Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Potřebujeme přechod na úplně jiný systém

Stiglitz: Potřebujeme přechod na úplně jiný systém

12.06.2019 5:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Franklin Delano Roosevelt reagoval na Velkou depresi známým programem zvaným Nový úděl. Dnes se hovoří o potřebě Nového zeleného údělu – o nutnosti plánu na řešení změn klimatu a jejich důsledků. Jeho kritici se ptají, zda si to můžeme dovolit, ale známý ekonom Joseph Stiglitz pro web The Guardian píše, že ano. A nejen to – dovolit si to podle něj musíme, protože „naše životy a civilizace jsou kvůli změnám klimatu v ohrožení“.

„Když byly Spojené státy během druhé světové války terčem útoku, nikdo se neptal, zda si mohou dovolit pustit se do války. Byla to otázka jejich existence, nemohly si dovolit nebojovat. Nyní platí to samé o krizi klimatu. Již dnes pociťujeme její přímé důsledky. V minulých letech země ztratila asi 2 % HDP kvůli extrémnímu počasí vyvolávajícímu záplavy, hurikány a rozsáhlé lesní požáry,“ napsal Stiglitz. K tomu se podle něj přidávají nemoci a ztráty na životech. Za krizi podle něj „zaplatíme tak jako tak“, takže je lepší vynaložit peníze na snížení emisí.

Boj se změnami klimatu by podle Stiglitze byl navíc pro hospodářství přínosný. Zafungoval by totiž podobný efekt jako během druhé světové války, která nastartovala období ekonomické prosperity. Nová zelená dohoda by stimulovala poptávku, zajistila by efektivní využití zdrojů a přechod na zelenou ekonomiku. Současný prezident Donald Trump se ale namísto toho zaměřuje na odvětví minulosti a brání smysluplnému posunu vpřed.

Největší výzvou by bylo získání zdrojů pro celý program. Ve Spojených státech nyní sice vládne nízká nezaměstnanost, ale podle ekonoma zde stále existuje velký objem nevyužitých kapacit. Patrné je to například z poměru zaměstnaných lidí k populaci v produktivním věku, který leží nadále nízko. Pokud by se přidaly investice do infrastruktury a vzdělání, nabídková strana ekonomiky by znatelně vzrostla.

Některé potřebné změny budou podle ekonoma jednoduché. Patří sem například eliminace „miliard dolarů dotací pro fosilní paliva a přesun zdrojů od produkce špinavé energie k čisté“. K tomu se dá přidat zdanění „špinavých odvětví“ a zdanění kapitálu tak, „aby dosahovalo minimálně takové výše jako zdanění práce.“ Takové kroky by vládě přinesly během deseti let biliony dolarů. K tomu by pomohlo vytvoření celonárodní Zelené banky, která by poskytovala finance soukromému sektoru zaměřujícímu se na boj s klimatickými změnami. Financovala by například zateplování domů či investice do efektivnějšího vytápění.

„Není absolutně žádný důvod, aby inovativní zelená ekonomika dvacátého prvního století musela stát na stejném ekonomickém a sociálním modelu jako výrobní ekonomika století dvacátého, která těžila z fosilních paliv,“ uzavírá Stiglitz svou úvahu s tím, že podobný přechod by se mohl povést podobně, jako když jsme přešli z vesnicko-zemědělské ekonomiky na ekonomiku továren soustředěných ve městech.

Zdroj: The Guardian


 
 

Čtěte více:

Europarlament vyzval k přehodnocení emisních cílů EU na rok 2030
14.03.2019 14:57
Evropská unie musí podle Evropského parlamentu (EP) přehodnotit své st...
Ovlivní klimatické změny i monetární politiku?
29.03.2019 11:03
Pokud má Fed svou politikou zajišťovat makroekonomickou a finanční sta...
Víkendář: Ničíme si tu nejvzácnější komoditu, kterou máme
13.04.2019 7:29
Lidská aktivita vyvolává vážné poškození půdy. Podle Politica to tvrdí...
Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
19.04.2019 15:42
Pokud budeme brát vážně signály, které vysílá například výnosová křiv...

Váš názor
 • Nesrovnatelné
  12.06.2019 9:07

  Napadení Japonci znamenalo jasnou, definovatelnou hrozbu. Obrana proti ní byla také jednoduše zkalkulovatelná. Lodě, letdla, tanky, vojáci, pušky, munice, stravovací dávky, pohonné hmoty. Cíl: Poratit Japonce. U klimatu je mnoho neznámých. Navíc největší hrozbou pro budoucnost planety je přemnožené neproduktivní lidstvo, vynucující sis tále více darů od vládnoucích a produktivních vrstev jenom svým počtem. Ale to Stiglitz, jako obvykle, neřeší. Říká jen to, cio chtějí slyšet ti, kdo ho platí. Vybírejte si i alternativní názory, prosím!
  Pracovitý Prosecký
 • Až z toho bolí mozek
  12.06.2019 8:30

  Když se stali terčem útoku tak hromada lidí přišla o život a počet lidí se snížil. Teď při údajném útoku počasí nikdo nepřichází o život, ale naopak se lidi množí obrovskou rychlostí protože jim změna klimatu vyhovuje. Při přechodu vesnického života na městský nikoho na vesnici nelikvidovali a netrestali za to že žili na vesnici. Celé to eko je socialistické hospodářství, kdy bolševici si něco vysní co nedává ekonomický smysl a nemá žádný racionální základ a pak do toho průšvihu zatáhnou všechny.
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba