Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní asociace dále zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Bankovní asociace dále zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

30.04.2019 10:17, aktualizováno: 30.4. 11:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze dále zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Odhad komplikují prohlubující se nejistoty vnějšího prostředí, zejména hrozba dalšího zpomalování německé ekonomiky. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta.

V minulém roce český HDP přes pokles tempa růstu ze 4,5 procenta v roce 2017 rostl o solidních 2,9 procenta. "Ačkoli základním scénářem předvídaným ČBA pro roky 2019 a 2020 zůstává hladké přistání směrem k tempům růstu kolem úrovně hospodářského potenciálu, odhad ekonomického růstu již podruhé v řadě snižujeme, a to na 2,4 procenta v letošním roce a 2,3 procenta napřesrok," uvedl analytik Citibank CZ Jaromír Šindel.

Na snížení růstové dynamiky HDP se budou podle něj rovnoměrně podílet domácí faktory, ať už jde o soukromou nebo vládní spotřebu či tempo růstu investic, které by mělo klesnout z loňských mimořádných deseti procent na téměř třetinovou hodnotu letos, a ještě o něco níže v roce příštím.

"Tentokrát jsme neobvykle mnoho pozornosti věnovali Číně, byť přímý vývoz z Česka do Číny dosáhl loni pouze 56 miliard korun. Situace v USA a Číně jsou pro nás důležité zprostředkovaně, protože jsou zásadními trhy pro Německo, kam míří český vývoz v hodnotě 1,42 bilionu ," upozornil hlavní analytik asociace Miroslav Zámečník.

Příznaky přehřátí českého hospodářství, tedy nejnižší nezaměstnanost mezi zeměmi EU, firmami deklarovaný nedostatek zaměstnanců a s nimi spojený růst mezd, se nijak nezmírňují. Loňský nominální růst mezd 8,1 procenta má podle odhadu asociace zvolna zpomalovat na letošních šest procent a na necelých pět procent příští rok.

Spotřebitelská inflace už poněkolikáté centrální banku překvapila svým růstem. Asociace nicméně letos ve druhé polovině roku očekává její postupné zvolnění. Průměrná inflace by letos měla dosáhnout 2,5 procenta. Inflace se letos bude držet výrazněji nad dvouprocentním cílem ČNB, nelze vyloučit ani krátkodobé přestřelení přes tři procenta, odhadl analytik J&T Banky Petr Sklenář. Domácí poptávka vytváří silné tlaky na růst cen, ale inflační vývoj může výrazně utlumit riziko ochlazení aktivity v zahraničí. Tyto faktory představují i klíčové dilema při současném rozhodování ČNB o sazbách, poznamenal.

Ačkoli ve veřejných financích mezi lety 2019 a 2020 očekávají banky překlopení do mírného schodku, veřejný dluh by měl podle odhadu asociace v závěru roku 2020 klesnout na úroveň 31 procent. Přes tento příznivý vývoj veřejných financí však nadále vzrůstají rizika pro jejich dlouhodobou udržitelnost, a to zejména v důsledku demografického vývoje, který zvyšuje potřebu penzijní reformy.

„Na nejnovější prognóze ČBA není zajímavé, že lehce snižuje výhled růstu HDP, ale to, že dobře zachycuje současné nejistoty, a to jak světové, tak domácí. Naše vnější rizika jsou nyní svázána s německým zpomalením a samo Německo se obává rizik svých exportů, zejména do Číny. A jelikož zbytek EU se vyvíjí neslaně-nemastně, tak další rizika jsou výrazně menší než ta plynoucí s Brexitu, a tedy nezajímavá. Čistě domácí nejistoty nezávisí ani tak na očekávané vyšší inflaci a mzdových tlacích v důsledku nízké nezaměstnanosti či cyklického deficitu veřejných financí, to jsou spíše jistoty. Vyplývají ale z protichůdných scénářů vývoje kurzu koruny, které se promítají i do úvah o vývoji úrokových sazeb,“ uvádí Lubomír Lízal, ekonom, bývalý člen bankovní rady ČNB a dnešní člen dozorčí rady Expobank CZ.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků tuzemských bank.

Ukazatel 2018 2019 2020
Růst reálného HDP (%) 2,9 2,4 2,3
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 3,1 3,0 3,2
Průměrná nominální mzda (růst v %) 8,1 6,0 4,9
Míra inflace: CPI (%) průměr 2,1 2,5 1,9
Vládní deficit/přebytek (% HDP) 0,9 0,2 0,2
Vládní dluh (% HDP) 32,7 31,6 31,1
Směnný kurz CZEK/EUR: průměr 25,64 25,53 25,08
Základní sazba ČNB 2T REPO (%): konec období 1,75 2,00 2,25
Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7,9 5,8 5,0
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 5,7 4,4 4,0
Zdroj: ČBA

 

Čtěte více:

Odhad růstu globální ekonomiky od MMF je nejhorší od finanční krize
09.04.2019 15:10
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,3 procenta...
Zpomalení je nevyhnutelné, recese ne
12.04.2019 11:48
Obavy z recese rostou a „čtvrtina všech ekonomů se domnívá, že propad ...
Česká republika měla loni v EU 13. nejrychlejší růst ekonomiky
15.04.2019 12:02
Česká ekonomika byla loni s růstem o 2,9 procenta 13. nejrychleji rost...
Německá vláda snížila odhad růstu HDP na letošní rok na 0,5 pct.
17.04.2019 11:47
Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domá...
Pravé příčiny útlumu evropské ekonomiky a jeho řešení
29.04.2019 5:58
Podle mnohých názorů trpí růst eurozóny zejména kvůli chybné politice ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data