Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit vyřeší dohoda na poslední chvíli. Německo, Francie i Belgie ji potřebují, tvrdí Euler Hermes

Brexit vyřeší dohoda na poslední chvíli. Německo, Francie i Belgie ji potřebují, tvrdí Euler Hermes

13.11.2018 16:08
Autor: ČTK

Nejpravděpodobnějším řešením odchodu Velké Británie z EU je dohoda na poslední chvíli. Brexit zasáhne hospodářsky nejsilněji Německo, Francii a Belgii. Britská libra může znehodnotit až o pětinu. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes. V rámci 'rozvodové smlouvy' se řeší hlavně výše britského odchodného, situace britských občanů žijících v kontinentálních zemích EU a také hranice mezi Velkou Británií a Severním Irskem.

Analytici pojišťovny odhadují dohodu na poslední chvíli s pravděpodobností 75 procent. V jejímž rámci si obě strany vyjednají provizorní podmínky velmi těsného volného obchodu. To bude zahrnovat zejména setrvání ve společné celní unii a vymezení přechodného období do konce roku 2020, během něhož by zůstaly beze změn nejen obchodování a služby, ale například i imigrační politika. Díky takové dohodě by se uklidnily finanční trhy, uvedla pojišťovna.

Nejméně pravděpodobný je podle Euler Hermes scénář, v němž by Británie odešla z EU bez dohody (25 procent). Takové řešení by bylo značně nevýhodné nejen pro ni, ale i pro EU. "Británie by po svém vystoupení musela obchodovat s EU podle pravidel Světové obchodní organizace. To by znamenalo zavedení vzájemných dovozních cel čtyři až pět procent, propad kurzu libry k euru na 0,88 ke konci roku 2019 a pro Británii i ztráty při exportu zboží, které by mohly v příštím roce dosáhnout až 30 miliard liber," vyčíslila možné dopady analýza Euler Hermes.

Negativní následky by ale citelně zasáhly i EU. Nejvyšší ztráty v exportu zboží se očekávají u Německa (asi osm miliard eur v prvním roce po vystoupení), Nizozemska (čtyři miliardy), Francie (tři miliardy) a Belgie (tři miliardy eur).

Vyšší míra nejistoty si již teď vybírá svou daň, zejména co se týče britské měny. "Předpokládáme, že kurz libry vůči euru dosáhne v období nejvyššího napětí (listopad a prosinec) minima 1,06 až 1,09, což bude do doby uzavření dohody znamenat průměrnou měsíční devalvaci (libry) minus tři procenta," odhadla Euler Hermes.

Zvýšení nejistoty může zpomalit růst britského HDP až o 0,1 procentního bodu za čtvrtletí v období následujícího půl roku a zároveň nutit firmy k hromadění zásob kvůli nízké domácí poptávce. "Na základě toho jsme snížili svůj odhad růstu HDP (Británie) v letech 2018 a 2019 na 1,3 procenta, respektive 1,2 procenta," uvedla firma.

 

Čtěte více:

Cena brexitu
02.10.2018 15:55
Půl roku před odchodem Británie z EU stále čekáme na nějakou formu doh...
Singer: Obchodní války či brexit k další velké krizi nepovedou
08.10.2018 8:22
Současná ekonomická rizika jako jsou obchodní války, brexit či finančn...
Nejistota kolem brexitu začíná mít na firmy tvrdý dopad
08.10.2018 11:24
Nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie začíná mít na br...
Tvrdý brexit může srazit obchod mezi EU a Británií na polovinu
09.10.2018 12:03
Obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Evropské unie by se mohla prop...
Autoprůmysl Česka může kvůli brexitu přijít o 15 600 pracovních míst
22.10.2018 15:39
Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl ohrozit v českém automob...
Mayová: Rozvodová dohoda o brexitu je z 95 procent hotova, řeší se hranice
23.10.2018 8:25
Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že dohoda s Evropskou unií...
Barnier řekl EU27, že u brexitu se mnohé dohodlo, hotovo ale není
12.11.2018 16:21
Intenzivní jednání v posledních hodinách a dnech vedla podle šéfa unij...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data