Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud: Parlamentní přestávka vynucená Johnsonem je nezákonná

Soud: Parlamentní přestávka vynucená Johnsonem je nezákonná

11.09.2019 12:45
Autor: ČTK

Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Rozhodl o tom dnes skotský odvolací soud, který tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance. Vláda se hodlá proti verdiktu odvolat k britskému nejvyššímu soudu, který již termín projednání kauzy stanovil na příští úterý. Podle kritiků chce premiér Johnson nucené pauzy využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu. Do termínu odchodu Británie z EU zbývá 50 dní.

Vláda premiéra Borise Johnsona na konci srpna požádala královnu Alžbětu II., aby ukončila aktuální zasedání parlamentu a další zasedání zahájila až 14. října. Panovnice, která jedná na doporučení předsedy vlády, žádosti vyhověla. Proti tomu se ale postavila opozice i další kritici vlády, podle nichž je cílem Johnsonova kroku vyřadit parlament z rozhodování o brexitu. Kontroverzní rozhodnutí proto napadli u soudů ve Skotsku, Anglii a Severním Irsku.

Na soud v Edinburghu se obrátila skupina více než 75 opozičních zákonodárců. Soud nižší instance před týdnem ale rozhodl, že vynucená přestávka několik týdnů před termínem odchodu Británie z EU je v souladu se zákonem. Soudce Raymond Doherty tehdy řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.

"Všichni tři soudci skotského nejvyššího odvolacího soudu ukončení zasedání označili za nezákonné," komentovala dnešní rozhodnutí na twitteru jedna ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová. "Domníváme se, že následkem tohoto rozhodnutí je, že zasedání parlamentu již není přerušeno," uvedl právní zástupce stěžovatelů Jolyon Maugham.

Podobně jako prvoinstanční soud ve Skotsku rozhodl už minulý týden také soud v Londýně, k němuž stížnost na vládní krok podali aktivistka Gina Millerová a bývalý konzervativní premiér John Major. Také podle londýnského soudu ale jednal premiér Johnson v souladu se zákonem.

Proti rozsudku soudu v britské metropoli se stěžovatelé odvolali k nejvyššímu soudu, vláda se zase hodlá odvolat proti dnešnímu rozsudku skotského odvolacího soudu. Oběma případy se tak bude zabývat nejvyšší britský soud, který již termín projednání stanovil na 17. září.

Za běžné situace je přerušení práce parlamentu rutinní součástí britského politického systému. Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do termínu odchodu Británie z Evropské unie zbývá 50 dní. Neobvyklá je rovněž délka přestávky, podle agentury Reuters v posledních letech takovéto pauzy trvaly od pěti do 20 dní. Aktuální pauza bude dlouhá pět týdnů.

 

Čtěte více:

Irský premiér: Po brexitu bez dohody zavedeme u hranic kontroly
06.09.2019 8:40
Irsko se připravuje na to, že po případném odchodu Británie z Evropské...
Britský parlament přijal zákon, vylučující divoký brexit. Platit má od pondělí podpisem královny
06.09.2019 17:18
Horní sněmovna britského parlamentu dnes schválila návrh zákona, jehož...
Britská královna schválila zákon proti brexitu bez dohody
09.09.2019 17:04
V Británii vstoupil v platnost zákon, který by za jistých okolností na...

Váš názor
  •  
    12.09.2019 0:43

    Udělají všechno jen aby nerespektovali vůli občanů VB v referendu. Nádherná "demokracie".
    Karl Wolf
    • zase jsemf naletěl těm ruským přejmenovaným trolům
      12.09.2019 18:41

      Možná je to jen jeden, bývalý medvědvěšechsr... a já s nimi diskutuji. no fuj.
      jerry_larsson
    • Nesouhlas!
      12.09.2019 12:20

      Tohle právě demokracie je, střet názorů, diskuse, tlaky, vítězství, prohry. Stále tam platí právo, takže soud se vyjadřuje a vynáší rozsudky. Společnost o tom znovu diskutuje, odvolává se... Nedemokracie vypadá někdy velmi demokraticky. Volby, výsledek, reakce, všichni si zatleskají a vláda lidu bije do očí. Kamaráde, demokracie je tvrdý boj se spoustou krve a ran. Ale v mezích demokratického práva. Jen se pěkně v UK učme, jak to může fungovat. Říci, takto dopadly volby, takto to je, toto je názor lidu, to by to bylo hodně jednoduché. To bychom měli demokracii všude! Oni to ostrované zvládnou, zapotí se, ale dají i toto!
      Malý Mik
    •  
      12.09.2019 10:42

      V parlamentní demokracii (a tou Británie bezesporu je, i když je to konstituční monarchie) je parlament suverénem. Pokud se parlament rozhodne, že bez dohody odejít nelze, tak přes to nejede vlak. Vládě zbývá možnost se dohodnout (dohodu opět schvaluje parlament) a pokud to nelze, tak nezbývá než ignorovat referendum a v EU zůstat. Soud jak už to v standardních demokraciích bývá pak rozhoduje, zda zákony ohledně vládního nařizování parlamentních prázdnin jsou správně aplikovány. A tento nezávislý soud došel k názoru, že nejsou. Možná se ti to nelíbí Kájo, ale přesně takhle má parlamentní demokracie fungovat.
      ..
    • Vy jste si to popletl
      12.09.2019 9:39

      V Británii nejde o to, zda odejít ze EU či nikoliv. Jde o to, zda odejít s dohodou nebo nikoliv, a s jakou dohodou. To jste zcela pominul, jen si chcete píchnout a pomluvit parlamentní systémy. Jen sledujte, trolíku, jak se s tím britská demokracie popere. No Vladimír by rozhodl přes noc, to je jasné.
      jerry
      • Re: Ty jsi celý popletený
        12.09.2019 10:38

        V demokratickém referendu se občané VB rozhodli pro odchod z EU. Referendum bylo platné a tečka. To že se to někomu nelíbí tak to už je jeho problém. Dohoda uzavřená premiérkou Mayovou byla záměrně mizerná a mimořádně nevýhodná pro Británii s cílem zabránit brexitu za každou cenu. I ovcoid s nízkým IQ musí vidět že dohoda, která v podstatě zbavuje Britáii kontroly nad území Severního Irska nikdy nemohla projít a to byl cíl.
        Karl Wolf
Aktuální komentáře
08.05.2025
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.