Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

11.12.2019 9:23
Autor: ČTK

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Podpisu dohody v Mexiku se zúčastnil mimo jiné americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, podle kterého na smlouvě všechny tři zúčastněné země zbohatnou a dokument se stane modelem pro budoucí americké obchodní dohody.

Smlouva s označením Dohoda USA - Mexiko - Kanada (USMCA) má nahradit právě Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která vstoupila v platnost v roce 1994.

Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových Trumpových volebních slibů. Nynější americký prezident ji opakovaně označoval za "katastrofu" pro americké průmyslové podniky a vinil ji z rozsáhlého odlivu pracovních míst ze Spojených států do Mexika.

Podle agentury AP se předpokládá, že Sněmovna reprezentantů USA bude o nové dohodě hlasovat ještě v letošním roce. Hlasování amerického Senátu by se pak mělo konat v lednu nebo v únoru.


Čtěte více:

Wall Street dnes hledala směr, Netflix -3,1 %
10.12.2019 22:03
Dnešní obchodní seance v USA se nesla v podobném duchu jako předchozí ...
Nejočekávanější burzovní debut roku: Akcie Saudi Aramco rostly, co mohly
11.12.2019 8:36
Na burze v Rijádu začalo obchodovat s akciemi saúdskoarabského ropného...
Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur
11.12.2019 8:50
Italská družstevní banka Popolare di Bari potřebuje okamžitou finanční...
Evropské burzy mohou ráno vyčkávat. V Rijádu se začalo obchodovat s akciemi Aramco
11.12.2019 8:59
Americké a evropské akcie se po smíšeném asijském obchodování příliš n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data