Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: ČEZ za přípravu Dukovan zatím zaplatil 1,8 miliardy korun

E15: ČEZ za přípravu Dukovan zatím zaplatil 1,8 miliardy korun

22.03.2022 11:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Elektrárenská společnost ČEZ zaplatila za přípravu stavby nového jaderného bloku Dukovan dosud zhruba 1,8 miliardy korun. Celkem jí do roku 2024 tato etapa má stát asi 4,5 miliardy korun. Deník E15 ale dnes uvedl, že ČEZ by se měl nakonec podílet na přípravách pravděpodobně až do roku 2029. Firmu by to stálo dalších 18,5 miliardy, dohromady tedy asi 23 miliard korun. Společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu minulý týden, zkušební provoz nového jaderného bloku by měl začít v roce 2036.

ČEZ zatím platil například za povolování a sjednávání smluv. "Peníze budou využity na získání územního rozhodnutí, organizaci mezinárodního výběrového řízení na dodavatele stavby a na přípravu kompletní smluvní dokumentace na celou výstavbu," řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Velkou část nákladů podle něj tvoří mzdy téměř 300 pracovníků, kteří se na přípravách budou postupně podílet, ale i poplatky ze smlouvy o připojení s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS. Dalším nákladem jsou vykupované pozemky.

Podle ministerstva průmyslu by mělo touto fází financování projektu skupinou ČEZ skončit. Soukromá firma si totiž půjčuje na trhu dráž než stát. Podle zdrojů deníku ale bude ČEZ zřejmě nakonec zapojen do financování déle, a to až do roku 2029. Z neveřejného dokumentu pátého zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů podle E15 vyplývá, že by za dalších pět let příprav ČEZ zaplatila 18,5 miliardy korun. Skupina by platila třeba přípravy na získání stavebního povolení nebo povolení k výstavbě.

ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Jasno má být do konce roku, stavba začít 2029 a nový blok stát 2036.

Zveřejnil(a) Patria.cz dne Čtvrtek 17. března 2022

Ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (za STAN) minulý týden uvedl, že dostavba Dukovan je největší investicí v novodobých dějinách České republiky. Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže. Vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Mezi uchazeče o stavbu patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

 

Čtěte více:

Odhad výsledků ČEZ: Celoroční očištěný zisk může překonat vlastní odhad firmy
14.03.2022 15:58
Energetická skupina ČEZ zveřejní výsledky svého hospodaření za čtvrté ...
ČEZ s kvartálním čistým ziskem nad odhady, navrhne dividendu 44 Kč na akcii a změní výplatní poměr
15.03.2022 7:35
ČEZ loni překonal vlastní odhady na úrovni provozního zisku i čistého ...
Evropské obchodování negativní, volatilita přetrvává. ČEZ mění dividendovou politiku
15.03.2022 12:02
Obchodování na evropských trzích začalo negativně a například německý ...
ČEZ zahájil tendr na nový blok Dukovan. Stát má do roku 2036, stavba začít 2029
17.03.2022 15:51
Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo