Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské pevninské akcie získávají větší vliv v globálních indexech

Čínské pevninské akcie získávají větší vliv v globálních indexech

01.03.2019 12:01
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Správce globálních akciových indexů, společnost MSCI, zvýší význam akcií velkých čínských firem ve svých benchmark indexech. Na velmi regulovaný čínský pevninský trh by to mohlo přinést další peníze.

Váha (inclusion factor) čínských akcií třídy A, což jsou tituly obchodované v jüanech v pevninské Číně, se zvýší z 5 na 20 %. Krok společnosti MSCI se odehraje ve třech krocích do letošního listopadu.

Čínské akcie, které se loni prudce propadly, jsou letos zatím na roztrhání. Jenom v únoru se zvedly o 14 %. Nahoru je poháněl optimismus z pokroku z ukončení obchodní války mezi USA a Čínou a očekávání, že MSCI udělá to, co právě udělala. Dnes se širší index CSI 300, který zahrnuje 300 akcií třídy A listovaných  na burzích v Šanghaji a v Šenčenu, zvedl o 2,2 %. Od začátku roku je zatím větší o skoro 25 %. Pro srovnání širší index amerických akcií S&P 500 je letos zatím větší o 11 %. 

Silný příliv dalších finančních prostředků do Číny předpokládá americká banka Citi. Podle UBS Securities by příliv na trh s akcemi třídy A jenom letos mohl přilákat 67 miliard dolarů. Finanční prostředky ze zahraničí v Číně nadále podléhají přísným kapitálovým kontrolám.

Do indexu MSCI Emerging Markets byly čínské akcie třídy A poprvé zařazeny loni. Ze zahraničí jsou přístupné skrze propojení mezi hongkongskou burzou a burzou v Šanghaji.

Je otázkou, kam by MSCI mohla pokračovat dál. Aby zvýšila váhu nad 20 %, musely by čínské úřady řešit množství zbylých otázek týkajících se přístupu na trh, a to včetně překážek v přístupu k hedgingu a k derivátovým nástrojům, uvedla podle CNBC firma.

„Jak ukazuje zastoupení Číny v globálních benchmark indexech, nemít žádnou nebo jenom malou expozici na tento trh se postupně stává aktivním rozhodnutím,“ uvedl Nicholas Yeo z Aberdeen Standard Investments. Stejná společnost se ale podle něj domnívá, že upravovat svoje portfolia kvůli tomu není nutné.

Zdroje: MSCI, CNBC, Bloomberg

 

Čtěte více:

Čínské akcie zatím do rodiny indexů MSCI patřit nebudou, trh prý protřebuje více reforem
15.06.2016 13:44
Zprávy z června roku 2016 o tom, že čínské akcie budou zařazeny do rod...
Aktivita čínských továren v únoru klesla na tříleté minimum
28.02.2019 9:27
Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v únoru klesla na tříleté m...
Kim není velký problém, za pozornost stojí spíše Fed a Čína. Trhy dnes najdou důvod k negativnímu vývoji
28.02.2019 10:48
Lídři USA a KLDR na hanojském setkání nedospěli až k dohodě o odstraně...
Kampaň USA proti Huawei je nejspíš přehnaná
28.02.2019 14:38
Důrazná diplomatická ofenziva, kterou Spojené státy od loňska prováděj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách