Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržby Prabosu stouply v pololetí o 77 procent na 231 milionů Kč

Tržby Prabosu stouply v pololetí o 77 procent na 231 milionů Kč

10.09.2019 15:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Obuvnické firmě Prabos ze Slavičína na Zlínsku stouply v pololetí letošího roku tržby meziročně o 77 procent na 230,6 milionu korun. Zisk EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) za první polovinu roku dosáhl výše 46,5 milionu korun, loni to za stejné období bylo 8,4 milionu korun, sdělila dnes ČTK firma v tiskové zprávě.

Prabos plnil k červnu své odhady tržeb na letošní rok z 58 procent. Hrubá marže Prabosu se meziročně téměř zdvojnásobila z 15,6 procenta na 30,6 procenta díky výrazně vyšším tržbám. EBITDA v pololetí tvořila téměř 73 procent odhadované EBITDA na celý rok. Čistý zisk před zdaněním byl 39,5 milionu korun.

Prabos očekává letos tržby téměř 400 milionů korun a zisk EBITDA na úrovni 63,8 milionu korun. "Firmě se daří plnit plán a zatím to vypadá, že bychom měli být schopni dostát svého slibu výplaty 60 procent čistého zisku na dividendě," uvedl předseda představenstva a spolumajitel společnosti Jaroslav Palát.

001 

Zadlužení v absolutním vyjádření (čistý dluh) v porovnání s koncem roku 2018 vzrostlo o 26 milionu korun; v relativním vyjádření k vlastnímu kapitálu (D/E) však díky silné ziskovosti a vyššímu vlastnímu kapitálu mírně pokleslo a dosáhlo úrovně 0,6x.

Podle dřívějších odhadů finanční skupiny Starteepo by se mohla dividenda za rok 2019 pohybovat na úrovni 28,9 koruny na akcii. Hrubý dividendový výnos by tak k poslední aukční ceně na trhu Start mohl dosáhnout úrovně 7,2 procenta.

Loni Prabos utržil přes 355 milionů korun, zisk po zdanění činil téměř 25 milionů korun. Prabos vyrábí pracovní a volnočasovou obuv a boty pro bezpečnostní složky, mezi jeho klienty patří česká armáda i policie. V minulosti firma dodávala boty například také litevské armádě a německému bundeswehru. Tradice firmy sahá do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu podniku Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do Svitu Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín.

Zdroj: ČTK, starteepo.com

 
 

Čtěte více:

Aramco: IPO bude brzy a prioritně doma
10.09.2019 9:22
Saúdská Arábie plánuje nabídnout akcie ropné firmy Saudi Aramco na dom...
Petr Dufek: Inflační tlaky stále přetrvávají
10.09.2019 9:04
Zatímco ECB si může neustále stěžovat na to, že inflace v eurozóně zda...
Německo by příští rok mělo mít znovu rozpočet bez deficitu
10.09.2019 11:44
Německo by mělo mít v příštím roce už posedmé v řadě státní rozpočet b...
Ekonomiku budou mít v Komisi v péči Dánka, Ital a Francouzka
10.09.2019 13:50
Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové Evropské k...
Citi: Zlato by během dvou let mohlo stát rekordních 2000 USD
10.09.2019 15:23
Cena zlata by se během příštích dvou let mohla vyšplhat na rekordních...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data