Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Meziroční růst cen v českém průmyslu zrychlil na 0,8 procenta ze říjnových 0,2 pct

    Meziroční růst cen v českém průmyslu zrychlil na 0,8 procenta ze říjnových 0,2 pct

    18.12.2023 9:52
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Ceny ve výrobě v Česku v listopadu převážně pokračovaly v růstu. V průmyslu se zvýšily o 0,8 procenta, za stavební práce stouply o 3,3 procenta. Ceny zemědělských výrobců se naopak posedmé za sebou snížily, v listopadu zrychlily meziroční pokles na 16,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

    PPI

    "Celkově listopadová čísla však po smíšeném vyznění říjnových čísel opět potvrzují pokračující dezinflační trend v řadě kategorií cen pro podniky a budou pak na čtvrtečním jednání ČNB sloužit jako další argumenty, proč centrální banka již může zahájit mírně snížení úrokových sazeb. To je dle našeho scénář s vyšší pravděpodobností a očekáváme tak ve čtvrtek snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu," uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

    V průmyslu meziroční růst cen zrychlil na 0,8 procenta ze říjnových 0,2 procenta. O osm procent stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, uhlí meziročně zdražilo o téměř 62 procent. Za opravy, údržbu a instalace strojů a zařízení se platilo o téměř desetinu víc. Klesly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, ceny základních kovů se snížily o 15 procent, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 23 procent a chemických látek a přípravků o desetinu. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,4 procenta.

    Ceny zemědělských výrobců zrychlily meziroční pokles na 16,2 procenta z 9,7 procenta v říjnu. V rostlinné výrobě ceny klesly o 19,4 procenta, o víc než třetinu nižší než před rokem byly ceny olejnin a obilovin, zvýšily se ceny ovoce o 40 procent, brambor o téměř 32 procent a zeleniny. V živočišné výrobě byly ceny meziročně nižší o 10,5 procenta. Klesly u mléka téměř o pětinu a dále u vajec, skotu a drůbeže. Téměř o desetinu vzrostly ceny prasat. Proti říjnu se ceny v zemědělství snížily o 4,9 procenta.

    Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků meziročně zvýšily o 3,3 procenta po říjnovém růstu o 3,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v listopadu o půl procenta nižší než před rokem. V meziměsíčním srovnání se ceny stavebních prací zvýšily o 0,1 procenta, ceny materiálů a výrobků klesly proti říjnu o 0,1 procenta.

    U tržních služeb pro podniky zaznamenali statistici zpomalení meziročního růstu na pět procent z říjnových 5,3 procenta. Služby v oblasti zaměstnání byly dražší o téměř 18 procent, za poštovní a kurýrní služby o 11 procent, za informační služby o desetinu. Meziměsíčně služby pro podniky zlevnily o 0,2 procenta.

    Zdroj: ČTK, ČBA


    Čtěte více:

    Čína poprvé od února roku 2021 zaznamenala pokles spotřebitelských cen
    09.08.2023 11:01
    Čína oznámila údaje o inflaci za červenec, které naznačovaly mírné zl...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    13:05Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed, BoJ i BoE nechají sazby zatím beze změny  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m