Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2

CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2

24.08.2021 15:58
Autor: ČTK

Rusko v posledních týdnech zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Vyplývá to z analýzy společnosti ICIS, o které dnes informuje server televize CNBC. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, a zdvojnásobit tím kapacitu potrubí, které je v provozu od roku 2011.

"Je to proto, že (státem vlastněný ruský plynárenský gigant) Gazprom se připravuje na spuštění Nord Streamu 2," uvedl analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. Gazprom podle něj doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. "Pokud bude méně plynu než obvykle, mohlo by to proces (spuštění plynovodu Nord Stream 2) usnadnit," uvedl analytik.

Gazprom nicméně tvrdí, že zpomalení dodávek plynu je pouze důsledkem sezonních faktorů.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy se nezvyšují tak, jak se vzhledem k dlouhé zimě, zvýšení poptávky a růstu cen čekalo, řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Gazprom se podle něj dokonce nezúčastnil aukce na dodatečnou přepravu plynu přes Ukrajinu, ačkoli jsou z technických důvodů nižší také dodávky z Norska. "Může to být strategický, taktický důvod, aby se Nord Stream 2 spustil tak, že evropský trh další kapacitu nadšeně přivítá," podotkl Gavor.

Podle společnosti ICIS klesl v polovině srpna objem dodávek v nejzápadnějším bodě plynovodu Jamal na 20 milionů krychlových metrů denně ze 49 milionů na konci července. Obvykle přitom objem dodávek dosahuje 81 milionů krychlových metrů denně, píše CNBC. Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Analytička Kristine Berzinaová z organizace Alliance for Securing Democracy uvedla, že nynější pokles dodávek, který přispívá k růstu cen plynu v Evropě a ze kterého těží Moskva, je v první řadě obchodní taktikou. "Také to ale Evropě ukazuje, jak závislá je z hlediska plynu na Moskvě," dodala.

Plyn je v Evropě dražší a situace napjatá

Ceny plynu v Evropě se od začátku letošního roku více než zdvojnásobily. Podle ukazatele ICIS TTF se cena 16. srpna dostala až na 47,86 eura (1222 Kč) za megawatthodinu (MWh), což byl od začátku roku vzestup o více než 116 procent. Odráží to napjatou situaci na trhu, kdy Evropa čelí mimořádně nízkým zásobám zemního plynu, zatímco v Asii a Jižní Americe narůstá poptávka po zkapalněném plynu (LNG).

Gazprom minulý týden uvedl, že ještě v letošním roce hodlá prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2 přepravit do Evropy 5,6 miliardy krychlových metrů zemního plynu. Po této zprávě se cena plynu podle ICIS TTF pohybovala kolem 43,20 eura za MWh.

Gavor i Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS předpokládají, že po spuštění Nord Streamu 2 ceny opět klesnou. Podle Štěpána už to ale nebude na úrovně před začátkem letošního zdražování. Plynu je sice dost, ale na trhu panuje nervozita, řekl Štěpán. Obchodníci proto podle něj na příští rok preventivně nastavují vyšší ceny, protože cenový vývoj je velmi nejistý.

Hrozba sankcí

Projekt Nord Stream 2, který je nyní hotov z 99 procent, dlouhodobě kritizují Spojené státy, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Washington ale v červenci uzavřel s Berlínem dohodu, která má dokončení plynovodu umožnit. Obě země se v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Berzinaová nicméně vyjádřila pochybnosti ohledně toho, jak budou USA a Německo stanovovat, že tak Rusko činí.

"Bude za zbraň považován pomalý růst cen plynu s geopolitickým pozadím? Nebo budou za zbraň považována pouze dramatická přerušení (dodávek)?" uvedla. "Evropa bude jako žába ve vařící vodě, která si problém uvědomí, až když bude příliš pozdě," dodala. "Rusko má velký prostor k vytváření scénářů, které budou pro Evropu bolestivé, ale nepřekročí kritickou mez. Pro Rusko to bude výhodné finančně i politicky," upozornila.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

 

Čtěte více:

Nahraďme uhlí plynem, než vzniknou nové jaderné zdroje, navrhuje Havlíček a žádá o podporu EU
28.05.2021 8:17
Česko je připraveno plnit nové emisní cíle Evropské unie, musí k tomu ...
Zemní plyn je nejvýše za 13 let. Rusko znovu přehlíží cestu přes Ukrajinu
29.06.2021 16:56
Evropské ceny zemního plynu dnes rozšiřují zisky a obchodují se na nej...
Nepoužívejte energie jako zbraň proti sousedům. Německo a USA budou prý kvůli plynovodu varovat Rusko před sankcemi
21.07.2021 8:41
Německo a Spojené státy se blíží urovnání dlouhodobého sporu o plynovo...
Těžařský gigant BHP prý zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu
21.07.2021 8:50
Největší světová těžařská společnost BHP Group zvažuje, že se zbaví ak...
Dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez amerických sankcí je možné. USA a Německo našly dohodu
22.07.2021 8:08
Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení kontrov...
Končí éra levného plynu, ceny v Evropě rostou na rekodní hodnoty
10.08.2021 14:25
Ceny plynu v Evropě po sérii růstu vzrostly na rekordní hodnoty poté, ...

Váš názor
 • Ukrajina se nemusí bát. Opuštěnou rourou bude transportovat vodík, uklidňovala Zelenského Merkelová.
  24.08.2021 23:50

  Merkelová dala v neděli najevo, že Německo chce Ukrajinu při budoucím využívání tranzitní sítě podporovat. Produktovody by podle ní mohly být využity například k transportu vodíku. V jednání je podle ní „vodíkové partnerství“ s Ukrajinou. Zelenskyj ale upozornil, že takový přechod bude časově náročný a Nord Stream 2 je aktuální problém.
  Špaček
 • Americká demokratická hrozba je zažehnána
  24.08.2021 22:55

  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3191703-nekdejsi-letovisko-se-stalo-tercem-sporu-ze-sassnitzu-ma-proudit-rusky-plyn-do-nemecka
  Špaček
 • Za Nord Stream 2
  24.08.2021 17:21

  zřejmě šéf německé bezpečnostní služby nedostane medaili od CIA.
  x2
 •  
  24.08.2021 17:05

  A co je USA vlastně po tom? Je snad Německo jejich kolonie, že se jich musí ptát a uzavírat s nimi nějaké dohody o dohodách s Ruskem? Nebo se snad USA také ptají Němců na svolení, než prodají zbraně např. své oblíbené teroristické Saudské arábii, která je z hlediska lidských práv dno současného světa?
  PetMa
  •  
   24.08.2021 17:15

   A co je Tobě potom. To je snad věc německa, s kým co konzultuje.
   Velkamedvědice
   •  
    24.08.2021 21:41

    Nejde jen o konzultace, jde o uzavírání dohod, kde je definováno, co je od páníčka povoleno a co se čeká od poslušného psíka. Ten ale už moc v poslední době neposlouchá.
    PetMa
   •  
    24.08.2021 21:34

    A co je Tobě po mém dotazu? To je snad moje věc, jestli mě zajímají koloniální vztahy.
    PetMa
    •  
     24.08.2021 21:59

     Je mě do to přesně tolik, co tobě do vztahu německa a Usa. Mám ty samé práva, i když na rozdíl od Tebe nekopu za Kreml.
     Velkamedvědice
     •  
      25.08.2021 11:56

      Tak to jsem rád, že jsme si ty práva vysvětlili.
      PetMa
     • VM
      25.08.2021 7:05

      Buďte rád, že ten plyn je alespoň v Rusku a není tam kulové, jako na západ od nich. Rusové plyn valí do Číny a takové tanečky kolem tam nejsou. Čínský prezident vidí tamní plynovod jako skvělý projekt obchodní spolupráce mezi Ruskem a Čínou. Pokud k tomu Německo s USA přistupují jinak, potom politikari. A o politicích víme své z ČR.
      x2
      • Jedna bába povídala
       25.08.2021 8:38

       Že na Ukrajině občas prostě ten plyn obrátí a posílají zpět. Osobně bych v tom viděl jenom prachy a nic jiného. I když představa, jak Helmut v SRN mrzne, nemůže si ani zapnout žárovku, čeká na tanker zkapalněného plynu z USA a ten najede na mělčinu, je celkem vtipná.
       Ten, který tančí s papoušky
       • Re: Jedna bába povídala
        25.08.2021 9:16

        Ukrajiny díky NS 2 netřeba.
        x2
        •  
         25.08.2021 12:01

         Ukrajinskou ekonomiku teď zachraňují turisté ze Saudské arábie. Některé restaurace už kvůli tomu z jídelníčků vyřadily vepřové. (Psalo se před pár dny na seznamu.)
         PetMa
         • Tak to bude zaručeně pravda
          25.08.2021 12:03

          Seznam začíná dosahovat úrovně novinek. Holt reklama se musí prodávat. Jinak Kyjev je bohaté město, tak na každém šprochu...
          Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
01.12.2021
19:29Cena kávy je nejvýše za 10 let. Podle analytiků může dál zrát
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m