Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Windfall tax nese prvek diskriminace, řekl šéf Komerční banky. Stanjura odmítá, že by u energetik šlo o dvojí zdanění

Windfall tax nese prvek diskriminace, řekl šéf Komerční banky. Stanjura odmítá, že by u energetik šlo o dvojí zdanění

09.11.2022 11:50
Autor: ČTK

Zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, pro vybraných šest největších bank v sobě nese jasný prvek diskriminace. Na konferenci Mastercard Banka roku to řekl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Zároveň odmítl spekulace o budoucí optimalizaci daní ze strany bank.

Zavedení windfall tax pro banky hájil předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Zisk bankovního sektoru v letošním roce je totiž podle něj skutečně neočekávaný, a to díky růstu čistých úrokových výnosů následkem vyšší úrokových sazeb. Tento názor Juchelka odmítl jako dogmatický.

Windfall tax není podle něj systémově správné řešení. "Stojíme o férový dialog se státem o věcech, které budou fungovat příštích sto let, ne příštích 100 dní," dodal. "Nebýt zavedení windfall tax, nebudete takto zvyšovat úrokové sazby z depozit," reagoval Hampl.

Juchelka také upozornil na to, že část podnikatelů se stěhuje do takzvané šedé zóny, například používáním hotovosti. Firmy hledají všechny nástroje, jak současnou situaci řešit, míní ředitel Mastercard ČR Michal Čarný. Z dat Mastercardu ale podle něj nevyplývá, že by šlo o systémový problém, který by ohrožoval ekonomiku.

Generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon míní, že česká ekonomika se ze současné situace nedostane bez plošného zvýšení daní. Kritizoval také skutečnost, že pomoc sociálně slabším není adresná. Státní aparát na adresnou pomoc není stavěný, souhlasil Hampl. "Už několikrát se volalo po adresných řešeních, ale stát to neumí," podotkl.

Sněmovna daň z neočekávaných zisků schválila minulý týden v takzvaném daňovém balíčku, který dopadne na energetické, petrolejářské či těžební firmy a právě banky od příštího roku. Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má daň po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Daň by měla v příštím roce vynést 85 miliard korun a počítá s ní už návrh rozpočtu na příští rok.

Stanjura odmítá námitku dvojího zdanění vůči odvodu z cen výroby elektřiny

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítá, že by zavedení cenového stropu pro výrobu elektřiny společně se zavedením daně z mimořádných zisků (windfall tax) znamenalo dvojí zdanění. Novinářům dnes řekl, že navrhovaný odvod z vysokých cen elektřiny má charakter poplatku, navíc je možné ho odečíst ze základu daně. Obavy z možného dvojího zdanění vyjádřila Legislativní rada vlády.

Nyní vláda projednává zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektřiny, na kterých se dohodla Evropská unie. Legislativní rada vlády v připomínkovém řízení k návrhu energetického zákona, který opatření zavádí, varovala, že by to mohlo znamenat dvojí zdanění pro energetické firmy.

Stanjura ale tuto kritiku odmítá. "Cenové stropy nemají charakter daně, jsou koncipovány jako poplatek. Když to není daň, těžko můžeme mluvit o dvojím zdanění," řekl novinářům. Zároveň zdůraznil, že stoprocentní odvod z ceny elektřiny nad cenovým stropem bude daňově uznatelným nákladem, takže se o něj sníží i část zisku firem, která by jinak podléhala windfall tax.

Ministerstvo financí původně uvádělo, že celkový výnos windfal tax a odvodů nad cenovými stropy by měl dosáhnout 100 miliard korun. Stanjura dnes připustil, že příjmy státu by mohly být vyšší, zejména díky většímu než předpokládanému objemu odvodů. Zároveň zopakoval, že veškeré výnosy z obou opatření budou sloužit k financování kompenzací občanům a firmám zasaženým vysokými cenami energií.

Stanjura také řekl, že odvod nad cenový strop by měl platit celý příští rok, přestože v EU zatím došlo ke shodě pouze pro první pololetí roku 2023. Podle Stanjury je vztažení odvodu na celý rok logické, protože i kompenzace budou vypláceny celý rok. Podotkl, že evropský postoj se může změnit a opatření může být i v celé unii prodlouženo.

 

Čtěte více:

Stanjura: U zdanění neočekávaných zisků bank vláda vypracuje vlastní návrh
14.09.2022 17:45
U zdanění neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, navrhne česká vl...
FLASH NOTE: Odhad dopadu potenciální daně z nadměrných zisků na české banky
06.10.2022 9:05
Dnes odpoledne (v 17:30) by měl být zveřejněn detailní návrh nové doča...
Jak reagují české akcie na daň z nadměrných zisků: ČEZ propadá, banky drží
07.10.2022 9:46
Akcie energetiky ČEZ jsou titulem, který dnes od počátku obchodování n...
Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil... Vláda chce daň z neočekávaných zisků od roku 2023
19.10.2022 16:07
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2...
Jan Cepák: Návrh windfall tax už na letošní zisky ČEZ byl pro investory šok. Odcházet z ČEZ na 700 Kč je škoda
19.10.2022 16:14
Možnost uvalit mimořádnou daň na zisky ČEZ už za letošní rok byla pro ...
Tance kolem daně z nadměrných zisků pokračují: Dle Pirátů byla shoda na účinnosti už za 2022 a chtějí nižší sazbu
21.10.2022 16:51
Piráti trvají na tom, aby se chystaná daň z mimořádných zisků týkala i...
EPH přesune svou EP Commodities kvůli dani z neočekávaných zisků do zahraničí
04.11.2022 17:00
Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského ...
Vláda chce hodit správu mimořádné daně z nadměrných zisků energetik na ERÚ. Ten to odmítá, nemá kompetence na správu daní ani vybavení
07.11.2022 14:26
Vláda chce u energetických firem pověřit správou mimořádné daně z neoč...

Váš názor
 •  
  15.11.2022 11:41

  Stanjura ale tuto kritiku odmítá. "Cenové stropy nemají charakter daně, jsou koncipovány jako poplatek. Když to není daň, těžko můžeme mluvit o dvojím zdanění," To je prostě ještě větší šašek, než Síkela.
  Richard Fuld
  •  
   15.11.2022 17:25

   No jako je to prostě rozdíl. Je to jako nejdříve někoho okrást a pak ho ještě oloupit. Prostě tam je rozdíl :))
   Želvuška burzovní
 •  
  15.11.2022 11:37

  Banky nezvyšují úroky z vkladů kvůli WFT. Proč by si někdo zvyšoval vlastní náklady a tím si snižoval svůj (byť drakonicky zdaněný) zisk? To je samozřejmě nesmysl. Smysl by naopak dávalo, pokud by banky úroky z vkladů začali snižovat, aby dopady WTF na jejich hospodaření zmírnily. Stejně jako to dělají prodejci elektřiny, kteří od příštího roku zvedají ceny na maximum povolené vládou i když nemusí, a tím si také na úkor spotřebitelů velmi významně polepší. Ačkoliv ÚOHS před tímto postupem prodejce elektřiny varoval už v září, teď když to nastává, je ticho po pěšině. Ani média se tomu nijak nevěnují. Nastalo velmi zvláštní ticho... Snad je to jen prvotní šok. Doposud se (vzhledem k vývoji situace nezbytné) zdražování elektřiny týkalo jen zlomku spotřebitelů a novináři se mohli přetrhnout. Dnes prodejci elektřiny hodlají zvednout ceny (zbytečně) na maximum a všem a mlčí. Stejně jako opozice. Ta taky mlčí. A vláda, z které si dělají prodejci elektřiny dobrý den, ta taky mlčí...
  Richard Fuld
  • Re: ÚOHS
   15.11.2022 12:32

   Ze se nic nedeje? Urcite je to minimalne prilezitost vybrat si 'tezke' tema absolventske prace. Zatim ale neni skutek naplnen. /// Jinak kterykoliv ten, pokud by cokoliv proti kartelu a stropu zamyslel ÚŘEDNĚ podnikat, by byl trotlem aby o tom PŘEDEM diskutoval na vlaknech, zvlast kdyz objektivne zatim neni duvod. Do brezna je casu dost.
   Mudr.c
   •  
    15.11.2022 17:04

    Není čas. UOHS může dát pokuty v rozsahu jednotek procent obratu, ale ti prodejci získají tržby vyšší o stovky procent, takže to risknou. Čím později ÚOHS zasáhne, tím hůře.
    Richard Fuld
    •  
     15.11.2022 17:31

     No jako mají něco dělat sakra.
     Želvuška burzovní
     •  
      15.11.2022 17:42

      mno a napsal z vás už někdo podnět na UOHS? Nebo jen vedete plané keci tady jako kdysi v hospodě? Třeba Richard podle toho jak sleduju jeho přesah z ekonomiky do práva apod. v diskuzích by na to mozkovou kapacitu měl s přehledem...ale chápu, něco jiného je hrát borce anonymně a něco jiného se pod něco podepsat, že?
      Zavodou
      • Dominantni postaveni
       15.11.2022 20:09

       Drzite se stale kartelu. Zde pujde ale jiz o trestni pravo, za predpokladu soubehu ucinnosti od 1.1. jak ceniku dodavatelu ele, tak cenoveho stropu, coz zatim neni. /// na vlaknech je skutecne NADBYTECNE ztracet cas BRAINSTORMINGEM v dane veci. (Narizeni EK prenechalo konečné rozhodnutí a parametry na narodnich vladach. Aby bylo nutno podat 27 zalob namisto jedne spolecne? Prilis tenky led...)
       Mudr.c
       • Re: Dominantni postaveni
        15.11.2022 20:12

        Toto patri pod Želvušku
        Mudr.c
      •  
       15.11.2022 17:50

       Jako otevřel jsem si k tomu legislativu a tápu. Rád to přenechám jiným. Ale viděl bych to na:
       Želvuška burzovní
       •  
        15.11.2022 17:50

        HLAVA III DOMINANTNÍ POSTAVENÍ A JEHO ZNEUŽÍVÁNÍ § 10 [Komentář WK] [DZ] (1) Dominantní postavení na trhu má soutěžitel nebo společně více soutěžitelů (společná dominance), kterým jejich tržní síla umožňuje chovat se ve značné míře nezávisle na jiných soutěžitelích nebo spotřebitelích. (2) Tržní sílu podle odstavce 1 Úřad posuzuje podle hodnotového vyjádření zjištěného objemu dodávek nebo nákupu na trhu daného zboží (tržní podíl) dosaženého soutěžitelem nebo soutěžiteli se společnou dominancí v období, které je zkoumáno podle tohoto zákona a podle dalších ukazatelů, zejména podle hospodářské a finanční síly soutěžitelů, právních nebo jiných překážek vstupu na trh pro další soutěžitele, stupně vertikální integrace soutěžitelů, struktury trhu a velikosti tržních podílů nejbližších konkurentů. (3) Nebude-li pomocí ukazatelů podle odstavce 2 prokázán opak, má se za to, že dominantní postavení nezaujímá soutěžitel nebo soutěžitelé se společnou dominancí, kteří ve zkoumaném období dosáhli na trhu menší než 40% tržní podíl. § 11 [Komentář WK] [DZ] (1) Zneužívání dominantního postavení na újmu jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů je zakázáno. Zneužitím dominantního postavení je zejména a) přímé nebo nepřímé vynucování nepřiměřených podmínek ve smlouvách s jinými účastníky trhu, zvláště vynucování plnění, jež je v době uzavření smlouvy v nápadném nepoměru k poskytovanému protiplnění, b) vázání souhlasu s uzavřením smlouvy na podmínku, že druhá smluvní strana odebere i další plnění, které s požadovaným předmětem smlouvy věcně ani podle obchodních zvyklostí nesouvisí, c) uplatňování rozdílných podmínek při shodném nebo srovnatelném plnění vůči jednotlivým účastníkům trhu, jimiž jsou tito účastníci v hospodářské soutěži znevýhodňováni, d) zastavení nebo omezení výroby, odbytu nebo výzkumu a vývoje na úkor spotřebitelů, e) dlouhodobé nabízení a prodej zboží za nepřiměřeně nízké ceny, které má nebo může mít za následek narušení hospodářské soutěže, f) odmítnutí poskytnout jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu přístup k vlastním přenosovým sítím nebo obdobným rozvodným a jiným infrastrukturním zařízením, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud jiní soutěžitelé z právních nebo jiných důvodů nemohou bez spoluužívání takového zařízení působit na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé, kteří přitom neprokáží, že takové spoluužívání není z provozních nebo jiných důvodů možné anebo je od nich nelze spravedlivě požadovat; totéž přiměřeně platí pro odmítnutí přístupu jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu k využití duševního vlastnictví nebo přístupu k sítím, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud je takové využití nezbytné pro účast v hospodářské soutěži na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé nebo na jiném trhu. (2) Zjistí-li Úřad v řízení ve věcech podle odstavce 1, že došlo k zneužití dominantního postavení, tuto skutečnost v rozhodnutí uvede a tímto rozhodnutím takové jednání do budoucna zakáže. (3) Namísto rozhodnutí podle odstavce 2 Úřad rozhodne o zastavení řízení za podmínky, že účastníci řízení Úřadu společně navrhli závazky ve prospěch obnovení účinné hospodářské soutěže, které jsou dostatečné pro ochranu hospodářské soutěže a jejichž splněním se odstraní závadný stav, a že zneužití dominantního postavení nemělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. V takovém rozhodnutí může Úřad rovněž stanovit podmínky a povinnosti nutné k zajištění splnění těchto závazků. Jestliže Úřad neshledá navržené závazky dostatečnými, důvody písemně sdělí účastníkům a pokračuje v řízení. (4) Závazky podle odstavce 3 mohou účastníci řízení písemně navrhnout Úřadu nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy jim Úřad doručil sdělení výhrad; k pozdějším návrhům přihlédne Úřad jen v případech hodných zvláštního zřetele. Účastníci řízení jsou svým návrhem vázáni vůči Úřadu i mezi sebou navzájem, popřípadě vůči třetím osobám, a od podání návrhu do rozhodnutí Úřadu podle odstavce 3 nesmějí postupovat způsobem, který je předmětem výhrad Úřadu. (5) Po zastavení řízení podle odstavce 3 může Úřad znovu zahájit řízení a vydat rozhodnutí podle odstavce 2, jestliže a) se podstatně změnily podmínky, které byly pro vydání rozhodnutí podle odstavce 3 rozhodné, b) soutěžitelé jednají v rozporu se závazky podle odstavce 3, nebo c) rozhodnutí bylo vydáno na základě nepravdivých nebo neúplných podkladů, údajů a informací.
        Želvuška burzovní
 •  
  15.11.2022 11:29

  Co je Hamplovi po tom, jaké úroky platí banky z vkladů? To je nějaký nový neomarxista, tenhle Hampl?
  Richard Fuld
 • Hamplova lež
  09.11.2022 19:02

  Tak já se musím ohradit proti lžím o ohromných ziscích bank z důvodů vysokých úroků. Tyto úroky jsou důsledkem chorobného držení úroků u nuly v předchozích letech a bezbřehého utrácení. Navíc vláda i Hampl jakoby předpokládaly několikaleté trvání tohoto stavu. Ale nějaká výhoda urokoveho diferenciálu bude trvat jen chvíli. Je tedy šílené očekávat vysoké výnosy z této zhovadilosti. A jen tak mimochodem. Proč jde jen o některé banky a jako náhodou tam není Airbank. Zase Kellnerův duch.
  mipa
  • Re: Hamplova lež
   09.11.2022 20:48

   Jasně Airbank se vynechat musela naši politici ví jak to zařídit
   Rookie
  • Re: Hamplova lež
   09.11.2022 19:35

   ... jen totální ignorant nevidí, že se jedná o loupež za bílého dne :o(
   Kočičák
 • Humorista
  09.11.2022 15:42

  "Zároveň zdůraznil, že stoprocentní odvod z ceny elektřiny nad cenovým stropem bude daňově uznatelným nákladem, takže se o něj sníží i část zisku firem, která by jinak podléhala windfall tax." Překlad: "My vám to sice sebereme, ale už z toho nebudete muset platit daň."
  Berounskej
  • Re: Humorista
   15.11.2022 11:48

   ..My vám to sebereme, ale můžete o sebranou čýstku snížit daňový základ pod stropem..
   Velkamedvědice
  • Re: Humorista
   15.11.2022 11:39

   Pokud by to nebylo daňově uznatelným nákladem, pak se celková daňová sazba pohybovala okol 150%.
   Richard Fuld
   •  
    15.11.2022 11:50

    Nechápu, ka může být dań vyšší jako sto procent
    Velkamedvědice
    •  
     15.11.2022 17:33

     A ještě jsem zapomněl k těm 160 EUR připočíst taky daň a WFT, kterou vybere od prodejců elektřiny. Ti mají nakoupenu elektřinu někde okolo 100 EUR ale prodávat ji budou všem bez fixace za strop, tedy za 200 EUR. Na každé MWh tak státu prostřednictvím daně z příjmů a WFT přihodí dalších 79 EUR a stát na každé spotřebované (MWh kromě DPH) dostane cekem navíc 239 EUR, a to poté co prodejcům již kompenzoval oněch 100 EUR rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou. Stát tak z tržby 300 EUR za 1 MWh vybere celkem 339 EUR v podobě poplatků a daní a ještě dalších 42 EUR (21% z 200 EUR) DPH navíc, tedy celkem 379 EUR. Jinými slovy pokud dojde k prodeji 1 MWh za 300 EUR a tato bude prodána spotřebiteli za 200 EUR stát celkem inkasuje (po zaplacení 100 EUR kompenzace prodejci) pro sebe 279 EUR. Je to celé velmi děsivé...
     Richard Fuld
    •  
     15.11.2022 17:21

     Jeden příjem zdaníte od např. 75 EUR (u jaderného zdroje) sazbou 100% a tentýž příjem pak jako zisk souhrnnou daňovou sazbou 79% a máte dvojí zdanění s celkovou sazbou někde okolo 150%. Sazba není 179% jenom protože ty základy obou daní se liší. Pokud ten "poplatek" bude daňově započitatelným nákladem, pak celkové zdanění se bude pohybovat někde okolo 97%. K tomuto číslu vedou následující údaje. Vstupní parametry vztaženo na 1 MWh: Tržba 300 EUR, náklady 30 EUR, zisk před poplatkem a před WFT: 270 EUR, poplatek nad 75 EUR: 225 EUR, zisk po zaplacení poplatku: 45 EUR, 60% WFT + 19% daň z příjmů: 35,55 EUR, čistý zisk: 9,45 EUR, celková sazba poplatku a daní: 96,5%, a to nepočítám DPH. Pořád bude moci Stanjura říkat, že ČEZ nedostal do ztráty. :-) Spotřebitelům pak prodají elektřinu prodejci 1 MWh za strop okolo 200 EUR. Stát si tak z 300 EUR tržby utrhne 260 EUR pro sebe, 100 EUR zaplatí prodejci a 160 EUR mu zůstane za nehty. Jestli Vám tohle přijde v pořádku, pak už fakt nevím...
     Richard Fuld
Aktuální komentáře
04.03.2024
12:46Než otevře Wall Street: Lyft, Super Micro Computer, Deckers Outdoor  
11:59Týdenní výhled: Začne se konečně americký trh práce ochlazovat?  
11:49Akcie si vybírají další pauzu, zatímco eurodolar roste nad 1,0850  
11:13Míra inflace v Turecku pokračuje v růstu, v únoru přesáhla 67 procent
11:11Trumpovy návrhy na zvýšení cel by výrazně zasáhly německou ekonomiku
9:10Rozbřesk: Česká ekonomika opět roste, spotřeba v plusu
8:54Nikkei roste na nová maxima, Evropa zahájí smíšeně  
8:45Síkela chystá zákon, která zajistí postupný odchod od uhlí do 2033
8:37Hlavní index tokijské burzy Nikkei poprvé pokořil 40.000 bodů
6:07S&P 500 je drahý. Investory by to ale nemělo odrazovat, říká stratéžka Bank of America
03.03.2024
16:34Komentář Invesco: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – Případ racionální přebujenosti
9:00Víkendář: Nový způsob výroby aut a jejich prodej přes internet
02.03.2024
16:39Fundstrat: Rozhodující pro trhy bude inflace, Fed z růstu cen velkých technologií obavy mít nemusí.
9:00Víkendář: Od kopírování západních firem až ke třetí největší automobilce na světě
01.03.2024
22:00Zámořské indexy posilovaly v reakci na makroekonomická data  
17:41Na bublinu devadesátých let trh nesahá, investoři chtějí od akcií méně a méně
17:28Pozitivní závěr týdne podpořily nové zprávy  
17:01Tomáš Vlk: ISM je za únor slabé - další vzpruha pro akcie?
16:58Reuters: Deutsche Bank hodlá požádat o likvidaci čínského developera
16:36CNBC: Evropa má za sebou nejhorší výsledkovou sezonu od nástupu covidu-19

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data