Aktualizováno Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu na 2,37 miliardy švédských korun (6,1 miliardy Kč). Analytici však očekávali hlubší propad. Firma dnes také oznámila, že příští rok zavře 250 poboček, což je asi pět procent celkového počtu. Německé úřady dnes navíc uvedly, že firmě H&M vyměřily pokutu 35,3 milionu eur (zhruba 950 milionů Kč) za špehování zaměstnanců.
Sledování stovek pracovníků v servisním centru v německém Norimberku zahrnující i intimní podrobnosti podle úřadů porušovalo pravidla pro ochranu osobních údajů. "Výše vyměřené pokuty je adekvátní tomu, aby odradila podniky od narušování soukromí zaměstnanců," uvedl hamburský komisař pro ochranu údajů Johannes Caspar.
Podle komisařova mluvčího jde o druhou nejvyšší pokutu, jaká byla udělena v rámci pravidel Evropské unie na ochranu soukromí známých pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation), jež vstoupila v platnost v květnu 2018. Loni dostala americká firma Google ve Francii za pochybení při nakládání s osobními údaji uživatelů pokutu 50 milionů eur, připomněla agentura DPA.
H&M v dnešní zprávě uvedla, že její tržby se v září dál zotavovaly z dopadů pandemie nemoci covid-19. Uzavíráním poboček se firma přizpůsobuje změně nákupních zvyklostí, kdy se více lidí přesouvá na internet, což uspíšila pandemie.
Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali, že zisk před zdaněním firmě klesne na 2,03 miliardy švédských korun. Zářijové tržby pak byly meziročně o pět procent nižší, zatímco tržby v období od června do srpna se meziročně snížily o 19 procent.
Ve druhém fiskálním čtvrtletí, což je v případě H&M od března do května, se podnik po více než deseti letech propadl do ztráty. Tržby měl poloviční.
Přibližně z 5000 obchodů celosvětové sítě H&M jsou nyní zavřeny asi tři procenta. Na vrcholu plošných karantén to bylo 80 procent.