Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Premiér Babiš: Škoda Auto uzavře výrobu v pátek

Premiér Babiš: Škoda Auto uzavře výrobu v pátek

17.03.2020 14:24, aktualizováno: 17.3. 14:47
Autor: ČTK

Aktualizováno

Škoda Auto uzavře v pátek výrobu. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Německá automobilová skupina Volkswagen dnes oznámila, že uzavře své evropské závody na dva až tři týdny. Podle odborového předáka Jaroslava Povšíka se však výroba v automobilce Škoda Auto zastaví již ve středu ve 22:00 a znovu bude obnovena v neděli 5. dubna ve 22:00.

Největší výrobce aut na světě uzavření zdůvodnil pandemií způsobenou novým typem koronaviru a s ní souvisejícími odbytovými potížemi. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil dnes koncern.

Škoda loni v Česku vyrobila 908.000 vozů, letos v lednu pak 76.250 aut, což znamená v prostém přepočtu výrobu zhruba 2500 aut denně. Automobilka v ČR vyrábí auta v závodech v Mladé Boleslavi a východočeských Kvasinách. Ve Vrchlabí pak vyrábí převodovky.

Pro celý automobilový průmysl jde podle výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu Zdeňka Petzla o velmi nepříjemné, byť s ohledem na aktuální složitou zdravotní situaci v ČR patrně nevyhnutelné preventivní opatření. "I když Škoda Auto není jediným odběratelem dílů, pro řadu českých dodavatelů představuje 20 - 30 procent produkce, a tudíž zásadní zásah do jejich chodu. Je zjevné, že jak pro automobilky, tak pro kompletní dodavatelský řetězec budou celkové ekonomické dopady opatření proti koronaviru obrovské," řekl ČTK.

Škoda Auto, která je součástí německého koncernu, má jeden potvrzený případ nákazy koronavirem. Odbory v mladoboleslavské automobilce proto požadovaly 14denní karanténu pro zaměstnance. Pro zastavení výroby se dnes vyslovil i náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD).

V pondělí Babiš řekl, že s výzvami na uzavření výroby ve Škodě Auto nesouhlasí. Dnes poznamenal, že pochopil, že jde o dobré opatření. "Bereme to na vědomí. Když zavře taková fabrika, má dopad na celý řetězec," poznamenal premiér. Chce se zeptat Škody Auto, jaký bude dopad na další firmy. Jde o klíčovou část české ekonomiky, zdůraznil.

Škoda Auto zaměstnává přes 30.000 lidí. Na její výrobu je zároveň napojeno velké množství subdodavatelů.


Čtěte více:

Škoda Auto loni dodala 1,24 milionu aut, meziročně o procento méně
13.01.2020 14:29
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala loni svým zákazníkům po...
Volkswagenu kvůli Číně klesl odbyt, méně aut prodala i Škoda
14.02.2020 12:36
Německému automobilovému koncernu Volkswagen v lednu meziročně klesl o...
Škoda Auto se kvůli koronaviru obává problémů se zásobováním díly
11.03.2020 13:46
Automobilka Škoda Auto se kvůli koronaviru obává problémů se zásobován...
Volkswagenu klesl odbyt o čtvrtinu, Škodě o 19 procent
13.03.2020 14:27
Německé automobilové skupině Volkswagen klesl v únoru celosvětový odby...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data