Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lidé ve vyspělých zemích jsou pro vyšší zdanění majetných

Lidé ve vyspělých zemích jsou pro vyšší zdanění majetných

19.03.2019 15:34
Autor: ČTK

Většina lidí ve vyspělých zemích je zastáncem vyššího zdanění bohatých, přičemž ve většině zemí existuje široká podpora budování sociálního státu. Vyplývá to z průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika do něho zahrnuta nebyla.

Ve všech 21 zemích, kde se anketa uskutečnila, více než polovina dotázaných uvedla, že se vyslovuje pro. Dotaz zněl: "Měla by vláda zdaňovat bohatství více než v současnosti, aby podpořila chudé?" Termín bohatství OECD neupřesnila.

Vyšší zdanění movitých lidí se ukázalo být velkým politickým tématem v řadě vyspělých zemí. Zvýšení daní navrhli demokraté ve Spojených státech, ve Francii s tímto požadavkem protestovaly takzvané žluté vesty.

Největší podpory se myšlence vyššího zdanění bohatých dostalo v Portugalsku a Řecku, kde ji podpořilo téměř 80 procent dotázaných. Průměr OECD činil 68 procent.

Průzkum mezi 22.000 lidí o tom, jak vnímají sociální a ekonomická rizika, zjistil hlubokou nespokojenost s politikou vlád v oblasti sociální péče. Lidé byli obzvláště znepokojeni přístupem ke kvalitní, cenově dostupné dlouhodobé péči o seniory, k bydlení a ke zdravotnickým službám.

Lidé si nemyslí, že by dostávali spravedlivý podíl vzhledem k tomu, jaké prostředky do systému zaplatili. S výjimkou Kanady, Dánska, Norska a Nizozemska si také nemyslí, že by vlády respektovaly jejich názory. Tyto pocity se šíří napříč všemi sociálními skupinami, nejcitelnější jsou mezi vzdělanými lidmi a majetnějšími domácnostmi.

Většina lidí by chtěla, aby jejich vláda dělala víc, což platí pro všechny země kromě Francie a Dánska, jejichž systémy sociálního zabezpečení patří k nejštědřejším na světě.

Podle 54 procent lidí by nejvyšší prioritu měly mít lepší důchody, následuje zdravotnictví se 48 procenty, téměř 37 procent lidí pak upřednostňuje zaručené základní příjmy.

 

Čtěte více:

Co populistická pravice Evropy pochopila správně
19.03.2019 14:19
Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlament...
ZEW: Důvěru v německou ekonomiku podpořil možný odklad brexitu
19.03.2019 11:52
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu vzrostla, p...
Šéf ČEZu Beneš: Rozdělení skupiny není na pořadu dne
19.03.2019 12:09
Plány na rozdělení skupiny ČEZ v současné době nejsou na stole, zatímc...
Člen vedení Pleskač: ČEZ má dalšího zájemce o bulharská aktiva
19.03.2019 12:13
Energetická společnost ČEZ má dalšího zájemce o svá bulharská aktiva. ...
Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři
19.03.2019 14:53
Norský konglomerát Norsk Hydro, který patří k největším světovým produ...

Váš názor
  • Jen aby to nedopadlo takhle.... :o)))
    19.03.2019 18:48

    https://ruclip.com/video/ZXmJ9w-E-SI/na-stoj%C3%A1ka-milo%C5%A1-knor-poh%C3%A1dka-o-13-d%C5%AFchodech.html
    Lišák
  • šokující
    19.03.2019 17:16

    Kdo by to řekl že lidi kterých se to netýká a nic za to neplatí s tím budou souhlasit. V Portugalsku je 48% a je jim to málo. Měli by to nasekat všem. Přece ti s malým příjem i tak zaplatí míň. Ono by je to hned přešlo.
    HenryFord
    • Re: šokující
      19.03.2019 18:46

      jj čekám kdy se tady objeví všechnosežral a začne nás přesvědčovat o tom, že jediná správná, rozumná a demokratická cesta, jak toto vyřešit je udělat o tom referendum. :o)))
      Lišák
Aktuální komentáře
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
10:01Levné čínské automobilové součástky zaplavují německý trh
9:41Německý sportovní gigant na prodej. O Pumu je zájem v Číně, akcie rostou o 14 procent
8:48Rozbřesk: Německo razantně zlevní energie průmyslu. Oslabí konkurenceschopnost ČR?
8:41V USA dnes zavřeno, evropské futures bez výraznějších pohybů  
6:29Gundlach: Za čtyřicet let investování jsem se vcelku dvanáct let mýlil, na neveřejných trzích rostou tenze
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y