Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská centrální banka nechala základní úrok beze změny

Ruská centrální banka nechala základní úrok beze změny

28.10.2022 16:25
Autor: ČTK

Ruská centrální banka podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změny na 7,5 procenta. Vyplývá to z dnešní zprávy banky, která tak ukončila cyklus snižování úrokových sazeb trvající několik měsíců. Současné tempo růstu spotřebitelských cen sice zůstává podle banky celkově nízké, ruská centrální finanční instituce však varovala před dlouhodobými proinflačními dopady plynoucími z částečné mobilizace v zemi.

Bezprostředně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února banka zvýšila základní sazbu na 20 procent z 9,5 procenta, aby zmírnila rizika pro finanční stabilitu. Od té doby však šestkrát základní úrok snížila a po svém předchozím zasedání v září nevydala výhledové pokyny o potřebě budoucího snížení.

V prohlášení banka uvedla, že inflační očekávání domácností a podniků jsou vysoká a proti letním měsícům mírně vzrostla. Částečná mobilizace bude podle ní brzdou spotřebitelské poptávky a inflace. Její následné dopady však budou proinflační, protože se přidá k omezením na straně nabídky.

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová na tiskové konferenci uvedla, že banka chce dát trhu neutrální signál ohledně sazeb. Mobilizace podle ní bude zpočátku dezinflační, pak se ale mohou objevit proinflační efekty prostřednictvím změn ve struktuře trhu práce a nedostatku pracovníků v určitých oblastech. "Zatím je obtížné posoudit všechny ekonomické důsledky změny struktury zaměstnanosti," dodala.

Cílem centrální banky je dostat inflaci na čtyři procenta. Banka uvedla, že na konci letošního roku roku by měla inflace činit 12 až 13 procent. Vzhledem k nastavení měnové politiky se má v příštím roce snížit na pět až sedm procent a v roce 2024 se vrátit na čtyři procenta.

Centrální banka také zlepšila svoji prognózu růstu hrubého domácího produktu na letošní rok. Nyní čeká pokles o tři až 3,5 procenta místo čtyř až šesti procent. Koncem dubna centrální banka očekávala letos pokles ekonomiky o osm až deset procent. HDP se má snížit i příští rok, k růstu se vrátí až v letech 2024 - 2025.

Centrální banka je nyní v kleštích mezi vysokou inflací, která snižuje životní úroveň a několik měsíců patří k hlavním obavám Rusů, a slabou ekonomikou, která potřebuje stimulaci v podobě levnějších úvěrů, aby mohla řešit negativní dopady rozsáhlých západních sankcí uvalených v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc nařídil částečnou mobilizaci stovek tisíc můžu pro válku na Ukrajině.

Čtěte více:

Fed nikdy neskončil dříve, než se sazby dostaly nad inflaci. Avšak sazby u 9 procent? To je podle AllianceBernstein už přehnané
28.10.2022 15:20
Americká centrální banka nikdy neskončila se zvedáním sazeb dříve, ne...
Musk převzal Twitter a propustil jeho vedoucí pracovníky, informují média
28.10.2022 9:50
Miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twit...
Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
28.10.2022 11:00
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí navzdory energetické krizi vzros...
Zisk Volkswagenu ve třetím čtvrtletí kvůli odpisům klesl o 26,5 procenta
28.10.2022 11:53
Německé automobilové skupině Volkswagen klesl ve třetím čtvrtletí zisk...
Perly týdne: Čína pod účetní hodnotou a atraktivní technologie mimo radar
28.10.2022 13:04
Scott Kessler ze společnosti Third Bridge míní, že u Mety nestačí velm...
Zisky ropných firem Exxon Mobil a Chevron ve čtvrtletí prudce vzrostly
28.10.2022 15:12
Americké ropné společnosti Exxon Mobil a Chevron vykázaly ve třetím čt...
Inflace v Německu v říjnu stoupla na 10,4 procenta
28.10.2022 15:21
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta
14:20Nová cílová cena a doporučení k Erste: Solidní výkonnost trh již zacenil, potenciál dalšího růstu akcií je omezený  
14:05Státní rozpočet skončil v roce 2025 ve schodku 290 miliard korun. Co čekat v letošním roce?
13:59Český lídr světa online investic Patria Finance vstupuje na slovenský trh a otevírá pobočku v Bratislavě
13:07Před rokem DeepSeek šokoval svět AI. Proč je od té doby v ústraní?
13:01Státní rozpočet měl loni schodek téměř 291 miliard, o 50 miliard více než byl plán
12:11FX Strategie: Koruna vstupuje do nového roku ve formě – udrží své zisky?  
11:47Čína zakázala vývoz zboží použitelného i pro zbrojní účely do Japonska
11:10Investoři se zaměřili na Asii, zatímco evropské a americké akcie jsou dnes nevýrazné  
10:38Rubin je pětkrát rychlejší při provozu AI softwaru než Blackwell. Nová generace AI čipů Nvidie nastoupí ve druhé polovině roku
10:02Výroba elektřiny v ČR loni po letech vzrostla, růst táhly hlavně jaderné zdroje
9:02Rozbřesk: Proč americká intervence ve Venezuele nezlevní pohonné hmoty v Česku
8:36Maduro u soudu řekl, že byl unesen a je nevinný, Rubin od Nvidie je na cestě, Evropa otevře v zeleném  
6:06Povedený rok pro českou korunu. Udrží své zisky i v roce 2026?  
05.01.2026
22:01Trhy na Trumpem vyvolané nejistotě profitují  
17:07Peníze a blázni…
16:26Online tržiště mění pravidla hry a IKEA na to doplácí. Společnost se snaží přizpůsobit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y