Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK snížila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,6 procenta

EK snížila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,6 procenta

07.05.2019 14:37
Autor: ČTK

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 % z loňských 2,9 %. Ve svém jarním hospodářském výhledu to dnes předpověděla Evropská komise (EK). V únorové prognóze ještě předpokládala, že hospodářský růst si udrží loňské tempo. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok dnes komise snížila na 2,4 % z dříve předpokládaných 2,7 %.

Komise také předpověděla, že růst zaměstnanosti v České republice bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Míra nezaměstnanosti podle komise letos zůstane na 2,2 procenta a příští rok vystoupí na 2,3 procenta.

Komise předpokládá, že míra inflace v Česku v letošním roce zrychlí na 2,4 procenta z loňských dvou procent. Příští rok by se inflace měla podle komise vrátit na dvouprocentní úroveň.

Poměr vládního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) podle dnešní prognózy komise letos klesne na 31,7 procenta z loňských 32,7 procenta. V příštím roce očekává další pokles, a to na 31,1 procenta.

 
 

Čtěte více:

ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
15.02.2019 10:09
Chaotický odchod Velké Británie z Evropské unie by zatížil kurz koruny...
Koruna posílí jako jediná v regionu kvůli nejistotě kolem eura, vyplývá z průzkumu Reuters
05.04.2019 9:14
Česká koruna během příštích 12 měsíců zřejmě posílí k euru o 2 proce...
Bankovní asociace dále zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky
30.04.2019 10:17
Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze dále zhoršila o...
ČNB zhoršila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok
02.05.2019 14:21
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomi...

Váš názor
  •  
    07.05.2019 16:49

    Jakej růst ekonomiky, když jde jen o ukazatel HDP, což je jen to, co projde zdaněním (šedá ekonomika si jede dál) a když nejméně 2% z toho "růstu" bude tvořit vyšší platová hladina a vliv inflace v cenách potravin i ostatního zboží. Tady se lidé hromadně oblbují, pravda se jim neříká, všechno je jen mlžení a PR politiků. Ne že bych si přál nějaké přehřátí, ale stále se málo dělá pro to, aby si stát kryl záda na dobu krize, která za pár let spustí a bude už věčná, začne se na ní vrstvit další problém za problémem. A pak se teprve ukáže pravda, jak je to s naší ekonomikou. Hlavně nám nesmí ze státu tolik odtékat, snad se v tom už něco začne dělat - a když bude EU pasivní, jako dosud byla, musíme jednat sami, jde o naši budoucnost. Aspoň ta voda aby byla naše. Také ČEZ by měl vykoupit menšinové vlastníky, aby nedělali problémy jaderným blokům, které jsou nezbytností. V krizi se bude odebírat míň, ale přibývající e-auta ty potřeby ještě zvýší, i když reálně to vidím tak do 15% e-aut z celkového dnešního množství. Více se nedá zvládnout jak po stránce zdrojů, tak po stránce nabíjení (lidé tu problematiku neznají), tak po stránce celkové ekonomiky, navíc i ekologické zátěže, HDP není vůbec problém dneška, je to jen číslo, které potřebují politici k přerozdělování, ale budoucnost by nás měla varovat, mělo by se investovat do perspektivních masových výrob, ze kterých bude stát živ v dobách zmaru.
    James Bond
  •  
    07.05.2019 15:55

    V ČR jsme v pohodě, miliardářů jak naseto...
    karel777
  • vlastně recese
    07.05.2019 14:15

    "růst" 2,6 a akt.inflace (a to ještě ofic.) 3 to je reálně pokles 0,4 % ne ? :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: vlastně recese
      07.05.2019 14:21

      růst HDP je očištěn deflátorem HDP, který sice neodpovídá CPI, ale většinou se až tak moc neliší.
      ..
Aktuální komentáře
16.06.2025
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index