Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Britská vláda zveřejnila pesimistický scénář brexitu bez dohody

    Britská vláda zveřejnila pesimistický scénář brexitu bez dohody

    12.09.2019 8:38
    Autor: ČTK

    Výrazné zdražení elektřiny, problémy s dodávkami léků a některých čerstvých potravin, značné komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv či nepokoje v Severním Irsku. Takové dopady by mohli pocítit Britové při brexitu bez dohody, uvádí analýza, kterou včera zveřejnila britská vláda. Pětistránkový dokument s datem 2. srpna 2019 údajně popisuje nejpesimističtější "opodstatněné" předpoklady úřadů.

    Materiál byl vypracován v rámci Operation Yellowhammer (Operace strnad), což je označení pro přípravy vlády na variantu odchodu z Evropské unie bez "rozvodové" dohody. Dolní komora britského parlamentu v pondělí přijala usnesení, jehož cílem bylo donutit kabinet ke zveřejnění všech aktuálních dokumentů souvisejících se zmíněnou operací. Stanovila při tom lhůtu do včerejšího večera, vláda ovšem publikovala jedinou analýzu, která se zabývá nejhoršími možnými následky brexitu bez dohody.

    Ta v zásadě potvrzuje zprávy britských médií z uplynulých týdnů a měsíců. Píše se v ní například, že hned první den po odchodu z EU bez dohody by mohl přinést 40 až 60procentní pokles v objemu kamionů proudících přes Lamanšský průliv. Kvůli nově prováděným hraničním kontrolám by Brity mohlo potkat zdržení i v osobní dopravě.

    Zpráva uvádí, že k nedostatku jídla jako takového by za brexitu bez dohody nedošlo, některých druhů čerstvých potravin by ale bylo v britských obchodech méně. Nedostatek hrozí v případě léků, neboť ty do Británie ve velkém proudí skrze přístav v Doveru. Analýza také předpovídá pravděpodobné výrazné zdražení elektřiny, přičemž "jakýkoli nárůst cen potravin a paliva" by se prý "neúměrně" dotkl obyvatel s nižšími příjmy.

    "Napříč Spojeným královstvím dojde k protestům a kontraprotestům, které mohou pohltit značný objem policejních prostředků. Také může narůst veřejný nepořádek a napětí v komunitách," uvádí dále vládní dokument. Očekávané komplikace v hospodářství Severního Irska pak "pravděpodobně vyústí v protesty a blokády na silnicích".

    Obsah materiálů vypracovaných v rámci Operation Yellowhammer už kolem poloviny srpna zveřejnil list The Sunday Times. Podle autorky článku Rosamund Urwinové tehdy redakce vycházela ze stejného dokumentu, jako je ten, který včera zveřejnila vláda. Údajně se změnil pouze jeho nadpis: Zatímco nyní je analýza označená jako nejčernější scénář, tehdy byla nadepsaná jakožto popis "základní" varianty.

    Brexit bez dohody je výchozí variantou britského odchodu z EU, která by nastala, pakliže by do termínu vystoupení Londýn a zbytek unie neratifikovaly podmínky tohoto kroku. Varování ohledně tohoto vyústění zaznívají již delší dobu, britský premiér Boris Johnson však trvá na tom, že Británie by se s následky vypořádala. Dodává, že by preferoval brexit s dohodou, ale že je připraven se vydat i opačnou cestou. Do platného data brexitu zbývá 50 dní.

    Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na včerejší zveřejnění vládního krizového plánu na twitteru uvedl, že Johnson "musí být zastaven". "Oficiální vládní dokumenty potvrzují, že Boris Johnson je připraven skrze brexit bez dohody potrestat ty, kteří si to mohou dovolit nejméně, a pomoci svým bohatým kamarádům," napsal.

    Britská vláda měla na základě pondělního usnesení Dolní sněmovny zveřejnit kromě plánů pro brexit bez dohody také interní vzkazy několika vlivných poradců týkající se rozhodnutí přerušit od tohoto týdne až do 14. října zasedání parlamentu. Kabinet to ale odmítl s tím, že šlo ze strany poslanců o "bezprecedentní, nemístný a nepřiměřený" požadavek.


    Čtěte více:

    Irský premiér: Po brexitu bez dohody zavedeme u hranic kontroly
    06.09.2019 8:40
    Irsko se připravuje na to, že po případném odchodu Británie z Evropské...
    Britský parlament přijal zákon, vylučující divoký brexit. Platit má od pondělí podpisem královny
    06.09.2019 17:18
    Horní sněmovna britského parlamentu dnes schválila návrh zákona, jehož...
    Britská královna schválila zákon proti brexitu bez dohody
    09.09.2019 17:04
    V Británii vstoupil v platnost zákon, který by za jistých okolností na...
    Trhy vstoupí do úterka opatrně. Tématem zůstává brexit, v Česku vyjde inflace, chystá se IPO Saudi Aramco
    10.09.2019 8:51
    Směrem mírných úvodních poklesů předpovídají futures zahájení úterního...
    Soud: Parlamentní přestávka vynucená Johnsonem je nezákonná
    11.09.2019 12:45
    Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Rozho...

    Váš názor
    •  
      12.09.2019 15:13

      A co vložky ? Budou ?
      czexit
    •  
      12.09.2019 11:56

      Vy si milá redakce vážně myslíte že tomu někdo soudný může věřit. To bez EUSSSR přestane existovat svět ?
      Karl Wolf
      •  
        12.09.2019 15:23

        Hele Kájo pochopil jsi, že jde o zprávu britské vlády? Od redakce ani slovo. Máš problémy s chápáním textu nebo ti někdo z redakce neuvolnil místo v tramvaji?
        ..
      •  
        12.09.2019 15:21

        Redakce Patrie přebralo zprávu z ČTK a umístila jí na svém portálu, protože to souvisí s tématem investování. Brexit je jistě faktor, který ceny aktiv nějak znatelně aspoň na nějaký čas ovlivní. Takhle to chápu já. Vy to chápete jinak ???
        Poldinka
        •  
          12.09.2019 18:55

          To víš že ano Poldinko, my víme že něco i chápeš.
          czexit
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board