Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014

Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014

17.02.2020 8:36
Autor: ČTK

Japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla v celoročním přepočtu o 6,3 procenta, což byl nejvyšší propad od období duben-červen 2014. Důvodem bylo zvýšení daně z obratu a devastující tajfun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila vláda.

Předběžný údaj je mnohem horší, než čekali analytici dotazovaní agenturou Kjódó, podle kterých se měl hrubý domácí produkt snížit v průměru jen o 3,7 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 1,6 procenta.

Loni v říjnu se zvýšila daň z obratu z osmi procent na deset procent. V roce 2014 japonská ekonomika klesla poté, co daň vzrostla na osm procent z pěti procent.

Ministr pro hospodářství a fiskální politiku Jasutoši Nišimura v prohlášení varoval, že je potřeba pečlivě sledovat vývoj nemoci způsobené novým koronavirem. Ta negativně ohrožuje dodavatelské řetězce a turistiku a mohla by vyvolat prudké zpomalení čínské ekonomiky a fluktuaci na finančním trhu.

Soukromá spotřeba ve čtvrtém čtvrtletí klesla kvůli zvýšení prodejní daně ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 2,9 procenta. Soukromá spotřeba se na celkovém výkonu japonské ekonomiky podílí 60 procenty. Kapitálové výdaje, další důležitý pilíř domácí poptávky, se snížily o 3,7 procenta. Investice do soukromého bydlení klesly o 2,7 procent. Vývoz byl nižší o 0,1 procenta a dovoz o 2,6 procenta. Veřejné investice však stouply o 1,1 procenta díky výdajům na obnovu po přírodních neštěstích.

Hlavní ekonom Norinchukin Research Institute Takeši Minami se domnívá, že v prvním čtvrtletí ekonomika bude pokračovat v poklesu kvůli šíření onemocnění novým koronavirem. Japonská ekonomika tak zaznamená propad již druhé čtvrtletí za sebou a technicky se propadne do recese.

Za celý loňský rok japonská ekonomika v reálném vyjádření expandovala o 0,7 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,3 procenta v roce 2018. Nominální HDP činil rekordních 554 bilionů jenů (116 bilionů Kč). Proti předchozímu roku se tak zvýšil o 1,3 procenta.


Čtěte více:

The Guardian: Co prázdné koronavirové nemocnice prozrazují o Číně
15.02.2020 15:52
Když ve městě Wu-chan propukla epidemie nového koronaviru, postavila t...
Shakespearova radikální nejistota
14.02.2020 17:51
Thomas Harr stojí v čele ekonomického výzkumu Danske Bank a před někol...
Obrat Elona Muska: Další kapitál nedává smysl. Prodej akcií je tu po 767 dolarech
14.02.2020 16:22
Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě...
Víkendář: Země lidí, kteří nemají co ztratit
15.02.2020 7:32
Christiane Hoffmann žila v Íránu v letech 1999–2004 a nyní do této zem...
Víkendář: Stačí pár informací a věci se dají do pohybu
16.02.2020 7:39
V Číně je dlouhodobým problémem znečištění ovzduší a jak na stránkách ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data