Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oecdecoscope: Rakousko už si nevystačí s tím, co doposud

Oecdecoscope: Rakousko už si nevystačí s tím, co doposud

01.01.2020 13:22
Autor: Redakce, Patria.cz

„Rakousko je velmi úspěšnou vyspělou ekonomikou, která během posledních dvaceti let kombinuje silný růst a sociální soudržnost napříč všemi svými regiony. Její produkt na hlavu nyní dosahuje šesté nejvyšší úrovně v EU a jedenácté mezi zeměmi OECD. Nachází se mírně nad produktem na hlavu v Německu, Finsku a Dánsku.“ Na stránkách Oecdecoscope to zmiňují Dennis Dlugosch a Rauf Gönenç. Podle nich má Rakousko obrovský počet menších firem, které poskytují svým zaměstnancům dobré vzdělávání a kvalifikaci a platí jim slušné mzdy. Celkově v zemi funguje „sociální partnerství“, které přispívá k celkově silné sociální záchranné síti. Jak ale tento systém obstojí v době, kdy stále významnější roli hraje demografický vývoj, digitalizace a fragmentace výroby zboží a služeb?

Podle zmíněných ekonomů je pro Rakousko relevantní zejména stárnutí populace. Očekává se totiž, že do roku 2050 se rakouská populace zmenší o 14 %, viz následující graf, který srovnává projektovaný vývoj s některými dalšími evropskými zeměmi. Podobně jako v Rakousku by se populace měla zmenšovat v Německu a Nizozemí, nejvyšší růst se naopak očekává ve Švédsku:

001 

Stárnutí a zmenšující se populace vytváří tlak na penzijní systém. V Rakousku je skutečný věk odchodu do důchodu „znatelně pod oficiálními čísly a také pod standardem porovnatelných zemí“. Ekonomové se domnívají, že země by potřebovala pevnější vazbu mezi demografickým vývojem a nastavením penzijního systému namísto toho, aby jako doposud opakovaně přikročila k menším změnám. „Více než osm z deseti rakouských menších firem hovoří o nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. Je to jedna z hlavních překážek vyšším investicím. Stárnutí populace přitom tento problém ještě prohloubí. Řešit by jej mohl doposud nevyužívaný potenciál žen a migrantů. Participaci žen by měla vláda podpořit změnami v péči o děti,“ píše Dlugosch. 

Stárnutí populace pak může být problémem i z hlediska vlastnictví firem a jejich managementu. Do penze bude totiž odcházet stále více vlastníků a členů vedení firem. Bude tak docházet k přechodu od rodinného vlastnictví k jiným typům vlastnictví – podle odhadů ekonomů k tomu dojde u jedné třetiny z celkového počtu 300 000 menších podniků. Tento proces se tedy bude týkat 5 – 10 % celkové pracovní síly v Rakousku. Jeho úspěch bude jedním ze základních předpokladů dalších ekonomických úspěchů, a to i v souvislosti s tím, jak se podaří udržet rovnováhu v jednotlivých regionech, uzavírají ekonomové. 

Zdroj: Oecdecoscope


 

Čtěte více:

Jan Bureš: O vývoji české ekonomiky rozhodne i německý spotřebitel
20.12.2019 16:03
„Česká ekonomika pociťuje první nákazy z déle než rok trvající průmysl...
Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020
22.12.2019 17:02
Česká ekonomika zpomaluje, průmysl oslabuje a za významný považuje an...
Velké kybernetické hrozby roku 2020
20.12.2019 14:12
Umělá inteligence zneužitá k cíleným, zautomatizovaným hackerským útok...
Investiční výhled Patria 2020: Nejprve ohlédnutí za končícím rokem
23.12.2019 11:44
Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...
Čínská past středních příjmů, fáze 2020
20.12.2019 17:51
Danske Bank se v jedné ze svých posledních analýz zamýšlí nad tím, jak...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index