Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské akcie zatím do rodiny indexů MSCI patřit nebudou, trh prý protřebuje více reforem

Čínské akcie zatím do rodiny indexů MSCI patřit nebudou, trh prý protřebuje více reforem

15.06.2016 13:44
Autor: Pavel Daniel

Zprávy z června roku 2016 o tom, že čínské akcie budou zařazeny do rodiny „benchmarkových“ indexů společnosti MSCI Inc., se ukázaly jako předčasně optimistické. MSCI Inc. totiž uvedla, že se Číně znovu nepodařilo přesvědčit jí o zařazení čínských akcií mezi klíčové indexy rozvíjejících se trhů. Konstatovala navíc, že i když by chtěla zařadit čínské akcie do rodiny indexů MSCI nejpozději do roku 2017, nyní není schopná říct, kdy se tak skutečně stane.

„Čína musí udělat ještě více, aby se její trhy zpřístupnily zahraničním investorům,“ uvedla podle agentury Reuters MSCI Inc. Podle agentury je to rána pro čínské politické činitele, kteří spěchali s rozptýlením obav MSCI v uplynulých šesti měsících v naději, že je „indexová“ společnost mezi indexy rozvíjejících se trhů zařadí. Čínské akcie zatím podle burzovních statistik na tuto zprávu výrazněji nereagovaly.

Zamítnutí čínských akcií do MSCI indexů je prý překvapivé

Finanční odborníci a analytici říkají, že zamítnutí přijetí čínských akcií do indexů MSCI je překvapivé. Jde přitom už o třetí sezónu, ve které MSCI odmítla přijmout čínské akcie do rodiny svých indexů. Firma přitom zdůraznila výhrady globálních institucionálních investorů ohledně aktiv denominovaných v jüanech a závazku Pekingu a jeho schopnosti uskutečňovat reformy kapitálových trhů.

Minulý měsíc společnost Goldman Sachs zvýšila odhad pravděpodobnosti kladného rozhodnutí MSCI o přijetí čínských akcií mezi indexy MSCI na 70 procent z původních padesáti. Omítnutí podle mínění Reuters znamená zvýraznění rostoucích rozporů mezi globálními investory, čínskými investičními specialisty a americkou klientskou základnou společnosti MSCI. Podle některých hlasů totiž velká část námitek, které se objevují jako výhrady Číně, pochází z USA. MSCI konstatovalo, že investoři mimo Asii mají tendenci mít více výhrad, ale bere v úvahu rozsah investorské zpětné vazby.

Podle vyjádření investiční společnosti BlackRock, coby jednoho z největších světových dlouhodobých investorů, je nutný další pokrok v Číně pro usnadňování větší účasti zahraničních firem na domácích akciových trzích. „Rozhodnutí MSCI poukazuje na mnohem větší problém Číny, který představuje doslova odpor globálních investorů alokovat kapitál do aktiv denominovaných v jüanech. A to navzdory skutečnosti, že čínský akciový trh je druhým největším na světě a třetím největším trhem s dluhopisy," citovala agentura Reuters Petera Alexandera, generálního ředitele poradenské společnosti Z-Ben Advisors. Alexander ale soudí, že postoj globálních investorů je staví na historicky „špatnou stranu“.

Bojí se světoví investoři turbulencí v Číně?

Faktem je, že akciová Čína prožila dvanáct turbulentních měsíců, během kterých klesla hodnota místních akcií o 40 procent. Poté následovaly tvrdé státní intervence a bezprecedentní odliv kapitálu z Číny, který dostal pod tlak čínskou měnu. Negativní postoj MSCI ale podle čínských úřadů nezmění nic na snaze upravit pravidla akciových trhů požadavkům doby. Čínský regulátor kapitálového trhu totiž reagoval prohlášením, že jakýkoliv globální index, který nezahrnuje čínské akcie typu A je neúplný, ale rozhodnutí společnosti MSCI o tom, že zatím nezařadí čínské akcie do svých benchmark indexů, nebude mít vliv na reformy v Číně.

Ohlasy z trhů říkají, že i přes obavy investorů ohledně procesu přidělování investičních kvót a nastavení měsíčních limitů na repatriaci kapitálu, jdou reformy kapitálových trhů v zemi dobrým směrem. Remy Briand, hlavní analytik MSCI pro globální trhy řekl, že investoři potřebují více času k tomu, aby posoudili, zda nová pravidla zaváděná v Číně, budou účinnější jako prevence před opakováním loňských výkyvů, kdy se u více než poloviny společností kótovaných na burzách v Číně zastavilo při volatilitě obchodování s jejich akciemi.

Nové námitky míří „procedurálním“ směrem

K novým námitkám, které v tomto roce společnost MSCI Inc. Číně předkládá, patří pravidlo, které po zahraničních investorech vyžaduje povolení burz s umístěním akcií typu A ještě před vlastní kotací, což MSCI považuje za překážku, která by mohla snížit schopnost investorů zajistit angažovanost na trhu. MSCI po konzultaci na finančních trzích žádala i navýšení hodnoty free floatu u 421 firem s akciemi typu A, které by představovaly 1,1 procenta benchmarkového indexu, o 5 procent. Pokud by toto pravidlo Čína splnila, mohly být její akcie zařazeny do MSCI indexu v červnu 2017.

Čína se spoléhala na to, že MSCI bude souhlasit se zavedením čínských akcií do jejích indexů po pěti měsíčních úpravách pravidel, včetně změny uvolnění národního schématu kvót pro zahraniční investice, vyjasnění zahraničních vlastnických práv a zpřísnění pravidel pro vyloučení akcií z obchodování. Světové agentury ovšem konstatovaly, že i přes výtky a nové požadavky, mají klíče ke dveřím zařazení akcií do MSCI indexu stále Číňané.


Čtěte více:

Rusko chce v Evropě „rozdělit a panovat“
15.06.2016 11:00
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka sleduje Rusko v Evr...
Majitel Zary válcuje H&M; Může však raketový růst trvat věčně?
15.06.2016 11:39
Majiteli řetězce obchodů s módou nejen značky Zara, španělskému Indite...
Symantec a MSFT už nakoupily, nyní pro změnu Twitter koupil část SoundCloudu
15.06.2016 12:42
Po Symantecu a Microsoftu je na nákupech také Twitter. Investuje 70 m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)