Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakousko chce zavést daň z mimořádných zisků ropných a plynárenských firem. Až 40procentní odvod má platit dva roky

Rakousko chce zavést daň z mimořádných zisků ropných a plynárenských firem. Až 40procentní odvod má platit dva roky

18.11.2022 11:15
Autor: ČTK

Rakouská vláda chce zavést dočasnou daň z mimořádných zisků energetických firem, anglicky označovanou windfall tax. Má platit dva roky a činit až 40 procent. Vláda si od tohoto kroku slibuje dvě až čtyři miliardy eur (49 až 97 miliard Kč), které hodlá použít na podporu domácností a firem. O plánu rakouského ministerstva financí, které tak naplňuje dohodu uzavřenou v Evropské unii, dnes informují tiskové agentury.

Až 40procentní daň se bude vztahovat na zisky ropných a plynárenských firem v letošním a příštím roce, které jsou 20 procent nad průměrem předchozích čtyř let, uvedlo ministerstvo financí. Daň podle něj bude možné snížit na 33 procent, pokud firmy provedou takzvané zelené investice. Bude platná zpětně od července letošního roku do konce roku příštího.

Výrobcům elektřiny se pak vláda chystá zisky zastropovat. Měli by dostávat maximálně 180 eur za megawatthodinu (MWh), pokud ale neinvestují do obnovitelných zdrojů, bude to jen 140 eur za MWh. Opatření bude platit od začátku letošního prosince do konce příštího roku.

Podle celoevropské dohody by vlády měly zavést daň z mimořádných zisků energetických společností ve výši alespoň 33 procent. Firmy těchto zisků dosáhly díky prudce rostoucím cenám energií, které částečně způsobila válka na Ukrajině.

"Je to vlastně válečná dividenda," uvedl rakouský vicekancléř Werner Kogler ze strany Zelených. "Důležité je, že děláme krok k větší spravedlnosti," pokračoval Kogler a dodal, že prudce vzrostly i ceny, které musí platit spotřebitelé. Ministr financí Magnus Brunner na tiskové konferenci vysvětlil, že zvláštní dividendy, jako jsou ty, které oznámila ropná a plynárenská společnost OMV a elektrárenská firma Verbund, by potřebnou částku nedaly dohromady.

Daň z mimořádných zisků schválila na začátku měsíce v takzvaném daňovém balíčku česká Sněmovna. Daň dopadne na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent, návrh ale musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Česká vláda schválila také zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny.

Britská vláda pak ve čtvrtek oznámila, že zvýší daň z mimořádných zisků velkých energetických firem z 25 na 35 procent. Zároveň ji o tři roky prodlouží, platit by tak měla do roku 2028.

 

Čtěte více:

Sněmovna schválila mimořádnou daň pro banky a energetické firmy
04.11.2022 13:17
Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příšt...
EPH přesune svou EP Commodities kvůli dani z neočekávaných zisků do zahraničí
04.11.2022 17:00
Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského ...
Windfall tax nese prvek diskriminace, řekl šéf Komerční banky. Stanjura odmítá, že by u energetik šlo o dvojí zdanění
09.11.2022 11:50
Zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, pro vybran...
Martin Novák pro Patria.cz: Dividenda ČEZ může sahat i ke 112 korunám. O trhu, dopadu windfall daně, rekordech tradingu i rozvoji jádra a LNG
11.11.2022 7:19
Energetika ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku téměř zosminásobi...
Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Navýší i daň z mimořádných zisků energetik
17.11.2022 14:21
Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Zvýší daň z mimořád...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university