Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské akcie zatím do rodiny indexů MSCI patřit nebudou, trh prý protřebuje více reforem

Čínské akcie zatím do rodiny indexů MSCI patřit nebudou, trh prý protřebuje více reforem

15.06.2016 13:44
Autor: Pavel Daniel

Zprávy z června roku 2016 o tom, že čínské akcie budou zařazeny do rodiny „benchmarkových“ indexů společnosti MSCI Inc., se ukázaly jako předčasně optimistické. MSCI Inc. totiž uvedla, že se Číně znovu nepodařilo přesvědčit jí o zařazení čínských akcií mezi klíčové indexy rozvíjejících se trhů. Konstatovala navíc, že i když by chtěla zařadit čínské akcie do rodiny indexů MSCI nejpozději do roku 2017, nyní není schopná říct, kdy se tak skutečně stane.

„Čína musí udělat ještě více, aby se její trhy zpřístupnily zahraničním investorům,“ uvedla podle agentury Reuters MSCI Inc. Podle agentury je to rána pro čínské politické činitele, kteří spěchali s rozptýlením obav MSCI v uplynulých šesti měsících v naději, že je „indexová“ společnost mezi indexy rozvíjejících se trhů zařadí. Čínské akcie zatím podle burzovních statistik na tuto zprávu výrazněji nereagovaly.

Zamítnutí čínských akcií do MSCI indexů je prý překvapivé

Finanční odborníci a analytici říkají, že zamítnutí přijetí čínských akcií do indexů MSCI je překvapivé. Jde přitom už o třetí sezónu, ve které MSCI odmítla přijmout čínské akcie do rodiny svých indexů. Firma přitom zdůraznila výhrady globálních institucionálních investorů ohledně aktiv denominovaných v jüanech a závazku Pekingu a jeho schopnosti uskutečňovat reformy kapitálových trhů.

Minulý měsíc společnost Goldman Sachs zvýšila odhad pravděpodobnosti kladného rozhodnutí MSCI o přijetí čínských akcií mezi indexy MSCI na 70 procent z původních padesáti. Omítnutí podle mínění Reuters znamená zvýraznění rostoucích rozporů mezi globálními investory, čínskými investičními specialisty a americkou klientskou základnou společnosti MSCI. Podle některých hlasů totiž velká část námitek, které se objevují jako výhrady Číně, pochází z USA. MSCI konstatovalo, že investoři mimo Asii mají tendenci mít více výhrad, ale bere v úvahu rozsah investorské zpětné vazby.

Podle vyjádření investiční společnosti BlackRock, coby jednoho z největších světových dlouhodobých investorů, je nutný další pokrok v Číně pro usnadňování větší účasti zahraničních firem na domácích akciových trzích. „Rozhodnutí MSCI poukazuje na mnohem větší problém Číny, který představuje doslova odpor globálních investorů alokovat kapitál do aktiv denominovaných v jüanech. A to navzdory skutečnosti, že čínský akciový trh je druhým největším na světě a třetím největším trhem s dluhopisy," citovala agentura Reuters Petera Alexandera, generálního ředitele poradenské společnosti Z-Ben Advisors. Alexander ale soudí, že postoj globálních investorů je staví na historicky „špatnou stranu“.

Bojí se světoví investoři turbulencí v Číně?

Faktem je, že akciová Čína prožila dvanáct turbulentních měsíců, během kterých klesla hodnota místních akcií o 40 procent. Poté následovaly tvrdé státní intervence a bezprecedentní odliv kapitálu z Číny, který dostal pod tlak čínskou měnu. Negativní postoj MSCI ale podle čínských úřadů nezmění nic na snaze upravit pravidla akciových trhů požadavkům doby. Čínský regulátor kapitálového trhu totiž reagoval prohlášením, že jakýkoliv globální index, který nezahrnuje čínské akcie typu A je neúplný, ale rozhodnutí společnosti MSCI o tom, že zatím nezařadí čínské akcie do svých benchmark indexů, nebude mít vliv na reformy v Číně.

Ohlasy z trhů říkají, že i přes obavy investorů ohledně procesu přidělování investičních kvót a nastavení měsíčních limitů na repatriaci kapitálu, jdou reformy kapitálových trhů v zemi dobrým směrem. Remy Briand, hlavní analytik MSCI pro globální trhy řekl, že investoři potřebují více času k tomu, aby posoudili, zda nová pravidla zaváděná v Číně, budou účinnější jako prevence před opakováním loňských výkyvů, kdy se u více než poloviny společností kótovaných na burzách v Číně zastavilo při volatilitě obchodování s jejich akciemi.

Nové námitky míří „procedurálním“ směrem

K novým námitkám, které v tomto roce společnost MSCI Inc. Číně předkládá, patří pravidlo, které po zahraničních investorech vyžaduje povolení burz s umístěním akcií typu A ještě před vlastní kotací, což MSCI považuje za překážku, která by mohla snížit schopnost investorů zajistit angažovanost na trhu. MSCI po konzultaci na finančních trzích žádala i navýšení hodnoty free floatu u 421 firem s akciemi typu A, které by představovaly 1,1 procenta benchmarkového indexu, o 5 procent. Pokud by toto pravidlo Čína splnila, mohly být její akcie zařazeny do MSCI indexu v červnu 2017.

Čína se spoléhala na to, že MSCI bude souhlasit se zavedením čínských akcií do jejích indexů po pěti měsíčních úpravách pravidel, včetně změny uvolnění národního schématu kvót pro zahraniční investice, vyjasnění zahraničních vlastnických práv a zpřísnění pravidel pro vyloučení akcií z obchodování. Světové agentury ovšem konstatovaly, že i přes výtky a nové požadavky, mají klíče ke dveřím zařazení akcií do MSCI indexu stále Číňané.


Čtěte více:

Rusko chce v Evropě „rozdělit a panovat“
15.06.2016 11:00
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka sleduje Rusko v Evr...
Majitel Zary válcuje H&M; Může však raketový růst trvat věčně?
15.06.2016 11:39
Majiteli řetězce obchodů s módou nejen značky Zara, španělskému Indite...
Symantec a MSFT už nakoupily, nyní pro změnu Twitter koupil část SoundCloudu
15.06.2016 12:42
Po Symantecu a Microsoftu je na nákupech také Twitter. Investuje 70 m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data