Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Letadla a inflace, 30 – 40 % pokles a u nás hospodské dilema

Perly týdne: Letadla a inflace, 30 – 40 % pokles a u nás hospodské dilema

22.05.2020 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Lufthansa se ještě nedávno se domnívala, že může bez problémů použít svá letadla jako kolaterál pro případné půjčky. Stačilo ale pár týdnů společnost namísto toho žádá o pomoc. Známý ekonom Thorsten Slok z Deutsche Bank ve vysokou inflaci nevěří. V jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že „inflace nebude problémem po dlouhou řadu let“. O těchto a dalších zajímavostech uplynulého týdne se dočtete v pravidelných Perlách Patria.cz.

Ve světě…

Letadla a inflace: FTAlphaville si všímá toho, že německá Lufthansa vlastní většinu svých letadel a ještě nedávno se domnívala, že je může bez problémů použít jako kolaterál pro případné půjčky. Stačilo ale pár týdnů, aby společnost namísto toho žádala o pomoc. Celé odvětví leteckých společností a také jejich věřitelé nyní čelí obrovské nejistotě ohledně toho, kam až nakonec padnou ceny přepravy. FTAlphaville tvrdí, že podobné tomu je i v dalších odvětvích, která jsou přímo vystavena dopadům pandemie. Z toho důvodu „budou v následujících měsících oficiální čísla týkající se inflace v podstatě beze smyslu, protože nebudou odrážet prudký pokles poptávky ani změnu v chování spotřebitele“.

Analytická společnost Cirium tvrdí, že tento týden stálo ve světě celkem 13 350 letadel sloužících k přepravě osob, což reprezentuje 60 % celkové kapacity odvětví. Tato letadla podle společnosti neletěla již 14 dní a běžně se tak děje asi u 10 % celkového počtu letadel. FTAlphaville dodává, že i stojící letadla sebou nesou nemalé náklady a pokud tato situace bude přetrvávat delší dobu, „dopad na ceny bude dramatický“, protože vlastníci letadel se budou snažit dostat je do vzduchu.

FTAlphaville míní, že i přes podobné tlaky patrné v odvětvích mimo zboží základní spotřeby se někteří ekonomové domnívají, že přichází období vyšší inflace. Pracují totiž s předpokladem, že současným děním bude nakonec poškozena nabídková strana ekonomiky a až dojde k oživení poptávky, ceny půjdou nahoru. Ukázkovým vývojem by mohla být situace na ropném trhu, kdy by současný stav mohl vést k uzavírání některých těžebních kapacit, což by se nakonec mohlo projevit cenovým růstem.

Podle kapacit inflace problémem nebude: Známý ekonom Thorsten Slok z Deutsche Bank ve vysokou inflaci nevěří. V jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že „inflace nebude problémem po dlouhou řadu let“. Své tvrzení opírá i o to, jak se vyvíjí využití výrobních kapacit. Podle následujícího grafu v posledních týdnech kleslo až na úroveň 65 %, což je nejnižší hodnota zaznamenaná minimálně od roku 1967. Blížilo se jí jen využití kapacit po propadu roku 2008:

perly týdne inflace

30 – 40 % pokles: Bývalý šéf Pimca Mohamed El-Erian, který nyní působí jako hlavní poradce Alianz, poukazuje na následující graf, který ukazuje vývoj predikcí ekonomické aktivity v USA od Atlanta Fed. Jde o odhad, který pro daný časový úsek pracuje s dostupnými ekonomickými daty s tím, že výstup modelu není nijak „kvalitativně“ upravován. Jde tak o čistě matematický přístup, podle kterého se americký produkt ve druhém čtvrtletí propadne o více jak 40 %. El-Erian ovšem tvrdí, že konečné číslo bude pravděpodobně lepší než tento odhad, protože ekonomika se již otevírá a dopad COVID-19 tedy nebude za celé čtvrtletí tak razantní, jak napovídá prostá extrapolace současných dat. Ekonom konkrétně odhaduje, že pokles by se měl pohybovat mezi 30 – 40 %.

perly týdne fed hdp

Nejhorší graf týdne: Olivier Blanchard si zase všímá následujícího obrázku, který ukazuje vývoj potvrzených případů nákazy koronavirem na Floridě. Bývalý hlavní ekonom MMF to komentuje s tím, že jde o nejhorší graf tohoto týdne.

perly týdne florida koronavirus usa

Na čele inflačního žebříčku: Eurostat tento týden srovnává vývoj dubnové inflace v evropských zemích. Nejvyšší inflační tlaky jsou nyní patrné u nás, v Polsku a Maďarsku. Ve Slovinsku naopak ceny klesly o 1,3 %. V celé eurozóně se ceny zvedly jen mírně a v EU o 0,7 %:

perly týdne inflace eu česko

HDP (postavené) na hlavu: Eurostat také přináší srovnání HDP na hlavu ve vybraných ekonomikách a zemích a to podle standardu kupní síly. Podle následujícího grafu jsou na tom v tomto ohledu Američané o 40 % lépe než EU, evropskému standardu se blíží Jižní Korea a Japonsko. Indie je na 14 % EU a Čína asi na třetině evropského HDP na hlavu:

perly týdne hdp eu kupní síla

Ekonom Michael Pettis shodnou okolností na Twitteru komentuje srovnávání čínského produktu na hlavu podle parity kupní síly. Podle jeho názoru není pravda to, co říká řada ekonomů – že v případě Číny je toto měřítko „o trochu méně přesné“. Podle Pettise nevypovídá vůbec nic, což vidíme i z toho, že se vůbec probírá, zda čínská vláda nechá letos ekonomiku růstu o 3 %, či 6 %. Samotná diskuse tohoto typu ukazuje, jak málo porovnatelná jsou čínská oficiální čísla s jinými zeměmi. Ekonom poukazuje například na to, že místní vlády a státem vlastněné firmy „nemusí odepisovat neproduktivní aktivitu tak, jako to musí činit podniky v jiných zemích“. Jinak řečeno, „mohou kapitalizovat to, co by v jiných zemích bylo považováno za náklad“.

a u nás doma...

Hospodské dilema: Seznam.cz píše, že „provozovatelé českých hospod stojí s pondělkem před mnohem zásadnější volbou, než jak sestavit denní menu“. Analýza dat, kterou pro Seznam Zprávy zpracovala společnost CRIF, totiž „ukazuje, že zásadně jiná bude situace v restauracích v regionech závislých na českých a zahraničních turistech, nebo tam, kde jedí a pijí jenom místní. Něco jiného mohou čekat hospodští v Praze, Krkonoších, Chebu nebo třeba Českém Krumlově, v úplně odlišné scénáře mohou doufat v Jihlavě, Chrudimi, Hořovicích či dalších místech, o nichž většina turistických průvodců v angličtině mlčí“.

Bazény na suchu: Centrum.cz se věnuje zákazu napouštění bazénů, ke kterému „přistoupily už stovky obcí“.  Například obyvatelé obce Drahanovice na Olomoucku se musí už druhým rokem smířit s tím, že si bazény na zahradách nesmí napouštět vodou z vodovodu. „Několika našim spoluobčanům se povedlo málem vypustit náš obecní vodojem“, říká o situaci v minulém roce starosta Tomáš Kröner.

„Už v minulých letech se mluvilo o tom, že by obcím pomohlo rozšíření pravomocí. Například kdyby mohly samy určit limit, nad který by již bylo odebírání vody pro jednotlivce dražší - takzvanou pásmovou cenu vody. Jenže legislativně to zatím vyřešené není...klíčové by bylo stanovit, kolik litrů na osobu je limit a o kolik procent navíc by musel platit každý, kdo by ho překročil....voda by se podobně jako u elektroměrů dala odečítat dálkově. Pro většinu obcí jde ale stále o příliš nákladné řešení“, píše portál.

 
 

Čtěte více:

Assenza: Manuál na otevření ekonomiky
22.05.2020 5:52
Jakou strategii přijmout, abychom zabránili dalšímu šíření pandemie a ...
Rozbřesk: Česko musí zrychlit vlastní pomoc ekonomice, nové peníze z EU jsou vzdálené
20.05.2020 9:06
Slibný zárodek evropského fondu na řešení krize z dílny Francie a Něme...
Analytik Patrie: Pandemie se kvartálních výsledků VIG nedotkla
20.05.2020 10:57
Společnost VIG oznámila své výsledky za 1Q20 dnes před otevřením trhu....
Největší pokles poptávky po energii otáčí trhy vzhůru nohama
20.05.2020 16:16
Celosvětový pokles poptávky po elektřině se bude znát ještě dlouho pot...
O2 se dohodla s bankami na půjčce až přes 9 miliard korun. Půjdou na splacení dosavadních 7 miliard korun úvěrů i rozvoj
20.05.2020 17:05
Telekomunikační společnost O2 Czech Republic uzavřela s několika banka...
Každá bublina k něčemu dobrá
20.05.2020 17:49
V roce 1914 se podle níže uvedené mapy dalo do pěti dní dostat z Velké...
EK: Spotřebitelská nálada v eurozóně i v EU se v květnu zlepšila
20.05.2020 17:59
Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v květnu po...
Japonský export v dubnu klesl nejvíce od globální finanční krize
21.05.2020 9:03
Japonský export se v dubnu meziročně snížil o 21,9 procenta. Zaznamena...
Facebook nabízí nákupy přes internet, Amazon to prý neohrozí
21.05.2020 10:13
Americká společnost Facebook začala nabízet nákupy přes internet. Prov...
Bloomberg: Invaze děsivých technologií do postpandemických kanceláří
21.05.2020 13:03
Náramek Romware Covid Radius zapípá pokaždé, když se pracovník ocelárn...
Závod o vakcínu: AstraZeneca dostala od USA na vývoj miliardu dolarů
21.05.2020 16:23
AstraZeneca obdržela od americké federální vlády více než 1 miliardu ...
Rusnok: Užití záporných sazeb ČNB si dovedu představit jen těžko
22.05.2020 10:05
Česká národní banka pravděpodobně nepoužije záporné úrokové sazby na ...
čnBlog Jana Fraita a Simony Malované: Uvolňovat, ale jakým způsobem, jak moc a na jak dlouho?
22.05.2020 10:02
Domácí ekonomika prošla výjimečně silným šokem, jehož délka trvání je ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2022
18:47#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
17:15Co ta nabušená dvacátá léta?
17:10Silná ekonomika, která zvládne vyšší sazby? Další mantra Fedu se drolí a akcie padají  
16:46Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace
16:23Skupina OPEC+ politiku těžby ropy měnit nebude. V srpnu ji zvýši, o dalším období nejednala
15:15Čerstvý seznam investičních doporučení: Od inflace k recesi  
14:38FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
14:24Eurozóna míří do stagflace, varuje UBS. Recesi se vyhne jen těsně
13:44MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
13:21Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
13:17FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
13:06ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2021
12:25Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
11:33Stres kvůli recesi. Investoři sázejí na otočku Fedu  
11:13Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:57Utility obr Uniper jedná kvůli ruskému plynu o pomoci státu. Akcie se potopily až na pětileté dno
10:30Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank
9:36Růst českého HDP za první kvartál byl zpřesněn na 4,9 procent meziročně
9:31K dosažení uhlíkové neutrality je třeba zdvojnásobit kapacity pro výrobu jaderné energie, varuje IEA
9:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (05/22 Q1, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (05/22 Q3, Aft-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Míra nezaměstnanosti, s.a.
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (05/22 Q3)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Osobní příjmy, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago