Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: Schodek má klesnout na 295 miliard, počítá se s nárůstem státního dluhu až na 3,075 bilionu Kč

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: Schodek má klesnout na 295 miliard, počítá se s nárůstem státního dluhu až na 3,075 bilionu Kč

30.11.2022 17:07, aktualizováno: 30.11. 18:03
Autor: ČTK

Aktualizováno

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. Přidali mimo jiné 1,1 miliardy korun do školství na platy asistentů pedagogů. Opozice se svými návrhy změn v rozpočtu neuspěla.

Pro rozpočet hlasovalo všech 96 přítomných poslanců stran vládní koalice. Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD hlasovali proti. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Již podruhé tak výdaje překročí dva biliony korun. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině.

Schválený pozměňovací návrh, který přidává 1,1 miliardy na platy asistentů pedagogů, předložila skupina koaličních poslanců, mezi nimiž je například lidovec Marek Výborný nebo ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Se stejným návrhem přišly i poslankyně opozičního ANO Margita Balaštíková a Jana Berkovcová. O jejich návrhu ale už Sněmovna nehlasovala.

Sněmovna schválila i návrh místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN), která s dalšími koaličními poslanci navrhla přidat 39 milionů korun na provoz potravinových bank. V dalším schváleném návrhu předloženém s dalšími koaličními poslanci přidala 40 milionů na bezplatné školní obědy dětem.

Z opozičních návrhů například neuspěl návrh místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) přidat 30,7 miliardy korun Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Neuspěl například Jiří Kobza (SPD) s návrhem, aby Český svaz bojovníků za svobodu obdržel ze státního rozpočtu dotaci 4,5 milionu korun. Jeho stranická kolegyně Karla Maříková neuspěla s návrhem přidat Kanceláři prezidenta republiky 30 milionů korun. O stejnou částku přišel rozpočet Hradu z rozhodnutí koaliční většiny letos.

"Ten rozpočet určitě není to, co bychom si jako členové vlády v ideálních časech přáli, ale je to realistický rozpočet, rozpočet, který nám umožní vyrovnat se s krizemi, kterým čelíme, a v tomto smyslu je to rozpočet vrcholně odpovědný," prohlásil před poslanci premiér Petr Fiala (ODS). Připomněl, že Česko se nachází v nejsložitější situaci ve své moderní historii, a je podle něho přirozené, že státní rozpočet na rok 2023 tomu odpovídá. Ujistil, že vláda pracuje na změnách, které zjednoduší chod státu, a hledá cesty, jak co nejlépe ušetřit peníze.

Opozice návrh rozpočtu kritizovala. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zpochybnila navrhované příjmy, hlavně příjmy z daní z neočekávaných zisků a z odvodů z prodeje elektřiny. Předpokládá, že kvůli tomu bude nutné v příštím roce rozpočet novelizovat. Předseda SPD Tomio Okamura vyčetl vládě hlavně zadlužování nebo pomoc Ukrajině na úkor pomoci českým občanům a českým firmám.

Návrh rozpočtu počítá s nárůstem státního dluhu ke konci roku až na 3,075 bilionu korun. Jeho skutečná výše pak bude záviset na tom, jak bude letos i v příštím roce hospodařit státní rozpočet. Pro letošní rok se počítá s jeho nárůstem na 2,779 bilionu korun. Výdaje na obsluhu státního dluhu mají vzrůst na téměř 70 miliard korun.

Vláda v návrhu rozpočtu předpokládá, že průměrný růst spotřebitelských cen zpomalí proti letošku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z letošních 16,2 procenta na 8,8 procenta. Reálný růst ekonomiky má podle předkládací zprávy zpomalit z letošních 2,2 procenta na 1,1 procenta. V aktuální prognóze z listopadu však ministerstvo financí předpovědělo, že ekonomika naopak poklesne o 0,2 procenta. Evropská komise snížila odhad růstu české ekonomiky na 0,1 procenta, Česká bankovní asociace odhaduje růst o 0,2 procenta.

Na daních plánuje státní rozpočet získat 1,636 bilionu korun. Na straně výdajů má 859 miliard směřovat na sociální dávky. Na investice je vyčleněno 203 miliard korun. Na dani z přidané hodnoty chce stát do státního rozpočtu vybrat téměř 382 miliard korun, což je o 83 miliard víc než loni.

Výdaje na platy státních zaměstnanců od úředníků přes policisty po učitele mají vzrůst na 264 miliard korun. Jen v regionálním školství má přibýt přes 6000 míst. Na platy poslanců má jít v příštím roce zhruba 312 milionů korun a na platy senátorů 131 milionů korun. Na platy ústavních činitelů celkem má jít 6,5 miliardy korun, což je nárůst o 0,85 miliardy korun. Nejvyšší část z toho, téměř 5,9 miliardy Kč, směřuje do rozpočtu ministerstva spravedlnosti.

Rozpočet počítá s existencí dvou nových úřadů, které ale mají navrhované nulové výdaje. Prvním z nich je Nejvyšší stavební úřad, který prosadila bývalá vláda a který chce naopak nynější vláda zrušit. Druhým je Digitální a informační agentura, která ještě čeká na své schválení.

 
 

Čtěte více:

Fiala: Rozpočet na příští rok je krizový a válečný, prioritou je obrana
26.10.2022 11:44
Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečno...
Státní dluh by mohl v příštím roce vzrůst až na 3,075 bilionu korun
02.11.2022 12:14
Státní dluh by měl ke konci příštího roku vzrůst až na 3,075 bilionu ...
Prezident Zeman vetoval novelu letošního rozpočtu. Vláda odpoví rychlým svoláním obou komor a přehlasováním
03.11.2022 14:16
Prezident Miloš Zeman vetoval novelu rozpočtu na letošní rok. Vadí mu,...
Windfall tax nese prvek diskriminace, řekl šéf Komerční banky. Stanjura odmítá, že by u energetik šlo o dvojí zdanění
09.11.2022 11:50
Zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, pro vybran...
Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
28.11.2022 16:44
Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího rok...

Váš názor
 •  
  01.12.2022 10:10

  To bylo keců jak se nebudou zadlužovat, a ejhle, máme největší a nejrychleji rostoucí dluh v naší historii. Přitom všechno jde do kelu, i s lidskými právy. Jsou to prostě pokrytci a lháři, a to podle všech měřítek. Můžou si dovolit téměř vše, protože zkorumpovaná mainstreamová média budou vždy vůči nim tolerantní.
  ricochet
  •  
   01.12.2022 18:43

   Stejný jako navrhovsl Bureš. Zastav valku.
   Velkamedvědice
  • A taky by si měl říct jaká práva ti berou
   01.12.2022 14:58

   já akorát vidím, že tady propaguješ rusaky a jenom kališ vodu. Zavřenej ještě za to nejsi, tak asi ty práva pořad ještě máš
   oradapoisson
   • Re: A taky by si měl říct jaká práva ti berou
    02.12.2022 0:07

    Bobane, stačí když hrubě porušují ústavu, viz cenzura a protiústavní zákony typu podpora genocidy, pod který se dá nacpat vše, hlavně nesouhlasný názor. A už se za to zavírá. Babiše si do huby neber, tomu nesaháš ani pod tkaničky jeho bot. Kvičeli jste jako divý ve sněmovně, aby se živnostníkům a firmám po bolševicku zvedly státní podpory, a přesto i po těchto masivních podporách, protože to není asociál jako dnešní vládci, udržel státní dluh stejný, jaký přebral po pravicový vládě tuším v roce 2014. Tak přestaň zas oblbovat.
    ricochet
    • pro rusáckého trolla, zrádce národa a kolaboranta RICOCHETA
     02.12.2022 7:06

     Zatímco na Ukrajinu dopadají bomby, russko systematicky ničí enrgetickou infrastrukturu a vyvražďuje civilní obyvatelstvo, bombarduje školy, nemocnice, porodnice obytné domy, vede russko stále mohutnější informační válku ve východní Evropě. Za pomoci lidí jako například RICOCHET rozdmýchávájí falešnýmy obviněními nespokojenost a strach, obavy z uprchlíků nebo rostoucích cen energií a vykreslují Západ jako nedůvěryhodného partnera. Dezinformátoři na lžích vydělávají a léčí si zhrzená ega. Ruský informační útok přichází v době blížící se zimy kdy se východoevropské vlády stejně jako vlády ostatních zemí světa potýkají s nespokojeností občanů způsobenou rostoucími cenami energií a potravin. A právě RICOCHET a jemu podobní takovou propagandu permanentně dělají. Nevadí jim vraždění ukrajinského civilního obyvatelstva, nevadí jim vraždění žen a dětí. RICOCHETOVI otevřeně vadí – což zde osobně uvádí - vadí, že nemůže otevřeně podporovat RABOVÁNÍ, DRANCOVÁNÍ, ZNÁSILŇOVÁNÍ, MUČENÍ, VRAŽDĚNÍ VŠECHNA TA ZVĚRSTVA KTERÁ PROVÁDÍ RUSKÝ HMYZ NA UKRAJINĚ. JEŠTĚ SI NÁM RICOCHETE NIKDY NENAPSAL co tě na tom rusku tak přitahuje? Máš doma ruské auto? nebo ruskou motorku? nemáš? a máš ruskou pračku, myčku, lednici, sporák, mrazák, odsavěč, vysavač, nebo kuchyňský robot? nemáš? a máš ruský mobil, nebo ruský PC, nebo používáš ruský operační systém? taky ne? Máš ruskou televizi, vež, nebo radio? nemáš? a máš ruský foťák, kameru, nebo horské kolo? nemáš a ani mít nemůžeš, protože rusák nic vyrobit neumí. Když si byl mlád vymyli ti hlavu marxismem leninismem, ale to teď rusáci taky zrušili. Tak tě přitahuje to vraždění, loupení, drancování, znásilňování? To se ti líbí co, to bys taky chtěl dělat jako oni?? No z tvých příspěvků to tak vyznívá.
     oradapoisson
  • A že si nekvičel když zadlužoval babiš
   01.12.2022 14:54

   v době největší konjunktury? Že si nekvičel, když plnil chřtány svých voličů. Roztáhnul vám všem žaludky. A teď čekáte, že to bude trvat věčně. Kdyby Fiala šetřil jako kalousek tak by si kvičel ještě víc.
   oradapoisson
   • Re: A že si nekvičel když zadlužoval babiš
    01.12.2022 15:06

    Netáhla pokřikují máme velký schodek a zároven drží nataženou ruku státe dej víc. Dokonce to ani nevidí jako protiklad. Vždyt se může snížit plat poslancům a ministrům.
    ..
  •  
   01.12.2022 13:43

   To se nedá přeci nikdy splatit... :O/
   karel777
   •  
    01.12.2022 14:21

    ale dá....inflací...stačí se podívat, jak zvýšením příjmů dochází k snížení relativního dluhu...
    abc1
    •  
     01.12.2022 18:44

     Nedá. To bymusela být hyperinflace.
     Velkamedvědice
Aktuální komentáře
07.02.2023
12:23Evropské trhy mírně rostou, američtí centrální bankéři se snaží zkrotit trh  
11:36Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 procenta
11:27Vývoj americké ekonomiky v letošním roce a co s ní udělá otevírání té čínské
11:00Největší banka v eurozóně BNP zaostala ziskem za očekáváním, ale plánuje zpětný odkup akcií za 5 miliard eur
9:58Jan Bureš: Další slabý maloobchod - spotřeba táhla HDP dolů o něco výrazněji
9:47Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001
9:44Analytik k výsledkům KB: Rekordní celoroční zisk nad 17 mld. Kč a dividenda 60 Kč  
9:22Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí. Komerční banka již zítra, ČEZ v březnu
9:10Rozbřesk: Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu. K silnému dolaru mírně ztrácí koruna
9:04Ropná BP loni více než zdvojnásobila zisk. Růst cen fosilních paliv táhne vzhůru invaze na Ukrajinu
8:55Po těžkém pondělí pozitivní vstup do úterka, ukazují futures  
8:40Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci
6:07Trhy jsou naceněny na dokonalý scénář. To není reálné, varuje stratéžka Blackrock
06.02.2023
17:36USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
17:21Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská
17:15Trhy dále ochlazují svou euforii, objevují se nová geopolitická rizika  
16:03The Guardian: Křetínský doufá ve velký zisk díky dotacím pro britské elektrárny
15:52Prodávejte, jakmile S&P 500 překročí 4 200 bodů, varuje stratég Bank of America. Očekává 'oddalovanou apokalypsu'
13:53Apple má dobrý problém a přináší významný potenciál, domnívá se analytik Jim Suva
12:24Týdenní výhled: Centrální bankéři neztlumili euforii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BNP Paribas SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Carlyle Group Inc/The (12/22 Q4, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Fortinet Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Illumina Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
KKR & Co Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Royal Caribbean Cruises Ltd (12/22 Q4, Bef-mkt)
6:30Siemens Energy AG (12/22 Q1)
8:00BP PLC (12/22 Q4)
8:00Carlsberg AS (12/22 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:00Linde PLC (12/22 Q4)
13:30Hertz Global Holdings Inc (12/22 Q4)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:05VF Corp (12/22 Q3)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (12/22 Q4)