Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Vstřícná Čína, trpělivý Fed, dobrá data. Akciím se stále daří, k tomu posiluje dolar

Vstřícná Čína, trpělivý Fed, dobrá data. Akciím se stále daří, k tomu posiluje dolar

18.01.2019 17:04
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Konec týdne se nadále nese v optimistickém duchu především díky zprávám kolem obchodní dohody USA - Čína. Už včera tisk přinesl zprávy, že americká strana údajně chystá úlevy na clech, aby podpořila další kolo jednání. Dnes odpoledne se přidala Čína, která chce nabídnout cestu k eliminaci nerovnováhy v zahraničním obchodě. Vstřícný přístup z obou stran tlumí tržní obavy spojené s tímto tématem. Přece jen, od ekonomik se čeká zpomalování, a pokračující obchodní války by výhled jen dál zhoršily. 

Solidní čísla za prosinec přichystal americký průmysl. Výroba zejména ve zpracovatelském průmyslu překonala očekávání hlavně s přispěním produkce aut. Naproti tomu se v lednu podle předběžných údajů citelně zhoršila spotřebitelská důvěra. Tato čísla ovšem mohou být dost ovlivněná výpadkem příjmů řady státních zaměstnanců, takže je trhy podle nás dokáží přejít bez vážného znepokojení. 

John Williams byl v dnešním komentáři pozitivní na ekonomiku a projevil optimismus, že fiskální stimul skrze daně podpoří investice a produktivitu. Tento zástupce Fedu také čeká opětovné zvednutí ekonomiky, až skončí omezení vládních výdajů. Nepřeceňuje ani negativní signál z inverze výnosové křivky. I tak ale Williams mluvil o dramatickém nárůstu nejistoty a nutnosti, aby Fed byl opatrný a trpělivý. 

Celkově vzato si akcioví investoři z dnešních zpráv mohou stěžovat na pár firemních výsledků, ale jinak tu máme optimismus Fedu o ekonomice kombinovaný s nezvedáním sazeb a k tomu snížení rizik spojených s obchodní válkou. Zejména evropské indexy si připisují výrazné zisky, třeba německý DAX přidává přes 2 pct. O něco menší je růst na Wall Street, která ale částečně stihla zareagovat už včera. 

Výnosy dluhopisů stoupají především v USA, mírně pak i v Německu. Periferní dluhopisy se naopak těší z většího zájmu investorů o riziko. Dolar z vývoje výnosů profituje hlavně na páru s jenem a eurem. Eurodolar odpoledne klesá na 1,1365. Spolu s tím dolar posiluje také proti české koruně, a to na 22,50. Částečně k tomuto pohybu dopomohly lehké ztráty české měny vůči euru, kde odpoledne vidíme kurz 25,58. 

I přes silný dolar odpoledne vystřelila vzhůru ropa - Brent se dostává už na 62,60 USD. Ropě pomáhá zpráva OPEC o výrazném poklesu produkce jeho členů v prosinci. Kartel také vyzval k intenzivnější snaze o vyvážený trh během letošního roku, což jinými slovy znamená držení nabídky na uzdě.

Pražská burza dokázala částečně zachytit dění na západních trzích, ale její růst je skromnější. Brzdou byly hlavně KB s Avastem. Naopak velmi dobře se dařilo Erste, Monetě nebo VIGu a pěkný růst si připsal i ČEZ.


 

Čtěte více:

Ropný trh v roce 2019: OPEC+ vyráží do boje
18.01.2019 15:41
Ropný trh se s rokem 2018 rozloučil zvýšenou volatilitou, která se poh...
Marek Trúchly: Index S&P 500 by mohl dál růst (video)
18.01.2019 16:36
Pokud sledujete vývoj na akciových trzích pravidelně, máte možná v živ...
Technická analýza: Jestřábí výroky daly signál k nákupu koruny
18.01.2019 16:26
Tuzemská měna se v poslední době těšila především velké přízni centrá...
Pražské burze vládly Moneta, Erste i VIG. Ve světě je pod tlakem Tesla, ale i Netflix
18.01.2019 16:38
Index pražské burzy PX před víkendem dramatické změny nenabízí a uzav...
Křetínský prý dokončuje podmínky financování akvizice Metra
18.01.2019 16:55
Český investor Daniel Křetínský dokončuje podmínky financování případn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost