Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novo Nordisk oznámila výsledky, její tržní hodnota překročila velikost dánské ekonomiky

Novo Nordisk oznámila výsledky, její tržní hodnota překročila velikost dánské ekonomiky

10.08.2023 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Farmaceutická společnost Novo Nordisk při svém raketovém vzestupu podpořenému příznivými zprávami o jejím přípravku na hubnutí Wegovy dosáhla dalšího milníku. Tržní hodnota dánské společnosti překročila velikost domácí ekonomiky, upozornila agentura Bloomberg.

Akcie společnosti tento týden prudce rostou díky zprávám, že její preparát na hubnutí má příznivý vliv na srdce. Tržní kapitalizace společnosti se tak dostala nad 2,87 bilionu dánských korun (9,4 bilionu Kč), což je více, než činil hrubý domácí produkt Dánska za rok 2022, jehož hodnota byla 2,83 bilionu DKK. Novo také bojuje o titul největší evropské společnosti podle tržní kapitalizace.

Dánská farmaceutická společnost vykázala 30% nárůst tržeb (při konstantních směnných kurzech) za první pololetí letošního roku, zatímco provozní zisk vzrostl také o 32%. Čistý zisk společnosti za druhé čtvrtletí dosáhl na 19,43 mld. DKK, skončil ale za odhady analytiků nastavenými na 20,25 mld. Obzvláště dobře si vedla její divize pro diabetes a obezitu, podpořená zájmem o její senzační injekci Wegovy.

Společnost vylepšila svůj celoroční výhled růstu prodejů na +27 až +33 %, dříve očekávala +24 až +30 %. Firma vylepšila také odhad růstu provozního zisku na +31 až +37 %, dříve očekávala +28  až +34 %.

„Růst [prodeje] je tažen rostoucí poptávkou po našich léčbách diabetu a obezity na bázi GLP-1 a my sloužíme více pacientům než kdykoli předtím,“ uvedl Lars Fruergaard Jorgensen, prezident a CEO, v prohlášení. "Výkonnost za prvních šest měsíců nám umožnila zvýšit výhled na celý rok."

Minulý týden údaje z poslední fáze studie ukázaly, že Wegovy snížil riziko závažných kardiovaskulárních příhod, jako jsou srdeční infarkty nebo mrtvice, o 20% ve srovnání s placebem, což zvýšilo podíl. Výsledky ostře sledované studie „SELECT“, která překonala očekávání, byly považovány za hlavní impuls pro naději společnosti překonat image Wegovyho jako „drogy marnivosti“.

Novo se stala nejhodnotnější dánskou společností již v roce 2008, kdy překonala kontejnerového přepravce A.P. Moller-Maersk. Od té doby se rozdíl mezi oběma společnostmi dále zvyšuje. Hodnota firmy Novo je nyní větší než celková hodnota všech ostatních společností z dánského akciového indexu OMX25. Firmě pomohl hlavně prudce rostoucí prodej léků na obezitu a cukrovku.

Firma Novo je nyní druhou nejhodnotnější firmou v Evropě za luxusním řetězcem LVMH, jehož tržní kapitalizace činí více než 407 miliard eur (9,9 bilionu Kč). Od počátku letošního roku si akcie firmy Novo připsaly přes 34 procent. Za poslední dva roky pak stouply o téměř 165 procent.

Novo však má před sebou ještě kus cesty, pokud se chce vyrovnat postavení, které měla roky v nedalekém Finsku společnost Nokia. V roce 2000 byla tato technologická firma vyrábějící mobilní telefony nejhodnotnější firmou v Evropě a její tržní kapitalizace byla dvakrát větší než finská ekonomika a na hrubém domácím produktu země se podílela čtyřmi procenty.

Akcie po začátku obchodování klesají o 1 %.

Zdroj: ČTK, CNBC

 
 
 

Čtěte více:

09.08.2023 16:43
Warren Buffett si ze snížení ratingu Spojených států těžkou hlavu nedě...
Zisk Sony ve čtvrtletí klesl o téměř třetinu, prodeje ale pozvedla PlayStation 5
09.08.2023 13:55
Japonskému výrobci elektroniky Sony klesl v prvním čtvrtletí jeho fina...
Ceny plynu (+40 %) dělají bu bu bu. Australští dělníci ohrozí dodávky LNG, nepomáhá říjen v srpnu ani norské odstávky
09.08.2023 14:14
Ceny plynu pro Evropu letí do výšin poté, co ohlášené stávky v Austrál...
Automobilka Li by chtěla v Číně předstihnout rivaly BMW, Mercedes-Benz a Audi
09.08.2023 14:26
Čínská automobilka Li Auto by chtěla v příštím roce na domácím trhu př...
FT: Italská vláda po propadu cen akcií bank mírní podmínky výběru daně
09.08.2023 16:27
Akcie italských bank dnes umazávaly vysoké ztráty, které zaznamenaly v...
Akcie v době mazání peněz
09.08.2023 17:57
Nedávno jsem tu ukazoval jeden graf od Morgan Stanley, který ukazoval,...
Růst akcií chladne a Nasdaq padá. Energie naopak zdražují
09.08.2023 17:24
Nálada na akciových trzích odpoledne chladne. V zámoří se obchoduje v ...
Trhy vyčkávaly na zítřejší data o inflaci
09.08.2023 22:01
Zámořské trhy den před reportem inflace začaly obchodování poměrně ne...
ČEZ ziskem předstihl očekávání, opět zabodoval trading. Celoroční výhled pro zisk 33 až 37 mld. Kč a EBITDA 105 až 115 mld. Kč
10.08.2023 8:14
Tuzemská energetika ČEZ ve druhém letošním čtvrtletí dosáhla očištěnéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC