Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Čína pod účetní hodnotou a atraktivní technologie mimo radar

Perly týdne: Čína pod účetní hodnotou a atraktivní technologie mimo radar

28.10.2022 13:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Scott Kessler ze společnosti Third Bridge míní, že u Mety nestačí velmi nízké valuace, ve firmě musí pro zvýšení investiční atraktivity dojít k hlubším změnám. Paul Meeks z Independent Wealth Solutions Management zase vysvětluje, jaké technologické společnosti jsou pro něj nyní zajímavé a proč. Čínský trh je pod svou účetní hodnotou a americký spotřebitel stále drží velmi vysoké zásoby hotovosti.

Ceny pod účetními hodnotami: Čínský akciový trh se po roce 2006 obchodoval v průměru za dvojnásobek účetní hodnoty. Poslední valuační vrchol byl dosažen v roce 2021, kdy se ceny čínských akcií dostaly až k 2,5 násobku svých účetních hodnot. Jak ale ukazuje následující graf, následná korekce valuací dostala poměr PBV až pod hodnotu jedna. Tedy na nejnižší úroveň ve sledovaném období:

1
Zdroj: Twitter

Metaproblémy: Scott Kessler ze společnosti Third Bridge se domnívá, že investory nyní moc nezajímá valuace akcií společnosti Meta. Rozhodující pro ně jsou dvě čtvrtletí klesajících tržeb, růst nákladů a investic a v neposlední řadě i oznámené zmrazení v přijímání nových zaměstnanců. To „nejsou pozitivní signály“ a investoři tak nevěnují moc pozornosti tomu, že akcie se obchoduje s PE kolem dvanácti.

Kessler uvedl, že sleduje fundament firem a celého odvětví a podle něj je zřejmé, že Meta si je „některých výzev vědoma již určitý čas“. Příkladem má být IDFA. Neprospívá jí také slabá ekonomika a analytik k tomu míní, že firma se příliš věnuje metaverzu. Meta tvrdí, že metaverzum by v delším období mělo přinést obrovský počet uživatelů, ale Kessler dodává, že ještě nějaký čas tomu tak určitě nebude. Firma by se tak podle něj měla více zaměřovat na aktuální témata.

Kessler poukázal i na růst počtu zaměstnanců, ke kterému ve společnosti došlo ve třetím čtvrtletí. Podle něj nemusí stačit prohlášení Mety o tom, že tento růst nebude pokračovat, investoři mohou požadovat více ohledně „změny směru a kroků, které povedou k růstu“. Za prioritu analytik považuje krátká videa a e-commerce. V obou oblastech ale nabírá na tempu TikTok, Meta se svými algoritmy je již „pár let pozadu“.

Google mimořádně levný: Paul Meeks z Independent Wealth Solutions Management na Yahoo Finance odpovídal na otázku, zda odolnost velkých technologických firem není ve vztahu k makroekonomickému vývoji menší, než se čekalo. Odpověděl, že on sám se k názoru o velké odolnosti nikdy neklonil, poukázal na podnikatelský model firem jako Meta, či Alphabet, který stojí na reklamách. Celkové výdaje na reklamu přitom se slábnoucí ekonomickou aktivitou klesají, a tudíž se zmenšuje i „koláč, který je k dispozici pro zmíněné firmy“.

Alphabet si podle investora neprochází tak velkou vnitřní změnou, jako Meta. To by mohlo zvyšovat jeho relativní odolnost. Nicméně jeho zveřejněné výsledky přece jen investora poněkud zklamaly. „Lidé mě neplatí za to, abych investoval do společností jako Procter & Gamble. Je mi ale jasné, že můj sektor si nemusí vést zrovna nejlépe a může to trvat i delší dobu. Nyní držím hodně velkou zásobu hotovosti“, dodal Meeks.

Zajímavé technologické firmy jsou podle experta ty, které jsou i přes ochlazující hospodářskou aktivitu schopny zvyšovat své tržby a pozitivně překvapovat. Nemusí mít vyloženě nízké valuace, stačí, když jsou „rozumné“. Často jde o společnosti, které jsou „mimo radar“ a výrazně menší, než velké technologické firmy.

U Googlu podle experta stále není jisté, že se jeho čísla nebudou dále zhoršovat. Taková jistota je přitom nutná pro to, aby se o akcii zajímal. Google tak může být z hlediska valuačních násobků velmi levný, ale to nestačí. Ohledně technologií obecně pak investor uvedl, že řada z nich těžila z pandemického prostředí, ale nyní již nemají vhodný podnikatelský model. Meeks ale podle svých slov viděl už hodně cyklů a míní, že technologie si ani zdaleka neprojdou takovou korekcí, jako během prasknutí technologické bubliny. Tehdy totiž existovala celá řada firem, které neměly vůbec žádný životaschopný model.

Pandemie se projevila i na trhu s osobními počítači. Prudce zde totiž zvedla poptávku, ale investor připomněl, že předtím šlo o stagnující, či dokonce klesající trh. Podle něj se do tohoto stavu trh zase vrátí a tudíž nejsou moc atraktivní firmy, které jsou do velké míry spojené s výrobou a prodejem PC.


Spotřebitel v kondici:
Síla spotřebitele a jeho rozvah jsou často jmenovány jako jeden z důvodů, proč by americká ekonomika nemusela spadnout do hlubší recese. Během roku 2020 došlo v USA k prudkému růstu hotovosti na účtech amerických domácností a to jak v nominálním, tak v reálném vyjádření. Wells Fargo ukazuje, že na nominální úrovni tento růst až donedávna pokračoval. Na té reálné výše vkladů zhruba od poloviny roku 2022 stagnuje a v posledních měsících klesá. Nicméně stále se nachází vysoko nad trendem:


2

 

Čtěte více:

Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
23.09.2022 11:19
Leon Cooperman se domnívá, že americké akcie jako celek nejsou levné, ...
Perly týdne: Alternativa k akciím a dolarem vytvořené akciové příležitosti
30.09.2022 12:14
David Herro z Harris Associates poukazuje na to, že na výsledky americ...
Perly týdne: Není ochlazení jako ochlazení, ideál energetických firem a akciová bezpečná útočiště
07.10.2022 14:17
BofA ukazuje, jak ve světě (ne)dochází k ochlazování realitních trhů. ...
Perly týdne: Místo 60/40 tu je 50/30/20 a nikdo, kdo by si všímal hodnoty
14.10.2022 16:43
Zakladatel společnosti Greenlight Capital David Einhorn popisuje, jak ...
Perly týdne: Jen jedna firma se vyrovná Tesle, konec roku bývá pro akcie nejlepší
21.10.2022 11:12
Steve Westly se domnívá, že Tesla má stále náskok před konkurencí, s j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2024
13:22Než otevře Wall Street: Lululemon, Target  
12:12Gross: Vládní výdaje zvyšují inflační tlaky, celková návratnost je u dluhopisů opět málo relevantním tématem
11:09Britská inflace zvedla nejistotu kolem sazeb a pokazila začátek dne  
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC