Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy získaly z primárních nabídek akcií nejvíce peněz za dva roky

Firmy získaly z primárních nabídek akcií nejvíce peněz za dva roky

01.10.2020 15:24
Autor: ČTK

Firmy po celém světě získaly od ledna do konce září letošního roku z primárních veřejných nabídek (IPO) akcií 122 miliard USD (2,8 bilionu Kč), což je nejvíce za dva roky. Zájem o akcie zvýšila zejména stimulační opatření centrálních bank a také nízké úrokové sazby. Částka, kterou získaly evropské firmy, o třetinu klesla, zatímco v Asii a ve Spojených státech se zvýšila, hlavně díky technologickým firmám, které těžily z koronavirové krize. Ukázaly to údaje, které dnes zveřejnila společnost Refinitiv.

Objem peněz získaných z nabídek akcií v Asii se meziročně zvýšil o 75 procent, na americkém kontinentě pak o 13 procent. V Evropě se však snížil na devět miliard USD, což je nejméně od roku 2012.

Banky vydělaly na poplatcích z primárních nabídek 8,43 miliardy USD, nejvíce za devět měsíců od roku 2007. V USA poplatky stouply na rekordních 4,2 miliardy USD.

Ve Spojených státech letos byla zatím nejvyšší nabídka poskytovatele cloudových úložišť Snowflake, ze které tato firma získala více než tři miliardy USD. Akcie při svém debutu na burze také přibližně zdvojnásobily svou hodnotu.

V Asii se nyní připravuje na vstup finančně technologická firma Ant Group, která patří internetovému obchodu Alibaba. Nabídka firmy by se mohla stát rekordní a překonat i ropný gigant Saudi Aramco. Z nabídky v Hongkongu a Šanghaji by mohla získat až 35 miliard USD, podotýká agentura Reuters.

V Evropě se mezi hrstku dokončených nabídek zařadil internetový prodejce The Hut Group. Vstup na burzu teď připravuje polská internetová aukční síň Allegro.

Spojené státy také zaznamenaly rozmach vstupu na burzu u firem specializovaných na akvizice (SPAC). Tyto firmy bez konkrétního obchodního plánu využívají peníze získané z nabídky na nákup jiné společnosti, která pak prostřednictvím akvizice automaticky vstoupí na burzu.

 

Čtěte více:

Volby v USA budou klidné, inflace se bude roky držet pod 2 %
01.10.2020 15:02
Americké volby by mohly skončit i nehezkým způsobem, ale nejpravděpodo...
Prodejce oděvů H&M má nižší zisk, zavře 250 obchodů
01.10.2020 13:37
Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) ve třetím čtvrtletí kl...
Schodek rozpočtu stoupl na 252,7 mld., nejhorší zářijový výsledek
01.10.2020 14:21
Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy koru...
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu USD
01.10.2020 15:05
Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu
13:21Roubini: Nové technologie budou výrazně zvyšovat růst. Ale Warsh se mýlí, protože sazby to táhne nahoru, ne dolů
12:29Britský Rolls Royce plánuje obří program odkupu akcií, akcie vyskočily o 8 %
11:44Jakub Blaha: Nvidia překvapila silným výhledem, trh však zůstává opatrný  
11:14Není software jako software, AI a vibe coding nenahradí všechno
10:12Stellantis loni kvůli elektromobilům vykázal rekordní ztrátu 22,3 miliardy eur
9:16Erste doručila rekordní kvartál i silný výhled. Značná část optimismu je ale už v ceně  
9:02Erste Group ve 4Q překonala očekávání díky silným výnosům
9:01Rozbřesk: Jak spolu může souviset levné máslo a výše vaší hypotéky?
8:50Silné výsledky Nvidie, v Česku reportovala Erste. Stellantis poprvé v roční ztrátě  
25.02.2026
23:07Nvidia potvrzuje svou dominanci v AI a vydává silný výhled výrazně nad konsenzem
22:11Wall Street v očekávání výsledků společnosti Nvidia  
17:53Vydělávají technologické společnosti „příliš“? A co jejich zisky říkají o dalším vývoji akcií?
16:57Italská zbrojovka Leonardo loni zvýšila zisk, vyzývá k větší spolupráci v Evropě
16:40Traders Talk: Big Tech padá. Příležitost?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)