Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Valná hromada ČEZ přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Analytici: Valná hromada ČEZ přinese vášně, překvapení zřejmě ne

25.06.2019 14:44
Autor: ČTK

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec vyloučené, že se podobně jako v minulých letech protáhne na mnoho hodin. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. K velkým překvapením podle nich ale pravděpodobně nedojde. Vesměs předpokládají, že budou přijaty návrhy představenstva firmy. To v otázce dividendy navrhlo akcionářům vyplatit 24 korun na akcii.

Z pozvánky na valnou hromadu vyplývá, že jediný protinávrh k bodu týkajícího se dividendy podal Michal Šnobr, který navrhuje vyplatit 35 korun za akcii. Právě z podnětu akcionářů kolem Šnobra se loni v listopadu uskutečnila první valná hromada ČEZ svolaná na popud minoritního akcionáře.

Výše dividendy navrhovaná vedením ČEZ je nejnižší od roku 2006, kdy bylo akcionářům vyplaceno 20 korun za akcii. Nejvyšší byla v roce 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Pokud valná hromada návrh představenstva na dividendu ve výši 24 korun za akcii schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, stát získá zhruba devět miliard . Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl. Loni šlo na dividendy 86 procent, předloni 90 procent.

Valná hromada bude dále schvalovat mimo jiné aktualizaci strategie firmy. ČEZ se chce ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. 

Požadavek Šnobra na zařazení bodu týkající se možného prodeje hnědouhelné elektrárny Počerady naopak na pořad valné hromady zařazen nebyl. "Obchodní vedení společnosti není podle zákona o obchodních korporacích ani podle stanov společnosti záležitostí valné hromady," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Žádost podle něj navíc byla podaná pozdě.

Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě ČEZ tak vesměs končí podle přání resortu. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy korun.

 
 
 
 

Čtěte více:

Fosilní paliva v Británii letos poprvé nebudou hlavním zdrojem elektřiny
25.06.2019 11:10
Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit ...
AbbVie koupí Allergan za 63 miliard USD
25.06.2019 12:50
Farmaceutická společnosti AbbVie má blízko k dohodě o koupi společnost...
Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
25.06.2019 12:56
Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je n...
Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
25.06.2019 13:04
Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o...

Váš názor
  •  
    25.06.2019 18:18

    Chování představenstva už pomalu zakládá podezření na trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asi to bude nutné podat.
    mipa
Aktuální komentáře
13.02.2026
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y