Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bitva o Madrid začíná. Kdo získá burzu?

Bitva o Madrid začíná. Kdo získá burzu?

18.11.2019 12:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Propukla bitva o madridskou burzu. Švýcarská SIX Group zveřejnila nabídku na převzetí za 2,8 miliardy eur, několik minut poté, co svůj zájem potvrdil i Euronext. Akcie BME v Madridu vzrostly o 35 % a překonaly tak nabídku ceny SIXu. Euronext vystoupal v Paříži o 1,3 %.

SIX, který patří do skupiny švýcarských bank, uvedl, že jeho nabídka za Bolsas y Mercados Espanoles (BME) by vytvořila třetího největšího evropského provozovatele infrastruktury finančního trhu. Jeho nabídka činí 34 EUR za akcii v hotovosti, tj. o 34 % výše než byla zavírací cena BME minulý týden.

BME popsala nabídku SIXu jako „přátelskou“ a za cenu, která „přiměřeně odráží“ její hodnotu. Správní rada společnosti již se SIXem jednala a souhlasila s poplatkem za odstoupení ve výši 0,5 % z transakční ceny. Přesto nevyloučila další nabídku Euronextu, který vlastní burzy v Paříži a Amsterdamu. Ten ale zatím výši případné nabídky nezveřejnil. "Euronext potvrzuje, že vede rozhovory s vedením BME, které mohou vést k předložení nabídky," uvedl Euronext v tiskové zprávě.

V burzovním sektoru se v poslední době vede čím dál více bitev. Euronext začátkem tohoto roku porazil Nasdaq v pětiměsíční bitvě o převzetí burzy v Oslu. Hongkongská burza a Clearing Ltd. se vzdaly své nabídky ve výši 29,6 miliard liber za London Stock Exchange Group Plc poté, co se jim nepodařilo přesvědčit investory.

V případě švýcarské burzy může být bitva o BME zakořeněna ve sporech Švýcarska s Evropskou unií. V srpnu lidé obeznámení s touto věcí řekli, že tato španělská burza byla potenciálním cílrm v případě, že zákaz EU obchodovat švýcarské akcií uvnitř bloku přetrvá anebo vyeskaluje. SIX předtím koupi jiné burzy nezvažoval, řekl generální ředitel Jos Dijsselhof. „SIX chce svým zákazníkům poskytnout vysoce spolehlivé služby infrastruktury a bezproblémový přístup na kapitálové trhy,“ řekl v pondělním prohlášení předseda Romeo Lacher.

Finanční ředitelka BME Marta Bartolome uvedla, že španělská burza je otevřena spolupráci s jinými burzami. Ale analytici Citigroup ji nazvali nejméně preferovanou burzou vzhledem k omezeným vyhlídkám jejího růstu.

Generální ředitel Euronextu Stephane Boujnah již nějakou dobu hledá příležitosti na trhu s cílem zvýšit rozsah a vstoupit na nové trhy. Lidé obeznámení s touto záležitostí již začátkem tohoto měsíce řekli pro Bloomberg News, že možným cílem jsou právě španělská burza a italská Borsa Italiana. To Boujnah komentoval tak, že žádný dialog se španělskou nebo italskou burzou neproběhl.

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Čtěte více:

LVMH prý jedná o koupi amerického klenotnictví Tiffany, nabízí 14,5 mld. USD
28.10.2019 8:55
Francouzská luxusní skupina LVMH jedná o možném převzetí amerického lu...
Shulman: Kdo vlastní trubky, nemůže vlastnit i vodu
31.10.2019 13:37
Regulátoři by měli zastavit fúze a akvizice firem, kde se spojují ti, ...
Automobilky Fiat Chrysler a PSA Group jednají o fúzi
30.10.2019 8:34
Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles a franco...
Fiat + Peugeot, aneb jak společně ustát nové, drahé časy
31.10.2019 10:56
Správní rada automobilky Fiat Chrysler (FCA) a dozorčí rada francouzsk...
Google koupí výrobce chytrých hodinek Fitbit. Co udělá s daty uživatelů?
01.11.2019 17:25
Americká internetová společnost Google koupí za 2,1 miliardy dolarů (...

Váš názor
 •  
  18.11.2019 15:19

  Ať si Madrid koupí kdokoliv určitě to nebude tak hrůzné jako v Praze.
  juniper
  •  
   18.11.2019 15:24

   ... a položil jsis někdy otázkou, proč je to tak "hrůzné" v Praze?
   Kočičák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data