Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kampaň USA proti Huawei je nejspíš přehnaná

Kampaň USA proti Huawei je nejspíš přehnaná

28.02.2019 14:38
Autor: ČTK

Důrazná diplomatická ofenziva, kterou Spojené státy od loňska provádějí proti čínské telekomunikační společnosti Huawei, je podle části bezpečnostních expertů zřejmě přehnaná. Číňané podle nich nepotřebují tajný přístup k routerům společnosti Huawei, aby se infiltrovali do globálních sítí, jejichž špatné zabezpečení je všeobecně známé. Washington ale tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí zařízení Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži. Uvedla to agentura AP.

Z ničeho není patrné, že by státem sponzorovaní hackeři preferovali technologii nějakého výrobce před jinými, konstatovali odborníci. Například hackeři podporovaní Kremlem využívají routery a další síťová zařízení firem, které nejsou ruské. Pokud se Číňané budou chtít infiltrovat do globálních sítí, "udělají to bez ohledu na typ zařízení, které používáte," řekl Jan-Peter Kleinhans z berlínského názorového centra Stiftung Neue Verantwortung.

Za vysoce nepravděpodobný řada expertů považuje jeden z nejběžnějších argumentů USA, že Huawei může do svých zařízení instalovat tajný software, který by mohla čínská rozvědka využít o odposlechům nebo přerušování přenosu dat. Takové riziko je podle nich téměř nulové, protože společnost by riskovala odhalení a tím i spoluvinu.

Priscilla Moriuchiová, která do roku 2017 pracovala v americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a nyní je analytičkou ve firmě Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečností uvedla, že spolu s dalšími zaměstnanci NSA byla pověřena hledáním podloudného softwaru firmy Huawei, který by byl produktem čínské tajné služby. Nikdy ho ale nenalezli.

Pro představitele Spojených států je společnost Huawei, tedy největší dodavatel informačních a komunikačních řešení na světě, stále něco víc než jenom nedůvěryhodným zástupcem čínské rozvědky. Přední americký diplomat pro kybernetickou politiku Robert Strayer uvedl, že Huawei je povinen dbát rozkazů čínské komunistické strany podle zákona z roku 2017, který "nutí své občany a společnosti k účasti na zpravodajských činnostech".

Ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden naznačil, že použití zařízení Huawei by mohlo ohrozit sdílení zpravodajských informací s USA a mohlo by zapříčinit, že vojenské základny budou umístěny jinde. Jeho slova mohla cílit na spojence NATO, včetně Polska a České republiky, kde má Huawei silné postavení, poznamenala agentura AP.

Evropští spojenci se zdráhají přijmout v kauze Huawei přístup Spojených států. Představitelé Británie a Německa dali najevo, že na celoplošný zákaz zařízení Huawei nepřistoupí. Německo poukázalo na to, že "přímé vyloučení určitého výrobce z rozšíření sítí 5G není v této době právně možné a ani není v plánu".

Ironií je, že Spojené státy se samy angažují v aktivitách, z nichž obviňují Huawei. Podle tajných dokumentů, které v roce 2013 zveřejnil počítačový odborník a bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, sledovaly Spojené státy telefonní a internetovou komunikaci milionů občanů po celém světě.

 

Čtěte více:

Párty na zlatu zatím končí
28.02.2019 13:02
Na konci minulého roku byla podle investiční společnosti Pictet poptáv...
Univerzální příjem má dvě velké výhody, množí se experimenty s ním
28.02.2019 10:50
Takzvaný univerzální příjem má podle ekonoma Tima Taylora dvě velké vý...
Aktivita čínských továren v únoru klesla na tříleté minimum
28.02.2019 9:27
Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v únoru klesla na tříleté m...
Zadlužení českých domácností v lednu stouplo na 1,653 bilionu Kč
28.02.2019 11:12
Dluhy domácností u bank a družstevních záložen se v lednu zvýšily prot...
Erste Bank: Po lednové vlaštovce přiletěly i silné výsledky (komentář analytika)
28.02.2019 11:50
Erste Bank reportovala silné předběžné výsledky za 4. čtvrtletí 2018, ...

Váš názor
  •  
    28.02.2019 14:49

    Jen tak mezi námi...ono to ještě někoho překvapuje...?? Čeká snad nějaký hlupák od USSA nějakou férovou hru v něčem...??
    Scorpius
    •  
      28.02.2019 15:17

      Je to jen obchodní válka, nic jiného. Jsem zvědav co McDonald Trumpeta předvede ještě ve spojitosti s KLDR. Už jen jeho vyjádření ke Kimovi jaký že je skvělý vůdce. KLDR dostane od amíků pomoc která je bude stát mailand.
      Bohus
    •  
      28.02.2019 14:51

      A od Číny se někdy někdo dočkal férového jednání?
      al321
Aktuální komentáře
16.12.2025
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst