zemana a hradni tlupy.
    05.06.2018 9:09

    Vím že to neprojde, ale jako zdejší zoufalec, co tu blábolí pod nickem ....krad" , by to určitě bylo zajímavé stejně jako udělat komunistický skanzen, kde by se žilo, vydělávalo, nakupovalo a platilo jako v 50. tých letech a sledovat kolik lidí by se tam chtělo nastěhovat, když se jim tak stýská po těch zlatých komunistech. To by ale asi sněmovnou neprošlo :o)))))
    Nostalgik
  • Jaké demokr.volby???
    04.06.2018 15:08

    co to je za demokr.volby když se před nimi korumpují státní zaměstnanci a důchodci sliby o podplacení přes extr.zvýšení platů státních dušiček když odevzdají hlas té správné korupčnické partaji ? dokud nebude počet hlasů odpovídat velikosti zaplacené daně a bude rovnost hlasů tak se to demokracií nazvat nedá :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
  • Moniko, XYZ, voliči, jupitere, demokrate atd.
    04.06.2018 13:30

    Ty vlastního názoru nejsi schopen. Ty jsi jen hlásná trubka Zemana a komunistických lhářů. Proč to děláš si umí každý představit, ale pravdu a za kolik, to víš jen ty.
    Há Há
  • A kde jsi byl ty, když k nám proudily
    04.06.2018 8:38

    V září 68ého ty špalíry Ruských ".. do tváří špalírů nekontrolovaně proudících islamistů po silnicích Evropy či při jejich pohybu po nádražích. Jen slepec by mohl přehlédnout, že se jedná v drtivé většině o mladé muže..." To jsi už zapomněl nebo ještě nebyl ?
    Há Há
  • Z oficielniho zdroje
    04.06.2018 8:24

    "..V Rusku žije spousta hodně bohatých lidí, jenže v průměru je na tom tato země hůře než Česká republika...." Proto se tam demokratovi moc nechce. Jen tady o tom keca.
    ..
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)