Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá ekonomika loni kvůli pandemii klesla o 5 %

Německá ekonomika loni kvůli pandemii klesla o 5 %

14.01.2021 10:37, aktualizováno: 14.1. 13:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hrubý domácí produkt Německa se v loňském roce kvůli pandemii snížil o pět procent. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Ve čtvrtém kvartále německá ekonomika pravděpodobně stagnovala.

Hospodářský pokles byl za celý rok o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters loňský propad německé ekonomiky odhadovali na 5,1 procenta. V roce 2009 během globální finanční krize se ekonomika Německa propadla o rekordních -5,7 %.

Po očištění o kalendářní vlivy klesla ekonomika loni o 5,3 %.

Soukromá spotřeba se v roce 2020 meziročně propadla o 6 % a prudce se omezily také investice firem do nového vybavení.

Německý vývoz se propadl téměř o 10 %, zatímco dovoz klesl o 8,6%, uvedl dále úřad. To naznačuje, že se kvůli pandemii zúžil rozsáhlý přebytek německého zahraničního obchodu, a s ním i širší přebytek běžného účtu.

Jediným světlým bodem v údajích za loňský rok byly vládní výdaje, které zvedly spotřebu státu o 3,4%, a stavebnictví, kde stouply o 1,5% investice do výstavby.

Veřejný sektor - včetně spolkových zemí, místních samospráv a systému sociálního zabezpečení - loni hospodařil se schodkem 158,2 miliardy eur, což představuje 4,8 % HDP. Ještě v roce 2019 přitom německé veřejné rozpočty vykázaly celkový přebytek 1,5 % HDP.

Zdroje: Reuters, ČTK

 
 

Čtěte více:

Německo v roce 2021 prodá dluhopisy až za rekordních 471 miliard eur
17.12.2020 13:00
Německo prodá v roce 2021 rekordní sumu federálních dluhopisů. Chce tí...
DIW: Německá ekonomika v závěru roku klesne o procento
21.12.2020 12:50
Německá ekonomika v zimě zaznamená pokles v důsledku nových restriktiv...
Nezaměstnanost v Německu v prosinci nečekaně klesla
05.01.2021 11:17
Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navzdory restrikcím v sou...
IWH: V Německu v reakci na zpřísnění pravidel přibylo bankrotů
08.01.2021 8:46
V Německu v prosinci výrazně přibyly firemní bankroty, zjistila studie...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa