Čína oznámila údaje o inflaci za červenec, které naznačovaly mírné zlepšení oproti červnu. Index spotřebitelských cen se v červenci oproti předchozímu roku snížil o 0,3 %, ale ve srovnání s červnem vzrostl o 0,2 %, podle středečního statistického úřadu.
Podle analytiků oslovených agenturou Reuters byl meziroční data indexu spotřebitelských cen za červenec o něco lepší, než se očekávalo pro pokles o 0,4 %. Stále to byl první meziroční pokles od začátku roku 2021, podle oficiálních údajů dostupných prostřednictvím Wind Information.
Graf: Čínský index spotřebitelských cen

Zdroj: CNBC
Index výrobních cen v červenci meziročně klesl o 4,4 %, což je lepší než červnový pokles o 5,4 %. Meziroční hodnota indexu výrobních cen však byla horší než prognóza 4,1 % podle průzkumu agentury Reuters. "Spotřebitelské i výrobní ceny jsou v deflační oblasti," řekl Zhiwei Zhang, prezident a hlavní ekonom Pinpoint Asset Management, v poznámce po zveřejnění údajů. "Ekonomická dynamika nadále slábne kvůli nevýrazné domácí poptávce."
"Deflace spotřebitelských cen může vyvinout větší tlak na vládu, aby zvážila další fiskální stimuly ke zmírnění této výzvy," dodal. K celkovému poklesu v červenci přispěl 26% meziroční pokles cen vepřového masa, které je v Číně základní potravinou. Ceny cestovního ruchu meziročně vzrostly o 13,1 %.
Jádrový index spotřebitelských cen, která nezahrnuje ceny potravin a energií, vzrostl o 0,8 % oproti předchozímu roku – nejvíce od ledna, podle oficiálních údajů dostupných prostřednictvím Wind Information. Výrobní ceny pravděpodobně meziročně vzrostou dříve než index spotřebitelských cen, řekl Bruce Pang, hlavní ekonom a vedoucí výzkumu pro Velkou Čínu v JLL.
Očekává, že spotřebitelské ceny budou v následujících měsících stále taženy dolů klesajícími cenami vepřového masa a vysokým srovnávacím efektem, zatímco jádrová inflace může postupně růst.
Čína zažila poslední období deflace na přelomu let 2020 a 2021. Odborníci se však obávají, že letošní období poklesu cen by mohlo být delší kvůli problémům v hlavních odvětvích čínského hospodářství a vysoké nezaměstnaností mezi mladými, píše agentura AFP. Podle ekonoma Andrewa Batsona je hlavní příčinou "deflačního šoku" krize v realitním odvětví. Výrazný pokles zaznamenaly v červenci také čínský vývoz a dovoz.
Peking si stanovil cíl pro průměrnou spotřebitelskou inflaci v roce 2023 na přibližně tři procenta. Loni ceny meziročně vzrostly o dvě procenta.
Zdroj: ČTK, CNBC