Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co ještě udělat na záchranu nosorožců černých? Třeba koupit si dluhopis…

Co ještě udělat na záchranu nosorožců černých? Třeba koupit si dluhopis…

20.07.2019 16:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Dluhopisy zaměřené na růst populace vzácných nosorožců černých si brzy budou moci pořídit investoři znepokojení skutečností, že tomuto ohroženému druhu hrozí vymření. Finanční odměnu obdrží pouze za předpokladu, že počty těchto zvířat vzrostou, napsala na webu televizní stanice CNBC.

Na světě se v současnosti nachází zhruba 5500 exemplářů nosorožce černého, ještě v 70. letech to přitom bylo 65.000. Největším nebezpečím pro toto zvíře je podle Londýnské zoologické společnosti člověk, konkrétně nelegální obchod s produkty z nosorožčích rohů, a s ním spojené pytlačení. Nedostatek finančních prostředků přitom pokusy o záchranu těchto zvířat komplikuje.

Změnit by to mohl dluhopis Rhino Impact Bonds - první finanční instrument na světě, který se snaží o záchranu tohoto druhu. Jde o investiční nástroj s pevným úročením a pětiletou splatností, který je zaměřen na zvýšení počtů nosorožců černých na pěti místech v Keni a v Jihoafrické republice. Spadá pod něj asi 700 kusů nosorožce černého, tedy 12 % celkové populace. Nabídku dluhopisu organizuje společnost Conservation Capital a dluhopis s objemem 50 milionů USD by měl být spuštěn v prvním čtvrtletí 2020. Cílem je zvýšit globální populaci o desetinu.

Celý koncept stojí na modelu, podle kterého se investoři mohou těšit na finanční návratnost pouze za podmínky úspěšného splnění cíle, změřeného nezávislým hodnotitelem. Pokud se tedy populace černých nosorožců v Africe během pěti let zvýší, dostanou zpátky svoje předem vložené finanční prostředky a kupón. Výnos se bude odvíjet od růstu nosorožčí populace.

0 

Rizikem u takto nekonvenčního dluhového nástroje je ovšem předpoklad, že tradiční investoři složí finanční prostředky předem, aniž by v historii existoval jediný příklad návratnosti.

Zdroj: CNBC

Ilustrační foto

 

Čtěte více:

Víkendář: Ničíme si tu nejvzácnější komoditu, kterou máme
13.04.2019 7:29
Lidská aktivita vyvolává vážné poškození půdy. Podle Politica to tvrdí...
Stiglitz: Potřebujeme přechod na úplně jiný systém
12.06.2019 5:53
Americký prezident Franklin Delano Roosevelt reagoval na Velkou depres...
Austrálie schválila kontroverzní projekt dolu na uhlí firmy Adani
13.06.2019 12:39
Austrálie udělila konečné povolení k zahájení výstavby kontroverzního ...
Wired.com o plýtvání jménem bitcoin
19.06.2019 12:27
„Provozovatelé jediného bitcoinového dolu v Missoula County v Montaně ...
Poslední generace, která vidí tyhle lesy
05.07.2019 17:15
Na Vysočině, kde žiju, je hodně lesů. My a naše děti jsme ale podle vš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data