Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud: Parlamentní přestávka vynucená Johnsonem je nezákonná

Soud: Parlamentní přestávka vynucená Johnsonem je nezákonná

11.09.2019 12:45
Autor: ČTK

Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Rozhodl o tom dnes skotský odvolací soud, který tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance. Vláda se hodlá proti verdiktu odvolat k britskému nejvyššímu soudu, který již termín projednání kauzy stanovil na příští úterý. Podle kritiků chce premiér Johnson nucené pauzy využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu. Do termínu odchodu Británie z EU zbývá 50 dní.

Vláda premiéra Borise Johnsona na konci srpna požádala královnu Alžbětu II., aby ukončila aktuální zasedání parlamentu a další zasedání zahájila až 14. října. Panovnice, která jedná na doporučení předsedy vlády, žádosti vyhověla. Proti tomu se ale postavila opozice i další kritici vlády, podle nichž je cílem Johnsonova kroku vyřadit parlament z rozhodování o brexitu. Kontroverzní rozhodnutí proto napadli u soudů ve Skotsku, Anglii a Severním Irsku.

Na soud v Edinburghu se obrátila skupina více než 75 opozičních zákonodárců. Soud nižší instance před týdnem ale rozhodl, že vynucená přestávka několik týdnů před termínem odchodu Británie z EU je v souladu se zákonem. Soudce Raymond Doherty tehdy řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.

"Všichni tři soudci skotského nejvyššího odvolacího soudu ukončení zasedání označili za nezákonné," komentovala dnešní rozhodnutí na twitteru jedna ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová. "Domníváme se, že následkem tohoto rozhodnutí je, že zasedání parlamentu již není přerušeno," uvedl právní zástupce stěžovatelů Jolyon Maugham.

Podobně jako prvoinstanční soud ve Skotsku rozhodl už minulý týden také soud v Londýně, k němuž stížnost na vládní krok podali aktivistka Gina Millerová a bývalý konzervativní premiér John Major. Také podle londýnského soudu ale jednal premiér Johnson v souladu se zákonem.

Proti rozsudku soudu v britské metropoli se stěžovatelé odvolali k nejvyššímu soudu, vláda se zase hodlá odvolat proti dnešnímu rozsudku skotského odvolacího soudu. Oběma případy se tak bude zabývat nejvyšší britský soud, který již termín projednání stanovil na 17. září.

Za běžné situace je přerušení práce parlamentu rutinní součástí britského politického systému. Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do termínu odchodu Británie z Evropské unie zbývá 50 dní. Neobvyklá je rovněž délka přestávky, podle agentury Reuters v posledních letech takovéto pauzy trvaly od pěti do 20 dní. Aktuální pauza bude dlouhá pět týdnů.

 

Čtěte více:

Irský premiér: Po brexitu bez dohody zavedeme u hranic kontroly
06.09.2019 8:40
Irsko se připravuje na to, že po případném odchodu Británie z Evropské...
Britský parlament přijal zákon, vylučující divoký brexit. Platit má od pondělí podpisem královny
06.09.2019 17:18
Horní sněmovna britského parlamentu dnes schválila návrh zákona, jehož...
Britská královna schválila zákon proti brexitu bez dohody
09.09.2019 17:04
V Británii vstoupil v platnost zákon, který by za jistých okolností na...

Váš názor
 •  
  12.09.2019 0:43

  Udělají všechno jen aby nerespektovali vůli občanů VB v referendu. Nádherná "demokracie".
  Karl Wolf
  • zase jsemf naletěl těm ruským přejmenovaným trolům
   12.09.2019 18:41

   Možná je to jen jeden, bývalý medvědvěšechsr... a já s nimi diskutuji. no fuj.
   jerry_larsson
  • Nesouhlas!
   12.09.2019 12:20

   Tohle právě demokracie je, střet názorů, diskuse, tlaky, vítězství, prohry. Stále tam platí právo, takže soud se vyjadřuje a vynáší rozsudky. Společnost o tom znovu diskutuje, odvolává se... Nedemokracie vypadá někdy velmi demokraticky. Volby, výsledek, reakce, všichni si zatleskají a vláda lidu bije do očí. Kamaráde, demokracie je tvrdý boj se spoustou krve a ran. Ale v mezích demokratického práva. Jen se pěkně v UK učme, jak to může fungovat. Říci, takto dopadly volby, takto to je, toto je názor lidu, to by to bylo hodně jednoduché. To bychom měli demokracii všude! Oni to ostrované zvládnou, zapotí se, ale dají i toto!
   Malý Mik
  •  
   12.09.2019 10:42

   V parlamentní demokracii (a tou Británie bezesporu je, i když je to konstituční monarchie) je parlament suverénem. Pokud se parlament rozhodne, že bez dohody odejít nelze, tak přes to nejede vlak. Vládě zbývá možnost se dohodnout (dohodu opět schvaluje parlament) a pokud to nelze, tak nezbývá než ignorovat referendum a v EU zůstat. Soud jak už to v standardních demokraciích bývá pak rozhoduje, zda zákony ohledně vládního nařizování parlamentních prázdnin jsou správně aplikovány. A tento nezávislý soud došel k názoru, že nejsou. Možná se ti to nelíbí Kájo, ale přesně takhle má parlamentní demokracie fungovat.
   ..
   • dvě tečky
    12.09.2019 10:52

    V demokratické společnosti jsou suverénem voliči. V opačném případě jsou zbytečné volby a referenda.
    logaro
    • Re: dvě tečky
     12.09.2019 11:06

     V demokratické společnosti snad (nevím o co přesně se jedná), ale Británie je parlamentní demokracie a tam je suverén parlament.
     ..
     • dvě tečky
      12.09.2019 11:28

      A proto, že je v Británii suverénem parlament nikoli voliči, nejeví se Británie úplně demokratická. Proč? Protože lid není zdrojem veškeré moci v zemi. Proč? 1. Politici ani po letech nerespektují rozhodnutí voličů v referendu. 2. Voličům je některými politiky bráněno, aby předčasně převolili takto neakceschopný parlament.
      logaro
      • Re: dvě tečky
       12.09.2019 12:11

       Tvé fňukání nad nedostatečnou mírou demokracie v Británii mě nijak nedojímá. Tady jde o dodržování nastavených pravidel.
       ..
       • dvě tečky
        12.09.2019 12:28

        Já mám pro občanskou společnost a voliče citlivé uši. Osobně nepovažuji např. ani demonstrace proti chování politiků za fňukání. Natož přehlížení výsledků referend! Politici všude na světě potřebují velký bič a malý dvůr. Británie není výjimkou. Také před rokem 1989 si vládnoucí klika v ČSSR nastavila pravidla a proběhly volby v její režii. Přítomnost parlamentu automaticky neznamená demokracii pro lidi. A toto platí rovněž celosvětově.
        logaro
        • Re: dvě tečky
         12.09.2019 12:42

         Mně se zdálo, že si protestoval proti občanským aktivitám v Česku s tím, že demokracie má promlouvat jen u vikeb a ne na ulici. Vítám změnu tvého názoru..
         Velkamedvědice
         • VM
          12.09.2019 12:53

          A proč by se občané neměli v průběhu volebního období vyjádřit ke zvoleným politikům. Já bych jim dal do rukou navíc ústavní možnost přímé odvolatelnosti politiků!
          logaro
        • Re: dvě tečky
         12.09.2019 12:41

         To rád slyším, že podporuješ opoziční demonstrace v Moskvě. jen jestli to rád uslyší tvůj řídící důstojník.
         ..
         • ..
          12.09.2019 12:50

          Podporuji opoziční demonstrace v Moskvě, Paříži, Praze či Katalánsku. Je to také způsob tlaku na politiky. Ovšem účelem těchto demonstrací nesmí být uliční převrat bez demokratických voleb.
          logaro
          • Re: ..
           12.09.2019 14:21

           Tak si to shrňme. Katalánci byli rozehnáni plynem a obušky po právu. Přece se chtěli zbavit španělské vlády neústavním referendem. Kdežto demonstranti v Moskvě jsou logicky v právu, když protestují jen proto, aby byli do voleb připuštěni jejich kandidáti.
           ..
  • Vy jste si to popletl
   12.09.2019 9:39

   V Británii nejde o to, zda odejít ze EU či nikoliv. Jde o to, zda odejít s dohodou nebo nikoliv, a s jakou dohodou. To jste zcela pominul, jen si chcete píchnout a pomluvit parlamentní systémy. Jen sledujte, trolíku, jak se s tím britská demokracie popere. No Vladimír by rozhodl přes noc, to je jasné.
   jerry
   • Re: Ty jsi celý popletený
    12.09.2019 10:38

    V demokratickém referendu se občané VB rozhodli pro odchod z EU. Referendum bylo platné a tečka. To že se to někomu nelíbí tak to už je jeho problém. Dohoda uzavřená premiérkou Mayovou byla záměrně mizerná a mimořádně nevýhodná pro Británii s cílem zabránit brexitu za každou cenu. I ovcoid s nízkým IQ musí vidět že dohoda, která v podstatě zbavuje Britáii kontroly nad území Severního Irska nikdy nemohla projít a to byl cíl.
    Karl Wolf
   • Re: Vy jste si to popletl
    12.09.2019 10:04

    Je vůbec možné nějak "pomluvit" parlamentní systém, jež nedokáže rozhodnout ani za několik let o jedné věci o které navíc už rozhodli voliči?
    logaro
   • Re: Vy jste si to popletl
    12.09.2019 9:49

    V britském referendu nešlo o dohodu s EU nebo o nedohodu s EU. Nýbrž o brexit či nebrexit.
    logaro
    •  
     12.09.2019 10:06

     A výsledek byl cca 50/50. Takže oni asi všichni voliči nebudou nikdy spokojeni...
     qwer
     • qwer
      12.09.2019 10:15

      V případě výsledku 50/50 (téměř nulová pravděpodobnost) by bylo nutné minimálně z logických důvodů referendum opakovat. Náš prezident se stal také prezidentem a to přesto, že jeho vítězství bylo těsné. Někdy rozhodne jediný hlas. To je normální i v poslanecké sněmovně (parlamentní demokracie) při schvalování legislativy a neznamená to, že by takto schválená legislativa byla zpochybňována.
      logaro
      • Re: qwer
       12.09.2019 11:42

       Proto by u zásadních deferend neměla stačit prostá většina, ale třeba 5 procentní rozdíl. Takto se vůle mění podle účasti, počasí či mediální masáže. Druhá věc je, že před referendem nikdo hlasující neseznámil z následky..
       Velkamedvědice
       • VM
        12.09.2019 11:56

        V současném způsobu referend vidím ještě jeden nedostatek. Referenda se uskutečňují ve smyslu "se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak". Avšak na takové myšlení jsme historicky doplatili. Protože lidé se generačně mění, společnost se vyvíjí, názory se tříbí na základě zkušeností....Proto je třeba, aby každé referendum mělo omezenou platnost podobně, jako např. volby. V takovém případě by ani nevadil těsný výsledek - byl by časově omezen.
        logaro
       •  
        12.09.2019 11:52

        Že jsi něco takového neprohlašoval když byla po Evropě referenda o vstup do EU. Medíální masáž, lži a polopravdy v té době jsi samozřejmě neviděl. Že vy sluníčka si vždy ohýbáte "demokracii" podle svého. To je úplně fascinující.
        Karl Wolf
        • Karl
         12.09.2019 12:07

         Ano, některá z těch referend byla velmi těsná. Od té doby však už uplynulo hodně vody a spousta věcí se změnilo. Z tohoto pohledu opakování referend v horizontu maximálně 10 let se mi jeví jako přiměřený.
         logaro
        • Kája
         12.09.2019 12:02

         Opravdu trumpetko?? Já pro vstup vůbec nehlasoval a na rizika upozorňoval. To je guláš Karle co
         Velkamedvědice
         • Medvídek
          12.09.2019 12:05

          Opravdu trumpetko?? Já tam někde píšu že jsi hlasoval pro vstup do EU. To je guláš Méďo co
          Karl Wolf
          • Re: Medvídek
           12.09.2019 12:13

           Ta má věta má i druhou polovinu. Rizika referenda jsem rozebíral obecně i konkrétně...
           Velkamedvědice
           • VM
            12.09.2019 12:46

            Rizikem je i průběh samotného života. Jde o to, ty rizika minimalizovat. A to je zpravidla vždy možné.
            logaro
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data