Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výroba aut v Česku v lednu a únoru klesla na nejnižší úroveň od roku 2010

    Výroba aut v Česku v lednu a únoru klesla na nejnižší úroveň od roku 2010

    17.03.2022 11:47
    Autor: ČTK

    Výroba osobních aut v Česku v prvních dvou měsících roku klesla meziročně o 17,6 procenta na 170.378 vozů, což je nejméně od roku 2010. Důvodem je přetrvávající nedostatek některých dílů, zejména čipů. Jen v únoru byl celkový meziroční pokles produkce ještě markantnější. Automobilky vyrobily 77.721 vozů, tedy téměř o čtvrtinu méně než v únoru 2021, kdy se ještě naplno neprojevila polovodičová krize. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

    Data ze začátku roku podle výkonného ředitele sdružení Zdeňka Petzla ještě nereflektují dopady ruské agrese na Ukrajině. Důvodem poklesu jsou pokračující výpadky na trhu s polovodiči či omezení výroby některých modelů ve Škodě Auto kvůli rozsáhlému požáru klíčového dodavatele, ale například i reorganizace výroby v kolínské Toyotě.

    "Vzhledem k aktuální situaci, dalšímu výraznému narušení dodavatelských řetězců a kritickému nedostatku některých surovin a komponentů kvůli válce na Ukrajině bohužel musíme i v dalších měsících očekávat spíše stagnaci či pokles celkové výroby a prodlužování dodacích lhůt. To bude mít dopad především na dodavatelské firmy, a proto je nezbytné ve spolupráci s vládou diskutovat možná opatření. Jde zejména o uvedení kurzarbeitu nebo zajištění dlouhodobé bezpečnosti a predikovatelnosti dodávek energií a surovin, včetně cen,“ dodal Petzl.

    Z trojice tuzemských automobilek rostla pouze Hyundai v Nošovicích, když meziročně zvýšila produkci o 24 procent na 46.101 aut. Podíl elektrických vozidel dosáhl 18 procent.

    Škoda Auto vyrobila v českých závodech 110.171 automobilů, tedy o 21,6 procenta méně. Necelých šest procent produkce tvořila elektrická auta. V únoru pak automobilka musela kvůli požáru skladu dodavatele v Mladé Boleslavi omezit výrobu klíčového modelu Octavia. Především kvůli této události pak únorová produkce meziročně poklesla o 30,4 procenta na 47.819 vozidel.

    Toyota v Kolíně vyrobila 14.106 vozidel, tedy o 51,4 procenta méně než za stejné období loni. Proti loňsku automobilka už dále nevyrábí modely automobilek Citroën a Peugeot a připravuje se na spuštění linky pro výrobu nového modelu Aygo X.

    Výroba autobusů se zvýšila o šest procent na 741 vozidel. Iveco ve Vysokém Mýtě prvním dvěma měsícům loňského roku zvýšilo produkci o 8,5 procenta na 680 autobusů. Produkce SOR Libchavy meziročně klesla o třetinu na celkových 46 autobusů.

    Produkce motocyklů v lednu a v únoru meziročně výrazně narostla. Jediný výrobce Jawa Moto vyrobil 456 motocyklů, což je meziroční nárůst o 173 procent.

     

    Čtěte více:

    Čtyři cesty, jak rychleji snížit vysokou inflaci, podle hlavního ekonoma Natixis
    17.03.2022 10:34
    Otázkou vysoké inflace se podobně jako řada dalších zabývá hlavní eko...
    Raiffeisenbank uvažuje o exitu z Ruska. Tamní byznys loni tvořil třetinu čistého zisku skupiny
    17.03.2022 10:56
    Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International (RBI), kter...
    Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
    17.03.2022 11:04
    Česká exportní banka, a.s. IČ 63078333 Česká exportní banka, a.s., se...
    Evropská inflace v únoru vystoupila na rekordních 6,2 procent, šéfka ECB uvažuje o 'nových nástrojích'
    17.03.2022 11:31
    Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 pro...

    Váš názor
    •  
      17.03.2022 12:38

      asi to tak nebude horké, když škodovka dokáže navyšovat marže a zisk stoupl téměř o 50 %.....tak se nebude vyrábět milión aut, ale desetina pro ty, kteří na to budou mít....ostatním se vysvětlí, že západní hodnoty něco stojí, ohnou hřbet a budou chodit pěšky....navíc bude pozitivum, že snížíme uhlíkovou stopu a nebudeme podporovat Putina
      abc1
      • abc
        17.03.2022 12:45

        Ty musíš být hodně nešťastný člověk. Ten strašný západ Ti tak ubližuje. A na východ se ti nechce. Co s tím??? Jiní byli dali nevím co za to, že žijí v Evropě.
        Velkamedvědice
        • Re: abc
          17.03.2022 12:58

          a Medvěde, nevím co Ti je, čím trpíš, jakými komplexy.....já jen tvrdím, že se bude vyrábět méně aut a z toho plyne plus pro přírodu...., chtěli jsme zezelenat a já mám rozhodně kladný vztah k přírodě, ......nerozumím, co to meleš za nesmysly
          abc1
          •  
            17.03.2022 16:37

            ...ohnou hřbet kvůli západním hodnotám...
            Velkamedvědice
      •  
        17.03.2022 12:41

        Za mě v pohodě. Stejně není kvůli autům nikde k hnutí.
        al321
    •  
      17.03.2022 12:19

      jeste pokles o cca 75% a budeme pomalu pripraveni na nastup elektromobility. Idealni nacasovani v dobe relativne nizke nezamestnanosti.
      Trade4fun
    Aktuální komentáře
    20.07.2026
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data