Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit

Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit

07.10.2020 9:53
Autor: ČTK

Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.

S&P odhadla, že podíl firem ve zpoždění při splácení závazků se v USA zvýší na 12,5 procenta z nynějších 6,2 procenta. V Evropě by měl vzrůst na 8,5 procenta z 3,8 procenta.

Za dobu krize již byl snížen rating nebo výhled ratingu více než 2000 firmám nebo státům. Do neinvestičního pásma, nazývaného junk, klesl rating u dluhu za téměř 400 miliard USD (9,2 bilionu Kč). Analytička S&P Alexandra Dimitrijevicová upozornila, že počet firem s varováním před snížením ratingu je nyní na rekordní úrovni. Z firem, které S&P hodnotí, jich má varování 37 procent a z bank 30 procent. Kvalita úvěrů se nadále zhoršuje a počet firem v prodlení se splácením se tak bude dále zvyšovat.

"Třetina společností se spekulativním ratingem v Evropě má známku B- nebo nižší, což je o deset procentních bodů více než před (covidovou) krizí. To je důvod, proč čekáme, že se poměr firem v prodlení se splácením zdvojnásobí," uvedla S&P .

Základní scénář S&P vychází z toho, že do poloviny příštího roku bude široce dostupná vakcína. Pokud to bude trvat déle a nemoc si vyžádá více omezovacích opatření, mohl by v USA tento poměr stoupnout až na 15 procent. Optimistický scénář naopak počítá s poměrem jen čtyři procenta. V době asijské krize byl tento poměr 12,5 procenta a po globální finanční krizi před deseti lety 12 procent.

Podrobnější rozbor jednotlivých sektorů ukazuje, jak koronavirus rozdělil globální ekonomiku. Změna ratingu se dotkla 70 až 85 procent energetických, dopravních, mediálních a automobilových firem. Naopak velkých technologických firem se varování téměř nedotklo, napsala agentura Reuters.


Čtěte více:

Agentura S&P zhoršila výhled úvěrového ratingu Boeingu
06.08.2020 8:18
Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled hod...
Bloomberg: Neoblíbené italské banky jsou na cestě k vykoupení
24.08.2020 14:16
Investoři, kteří donedávna považovali italské banky za potenciální spo...
Nejslabší prašivé dluhopisy leží ladem. Blíží se vlna bankrotů?
01.09.2020 12:46
Společnosti s neinvestičním ratingem prodávají dluhopisy o sto šest. ...
Zombie, kam se podíváš
09.09.2020 13:43
Procházíme nejpodivnější recesí v historii. Ty standardní vždy vedly k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2026
10:33Cena plynu pro evropský trh prudce roste kvůli vývoji na Blízkém východě
10:00Rozbřesk: Koruna zůstává pod tlakem, ČNB jí dnes nepomůže
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba