Cena zlata by se během příštích dvou let mohla vyšplhat na rekordních 2000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), a to v důsledku zpomalování růstu americké ekonomiky a snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Předpověděli to analytici ze společnosti .
Všeobecně se očekává, že americká centrální banka tento měsíc přikročí k dalšímu snížení svých úrokových sazeb. Nižší úroky ve Spojených státech obvykle tlačí dolů kurz amerického dolaru i výnosy u dluhopisů, což zvyšuje atraktivitu zlata.
V současnosti se cena zlata, které je považováno za bezpečnou investici v období hospodářských problémů, pohybuje v blízkosti 1500 dolarů za troyskou unci. Během dnešního obchodování sestoupila až na měsíční minimum 1486 dolarů. Za necelý týden zlato zlevnilo o více než čtyři procenta, a to zejména v důsledku růstu na akciových trzích, napsala agentura Reuters.
Zlato se nedávno vyšplhalo na šestiletá maxima, zatímco centrální banky v očekávání pomalejšího hospodářského růstu uvolňovaly na pozadí americko-čínské obchodní války svoji měnovou politiku. Ve čtvrtek by k hmatatelným krokům v tomto směru mohla přistoupit také Evropská centrální banka a Fed by svoje sazby mohl opět snížit v příštím týdnu.
Spotová cena zlata je od začátku roku vyšší o 16 % a za poslední čtyři měsíce se v růstu nezastavila. Graf ukazuje výkonnost za poslední 1 rok:
dále uvedla, že vylepšila svoje základní scénáře pro zlato na burze Comex pro čtvrté čtvrtletí o 125 USD na 1575 USD za unci. Odhady pro rok 2020 zvedla o zhruba 14 % na 1675 USD.
Optimistický pohled na zlato má také francouzská banka , která nadcházejícím roce očekává čtyřnásobné snížení amerických sazeb, pokaždé o čtvrt procentního bodu.
K akumulaci zlata už na konci srpna vybídl renomovaný investor Mark Mobius, který svoje přesvědčení nyní také zopakoval.
„Všechny centrální banky se pokoušejí snížit úrokové sazby, pumpují do systému peníze,“ sdělil Mobius v pátek stanici CNBC. Kromě toho do systému míří kryptoměny, takže nikdo podle něj vlastně neví, kolik je v něm peněz. Investoři by podle něj měli držet 10 % svých portfolií ve zlatě a zbytek investovat do akcií s dividendovým výnosem. To platí obzvláště pro případ slabšího dolaru. A Bílý dům s Donaldem Trumpem v čele silný dolar nechce, připomíná také Mobius.
Zlato hromadí také některé státy. Ruská centrální banka se v posledních několika letech stala největším kupcem zlata, protože ruský prezident Vladimir Putin chce, aby Rusko méně spoléhalo na dolar, když vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají napjaté. V posledních letech jsou mezi největšími kupci zlata také Čína, Kazachstán a Polsko.
Rusku se držení zlata v poslední době vyplatilo. Hodnota ruských rezerv za poslední rok stoupla o 42 % na 109,5 miliardy USD a zlato má nyní na celkových rezervách země největší podíl od roku 2000.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, CNBC, Patria.cz