Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomiku budou mít v Komisi v péči Dánka, Ital a Francouzka

Ekonomiku budou mít v Komisi v péči Dánka, Ital a Francouzka

10.09.2019 13:50, aktualizováno: 10.9. 15:27
Autor: ČTK

Aktualizováno

Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové Evropské komisi na starosti zástupci Francie a Itálie - bývalý italský premiér Paolo Gentiloni převezme hospodářství, dosavadní viceguvernérka francouzské centrální banky Sylvie Goulardová bude dohlížet na jednotný trh. Na tiskové konferenci to dnes oznámila předsedkyně budoucí EK Ursula von der Leyenová. Vůbec nejsilnější postavení nicméně bude mít v rámci ekonomických působností místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová z Dánska, která dál ponese odpovědnost za hospodářskou soutěž.

Rakouský eurokomisař Johannes Hahn bude nově odpovědný za rozpočet, Estonka Kadri Simsonová za energetiku a Ir Phil Hogan za obchod. Zástupce Irska, které stojí v centru sporu ohledně dohody o vystoupení Británie z EU kvůli tak zvané irské pojistce, tak bude po brexitu vyjednávat o podobě obchodních vztahů s Londýnem. Hogana však čeká rovněž například jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy.

Dohled nad unijním zemědělstvím získá podle předpokladů Polsko a jeho kandidát do EK Janusz Wojciechowski. Právě on a také zástupkyně Rumunska Rovana Plumbová, která dostala na starosti dopravu, však vůbec nemají jistotu, že je jako nové eurokomisaře schválí Evropský parlament. Wojciechowského totiž vyšetřuje Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF) kvůli nesrovnalostem při vyplácení cestovních náhrad v době, kdy byl europoslancem. Plumbovou v Rumunsku vyšetřují kvůli podezření ze zneužití pravomoci.

Řecko, které je jednou ze zemí nejvíce zatížených migrací do Evropy, bude mít v osobě eurokomisaře a místopředsedy EK Margaritise Schinase nadále na starosti právě migraci. Bude to v rámci jeho portfolia, které se označuje jako ochrana evropského způsobu života. Migraci však bude zároveň řešit i Švédka Ylva Johanssonová v rámci svého portfolia nazvaného "vnitřní věci".

Šéfka komise oznámila zřízení nového generálního ředitelství pro obranný průmysl a vesmír, které bude řídit nastupující komisařka pro vnitřní trh Goulardová. "Evropská unie nikdy nebude vojenskou aliancí... ale členským státům EU bylo mnohokrát řečeno, že společné nákupy pro jejich ozbrojené složky jsou velice důležité," uvedla von der Leyenová, někdejší německá ministryně obrany.

"Především se budu snažit podpořit růst a sociální a ekologickou udržitelnost," řekl v první reakci na svou novou roli italský eurokomisař Gentiloni. Právě on bude mít v rámci unijní exekutivy na starosti případné další kroky vůči Itálii, které letos hrozilo řízení kvůli nadměrnému deficitu.

Procedura, která by mohla pro Itálii znamenat i citelnou pokutu, byla ukončena v červenci poté, co se Řím zavázal svůj rozpočet upravit tak, aby letošní schodek činil jen 2,04 procenta namísto plánovaných 2,5 procenta HDP.


Čtěte více:

Britské předčasné volby zřejmě v říjnu nebudou. Poslanci opět Johnsonovu snahu zastavili
10.09.2019 8:12
Poslanci Dolní komory britského parlamentu opět odmítli návrh premiéra...
Aramco: IPO bude brzy a prioritně doma
10.09.2019 9:22
Saúdská Arábie plánuje nabídnout akcie ropné firmy Saudi Aramco na dom...
V USA začali kvůli přílišné tržní síle vyšetřovat firmu Google
10.09.2019 8:36
Generální prokurátoři z téměř všech států USA v čele s Texasem začali ...
Petr Dufek: Inflační tlaky stále přetrvávají
10.09.2019 9:04
Zatímco ECB si může neustále stěžovat na to, že inflace v eurozóně zda...
Čekání na nový impuls a příprava na ECB. Akcie v červeném, dluhopisy s mírnou změnou
10.09.2019 9:55
Po nevýrazném včerejšku se hlavní akciové trhy v Evropě shodují na pok...
Německo by příští rok mělo mít znovu rozpočet bez deficitu
10.09.2019 11:44
Německo by mělo mít v příštím roce už posedmé v řadě státní rozpočet b...

Váš názor
  • Loser Andrej
    10.09.2019 15:12

    tak to je "portfolio" jak hrom, ale musí se nechat že Uršula má smysl pro humor, dala jeho ovečce agendu transparentnosti to nevymyslíš :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
06.05.2025
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y