Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmám TotalEnergies a Shell prudce vzrostl zisk díky cenám ropy a plynu

Firmám TotalEnergies a Shell prudce vzrostl zisk díky cenám ropy a plynu

27.10.2022 11:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Energetickým společnostem TotalEnergies a Shell ve třetím čtvrtletí prudce vzrostl zisk. Připojily se tak k dalším energetickým gigantům, kteří profitovali z růstu cen ropy a plynu v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu. Čistý zisk TotalEnergie bez mimořádných položek meziročně stoupl o 106,7 procenta na 9,86 miliardy USD (240,3 miliardy Kč). Zisk Shellu meziročně vzrostl o 129 procent na 9,45 miliardy USD (230 miliard Kč). Oznámily to společnosti ve svých prohlášeních.

TotalEnergies současně oznámil nové snížení hodnoty aktiv o 3,1 miliardy USD, které souvisí s jeho aktivitami firmy v Rusku. Na rozdíl od konkurenčních firem BP a Shell si TotalEnergies ponechal několik investic v Rusku, včetně menšinových podílů ve firmách Novatek, Yamal LNG a Arctic LNG 2.

total

Shell dnes v prohlášení také oznámil plán na zvýšení dividendy ve čtvrtém čtvrtletí o 15 procent. Prodlouží také program zpětného nákup vlastních akcií, v příštích třech měsících chce koupit akcie za čtyři miliardy USD.

shell

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však zisk Shellu snížil kvůli slabšímu výkonu rafinerské divize a obchodování s plynem. Shell je největším světovým obchodníkem se zkapalněným zemním plynem (LNG). Firma ve druhém čtvrtletí vykázala rekordní zisk 11,5 miliardy USD. Za devět měsíců letošního roku zisk Shellu dosáhl 30,5 miliardy USD, a firma je tak na nejlepší cestě vykázat rekordní celoroční zisk. Dosavadní rekord je z roku 2008 a činí 31 miliard USD.

Shell ve čtvrtém čtvrtletí opouští generální ředitel Ben van Beurden, který stál v čele firmy devět let. Jeho nástupcem se stane Wael Sawan, současný šéf divize zemního plynu a nízkouhlíkových technologií.

Zdroj: čtk, patria.cz


Čtěte více:

Banka Credit Suisse se propadla do ztráty, navýší kapitál o čtyři miliardy franků
27.10.2022 9:18
Švýcarská banka Credit Suisse plánuje získat prodejem akcií novým i st...
Rozbřesk: ECB dnes znovu razantně zvýší úrokové sazby
27.10.2022 9:33
Evropská centrální banka dnes učiní – pod tlakem nepříznivého inflační...
Tržby FIXED.zone stouply za tři čtvrtletí o více než pětinu, míří k překonání loňského obratu
27.10.2022 10:15
Český výrobce příslušenství pro chytré telefony, tablety a nositelnou ...
Akcie zvedají hlavu po další ráně a čekají na ECB a americké HDP
27.10.2022 10:20
Meta, tedy bývalý Facebook, už po vytrvalém poklesu zdaleka není takov...

Váš názor
Aktuální komentáře
05.04.2026
10:07Víkendář: Možná je načase, aby se Švédsko připojilo k euru
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data