Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez amerických sankcí je možné. USA a Německo našly dohodu

Dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez amerických sankcí je možné. USA a Německo našly dohodu

22.07.2021 8:08
Autor: ČTK

Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Oznámila to podle agentury AP náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Podmořské potrubí bylo jedním z témat rozhovoru amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové při jejich schůzce minulý týden ve Washingtonu.

Kritice čelí projekt Nord Stream 2 také ve střední a východní Evropě. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Dohoda by měla řešit také výhrady těchto zemí. Nulandová upozornila, že zástupce amerického ministerstva zahraničí tento týden navštíví Kyjev i Varšavu, aby je o dohodě informoval.

Místopředseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov podle agentury DPA dohodu přivítal. "Tato dohoda nám umožňuje Nord Stream 2 v klidu dokončit," uvedl. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně označil jakoukoliv hrozbu sankcemi za "nepřijatelnou". Dodal, že Rusko si počká na oficiální vysvětlení dohody. Kancléřka Merkelová dnes telefonovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, podle agentury DPA jej zřejmě informovala o uzavření dohody s USA.

Polsko a Ukrajina vyjádřily nad dohodou nespokojenost, informovala později agentura AP. "Toto rozhodnutí vytvořilo politickou, vojenskou a energetickou hrozbu pro Ukrajinu a střední Evropu. Zároveň zvýšilo potenciál Ruska destabilizovat bezpečnostní situaci v Evropě, zatímco zachovává rozpory mezi členskými státy NATO a Evropské unie," uvedla ministerstva zahraničí Polska a Ukrajiny ve společném prohlášení.

USA a Německo podle Nulandové brzy zveřejní podrobnosti dohody. "Německo se v této dohodě mimo jiné zavázalo, že pokud by se Rusko snažilo použít energii jako zbraň nebo podniklo další agresivní kroky vůči Ukrajině, přistoupí Německo k opatřením na národní úrovni a bude se zasazovat o účinná opatření včetně sankcí na evropské úrovni s cílem omezit ruské exportní kapacity v energetickém sektoru," citovala Nulandovou agentura Reuters.

Německo bude podle Nulandové rovněž podporovat prodloužení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou o tranzitu plynu, která vyprší v roce 2024. "Budeme se snažit pro Ukrajinu zajistit dalších deset let. Ale v širším měřítku musíme spolupracovat na tom, abychom snížili závislost Ukrajiny, a to její ekonomickou závislost na tranzitu, ale také její vlastní závislost na ruském plynu," uvedla náměstkyně.

Nulandová zdůraznila, že Bidenova administrativa nadále považuje Nord Stream 2 za špatný projekt, který zvýší závislost Evropy na ruské energii. "Je to špatná situace a špatný plynovod. Ale potřebujeme chránit Ukrajinu a cítíme, že jsme touto dohodou učinili v tomto směru velmi významné kroky," dodala.

Americká administrativa dnes oznámila, že Bidena koncem srpna v Bílém domě navštíví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Tato návštěva potvrdí, že USA neochvějně podporují ukrajinskou suverenitu a teritoriální integritu v době pokračující ruské agrese v Donbasu a na Krymu," uvedl Bílý dům.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně, plynovod je již hotov z 98 procent. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.Váš názor
 • Proč jim nevěřím ?
  22.07.2021 8:46

  Zatímco ropa proudí do Evropy z východu na západ, tak ze západu na východ proudí sankce. Paradoxní je, že západní "hrdinové" nemají koule na sankcionovani Turecka. Zatímco turecký prezident Erdogan navštívil v minulých dnech Tureckem okupovany severní Kypr (člen EU!!!), tak z Bruselu každoročně chodí do Turecka miliardy eur na "uprchlickou politiku". Avšak největší starostí představitelů EU je maďarský předseda vlády Viktor Orbán a jeho „zákaz homosexuální propagandy“.
  x2
  • Re: Proč jim nevěřím ?
   22.07.2021 14:16

   A proč ne, ti uprchlící Turecko něco stojí. Ty bys je chtěl do Evropy, ty vítači jeden ušatej?
   Velkamedvědice
   • VM
    22.07.2021 14:47

    Já bych hlavně chtěl nespolehat se na nikoho takového jako Erdogan, nýbrž sám na sebe. Nedovedu si představit, že by se takto jako Brusel chovaly USA, Čína nebo Rusko a ještě za to platili.
    x2
  • Re: Proč jim nevěřím ?
   22.07.2021 13:59

   To neni tak jednostranej problem jak to vidis, nebyt toho, ze si Rekove chteli Kypr privlastnit celej, mohl mozna zustat porad jednotnej. A nebylo tam nahodou referendum o sjednoceni, ktery sever chtel, ale jih odmitl?
   Ai-kun
   • Ai-kun
    22.07.2021 14:09

    Roku 1983 vyhlásila nezávislost Turecká republika severního Kypru, ačkoliv je dosud uznána pouze Tureckem. Mezinárodní komunita považuje území Turecké republiky severního Kypru za území patřící Kyperské republice, které je nezákonně okupováno tureckými oddíly. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tureck%C3%A1_invaze_na_Kypr
    x2
    • Re: Ai-kun
     22.07.2021 14:28

     jj, to vyhlasila. Po intervenci turecky armady, ktery ale predchazel statni prevrat reckych nacianalistu, prevzeti moci reckou juntou s planem pripojeni ostrova k Recku. nevim presne kdy, ale v tomhle stoleti bylo referendum o sjednoceni v kterym sever souhlasil ale jih odmitl.
     Ai-kun
     • Ai-kun
      22.07.2021 14:38

      Jakýkoliv výsledek referenda neopravnuje třetí stranu k invazi armády.
      x2
      • Re: Ai-kun
       22.07.2021 14:50

       asi si to spatne pochopil, ale to byl plan OSN na znovusjednoceni uz davno rozdeleneho ostrova.
       Ai-kun
       • Ai-kun
        22.07.2021 14:54

        A OSN naplánovalo tureckou invazi na Kypr?
        x2
        • Re: Ai-kun
         22.07.2021 14:59

         to je asi marny, du koukat na zombie
         Ai-kun
         • Ai-kun
          22.07.2021 15:03

          Je dobré přečíst si odkaz na wikipedia. Mezinárodně je invaze považována za okupaci.
          x2
      • Re: Ai-kun
       22.07.2021 14:45

       Tví ruští kamarádi k nám podnikli invazi i bez referenda.
       Velkamedvědice
       • VM
        22.07.2021 14:49

        Naši američtí kamarádi dodnes okupují Sýrii bez mandátu OSN.
        x2
  • Re: Proč jim nevěřím ?
   22.07.2021 10:45

   Tak učitel považuje výuku klasické liteatury a kultury za homosexualní propagandu. No , pak to školství , kde fungují netolerantní omezenci vypadá.
   Velkamedvědice
   • VM
    22.07.2021 10:49

    Důležité je, jak to vidí Maďarsko.
    x2
    • Re: VM
     22.07.2021 10:51

     No jistě. Ať jsou maďarské děti vychováváni v tom, že Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti, Caravaggio, George Gordon Byron, Paul Verlaine, Oscar Wilde, Marcel Proust, Petr Iljič Čajkovskij apod je jen parta buzíků.
     Velkamedvědice
     • VM
      22.07.2021 11:02

      Tyhle starosti můžete klidně pustit z hlavy. Nebojte, horší než německá Hitlerjugent jistě nebudou.
      x2
      • Re: VM
       22.07.2021 11:55

       Tvá inteligence se odráží každou tvou reakcí. Je strašné, že Tě pouští k dětem.
       Velkamedvědice
       • VM
        22.07.2021 12:02

        Je na čase přestat se sr-t do jiných a nechat výchovu dětí na rodičích.
        x2
        • Re: VM
         22.07.2021 14:17

         JJ. Zrušme výuku. Křupany se lépe manipuluje, Ale z čeho budeš žít multinicku?
         Velkamedvědice
         • VM
          22.07.2021 14:51

          Výuka probíhá na základě školních vzdělávacích programů z ministerstva školství. Na to rozumy cizaku netreba.
          x2
          • Re:
           22.07.2021 15:11

           Nj, když na ministerstvu sedí 8 let nějakej podporovatel ANOsekty, tak ty programy taky nebudou žádná výhra. Důležité je čerpat a produkovat lidi bez názoru a kritického myšlení...
           qwer
           • qwer
            22.07.2021 15:19

            Přesně. Na Orbanovi je vidět, jaký problém s jeho názory na školství mají úředníci z Bruselu.
            x2
  • Re: Proč jim nevěřím ?
   22.07.2021 10:35

   Komplikované, Turecko je člen NATO, druhá největší armáda s velkým rozpočtem v Evropě! Třetí na světě. Jinak máš pravdu, politici si našli nepřítele a tím je Putin. Orbán jim také leží v žaludku, a to jen proto, že není na vlně s Bruselem a podpoře menšin jakýchkoliv. Orbán kope za Maďary!
   Čert
   •  
    22.07.2021 15:09

    Orbán hlavně kope sám za sebe a za prachy. To je vše, co ho zajímá...
    qwer
  • Re: Proč jim nevěřím ?
   22.07.2021 9:37

   Rusko potřebuje prodat a Evropa koupit. Tak je to jednoduché. Čemu věříš ty je jedno a za koho kopeš evidentní zase na všech vláknech.
   Velkamedvědice
   • VM
    22.07.2021 9:57

    Právě proto, že Rusko potřebuje prodat, slouží bláboly o politických zbraních RF typu ropa a plyn pouze k ocerňování RF a ke krytí vlastního másla na hlavě (viz. 8:46). Nepamatuji, že by se Rusko v minulých desítkách let k takovým věcem uchýlilo. Nepamatuji se, že by ruský uran pro jaderné palivo do Dukovan a Temelína Rusko někdy zneužilo proti ČR. Tohle je o zkušenostech s RF a nikoli o politickoideologicke nesnášenlivosti.
    x2
    • Re: VM
     22.07.2021 10:02

     Rusko krade cizi uzemi, i kdyz je to nejvetsi zeme na svete a ani o ta uzemi, ktera maji se nejsou schopni postarat. Korupce v nem buji. Potlacuji politickou opozici i s pouzitim zakazanych chemickych zbrani. Ano Rusko si sankce zaslouzi. Je malo veci, co nejsou v Rusku prohnile.
     Yal
Aktuální komentáře
03.08.2021
22:03Wall Street ve středu v zelené. Moderna +11,5%  
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m