Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Březnový růst úvěrů ovlivnily individuální změny splátek

ČNB: Březnový růst úvěrů ovlivnily individuální změny splátek

06.05.2020 13:43
Autor: ČTK

Březnový výrazný nárůst nových úvěrů podle statistik České národní banky ovlivnily dopady koronaviru. Někteří dlužníci si ještě před platností a účinností tzv. úvěrového moratoria individuálně vyjednali změnu splátek. To se ve statistických výkazech projevilo skokovým nárůstem vykazovaných nově sjednaných úvěrů, ukázal detailní rozbor ČNB. Objem nových bankovních úvěrů v březnu dosáhl u českých nefinančních podniků 50,3 miliardy korun a proti předchozímu měsíci vzrostl o 15,3 miliardy, vyplynulo ze statistiky ČNB zveřejněné 30. dubna.

"V meziměsíční úrokové statistice je patrná refixace (změna) podmínek čerpaného úvěru ovlivněná změnou ekonomických podmínek po vyhlášení preventivních opatření kvůli pandemii covid-19," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová na dotaz ČTK, jak byla refixace úvěrů ovlivněná změnami ekonomických podmínek po vyhlášení nouzového stavu od 12. března.

V celkových objemech poskytnutých nových úvěrů na bydlení přestavuje dohodnutá změna podmínek mezi klientem a jeho bankou 34 procent, u refixovaných spotřebitelských úvěrů je to 42 procent z nových úvěrů a v případě úvěrů pro nefinanční podniky jde na vrub změny podmínek kvůli koronaviru také 42 procent měsíčního objemu nových úvěrů, dodala Vodstrčilová. Přehled se podle ní netýká refinancovaných úvěrů, při nichž klient mění banku, které se proti únoru příliš nezměnily.

Banky nyní individuálně jednají s klienty a zjišťují důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily splátkové kalendáře. To platí za předpokladu, že jsou klientovy potíže pouze dočasné. Klienti bank také mohou využít tzv. úvěrové moratorium a požádat o možnost přestat splácet úvěr na tři nebo šest měsíců, protože byli ekonomicky negativně zasaženi pandemií covid-19.

Banky k 6. dubnu obdržely téměř 140.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními na zabránění šíření koronaviru, vyplývá z dřívějšího průzkumu České bankovní asociace mezi členskými bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.

Za duben už se dá podle expertů očekávat, že objem skutečně nových úvěrů bude nízký. "Banky prokázaly opatrnost a úvěry v dubnu mimo schéma COVID poskytovaly spíše v malé míře. Podobně i klienti byli velmi opatrní a žádosti odkládali. V květnu lze ale čekat přibližování k normálu a dohánění odložených rozhodnutí z dubna. Tedy suma nových úvěrů za květen bude nejspíše vyšší než za únor," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.


Čtěte více:

Pradelski: Jak zachránit letní sezónu a znatelnou část evropské ekonomické aktivity
06.05.2020 16:18
Turistický ruch je během současné pandemie jedním z nejpostiženějších ...
Komentář: Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU
06.05.2020 11:40
Rozšíření koronaviru v Evropě zasáhlo tržby obchodníků v celé EU, ted...
EK: Česká ekonomika letos klesne o 6,2 %
06.05.2020 12:11
České hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznam...
Musk překonal poslední překážku pro získání odměny
06.05.2020 12:14
Tržní hodnota americké automobilky Tesla v úterý dosáhla hranice potře...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data