Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

    Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

    18.11.2019 15:57
    Autor: ČTK

    Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16 miliard dolarů (370 miliard Kč). Firma dohodu s evropským výrobcem letadel dnes podepsala na aerosalonu v Dubaji. Později oznámila nákup 120 airbusů za 14 miliard dolarů společnost Air Arabia, zakázku na deset strojů Boeing 737-8 MAX, které teď kvůli dvěma smrtelným haváriím nesmějí do vzduchu, tam získal konkurenční Boeing, a to od turecké letecké společnosti SunExpress.

    Dohoda s Emirates představuje konečnou verzi předběžné smlouvy o koupi 40 letadel Airbus A330neo a 30 letadel A350, o níž se podle agentury Reuters jednalo od začátku roku. Podle agentury AP je tento kontrakt zatím největším uzavřeným obchodem na dubajské přehlídce, která je největším aerosalonem na Blízkém východě. Společnost Emirates dnes také oznámila, že stále jedná s americkým Boeingem o budoucnosti předběžné objednávky na 40 strojů 787 Dreamliner.

    Generální ředitel Air Arabia dnes uvedl, že zakázka jeho firmy se skládá zhruba ze 70 letounů Airbus A320neo, zbytek tvoří letadla A321XLR a A321neo. Šéf společnosti, která je ze Spojených arabských emirátů, řekl, že první dodávky očekává v roce 2024.

    Zakázka SunExpressu na letadla Boeing 737-8 MAX má podle katalogových cen hodnotu 1,2 miliardy dolarů. Podle šéfa letecké společnosti Jense Bischoffa tak bude mít jeho firma v letce už 42 strojů MAX.

    Aerolinky Emirates, které od roku 2010 létají z Dubaje i do Prahy, vykázaly ve finančním roce 2018/2019 nejnižší zisk za deset let. Příčinou byly podle sdělení firmy vysoké ceny ropy, silný dolar a vyšší konkurence. Čistý zisk jedné z největších leteckých společností světa klesl o 69 procent na 871 milionů dírhámů (5,4 miliardy Kč).

    Airbus v letošním třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o tři procenta na 989 milionů eur (25,3 miliardy Kč).

    Emirates jsou největším odběratelem strojů Airbus A380, které jsou největším letadlem na světě využívaným pro civilní lety. Dopravce v únoru část zakázek na toto letadlo stornoval, což firmu Airbus přimělo k rozhodnutí, že výrobu těchto letadel z důvodu nedostatku dalších zakázek v roce 2021 ukončí.


    Čtěte více:

    HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem, spojení však nevylučuje
    18.11.2019 10:31
    Americký výrobce počítačů HP odmítl nabídku na převzetí výrobcem tiská...
    V Japonsku vznikne obří internetový gigant, aby konkuroval Googlu
    18.11.2019 10:35
    Internetové firmy Line a Yahoo Japan se spojí, aby lépe konkurovaly za...
    Týdenní výhled: Posílí evropská PMI naději na obrat?
    18.11.2019 11:08
    Klíčovým tržním tématem i pro tento týden zůstane vývoj obchodních vál...
    Bitva o Madrid začíná. Kdo získá burzu?
    18.11.2019 12:27
    Propukla bitva o madridskou burzu. Švýcarská SIX Group zveřejnila nabí...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university