Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

    Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

    18.04.2024 15:59
    Autor: ČTK

    Průměrné nájemné v České republice v prvním čtvrtletí vzrostlo mezičtvrtletně o procento na 295 korun za metr čtvereční. Nejvýznamněji vzrostlo nájemné v Olomouci o 4,3 procenta a o 3,1 procenta v Hradci Králové. Naopak propad cen pronájmů byl zaznamenán v Karlových Varech o 1,8 procenta, v Liberci o 1,2 procenta a v Jihlavě o necelé procento. Vyplývá to z dat Rent Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

    Nájmy jsou tradičně nejvyšší v Praze, kde začátkem roku cena vzrostla mezičtvrtletně o 1,5 procenta. Nájemníci tak zaplatili v průměru 400 korun za metr čtvereční. V městských částech vzrostla cena pronájmů nejrychleji v Praze 7, a to o 4,3 procenta na průměrných 409 korun za metr čtvereční. V Praze 4 to bylo o 3,4 procenta na 364 korun, v Praze 9 o tři procenta na 377 korun a v Praze 6 o 2,4 procenta na 382 korun. Průměrná cena nájmu se na území hlavního města snížila pouze v Praze 1, a to o 0,2 procenta na 469 korun za metr čtvereční.

    Po Praze jsou nejdražší nájmy v Česku v Brně, kde cena vzrostla o 1,2 procenta na 329 korun za metr čtvereční. Cena stoupla ale také v kraji Středočeském kraji, a sice o 2,6 procenta na 273 korun, a ve Zlíně, kde se navýšila o necelá dvě procenta na 272 korun.

    Nejvyšší nájmy jsou podle dat Deloitte v novostavbách a developerských projektech. Průměrná cena za metr čtvereční v nich stoupla o 1,1 procenta na 360 korun za metr čtvereční. Cena nájmů vzrostla rovněž v cihlových domech, průměrně o 1,4 procenta na 296 korun za metr, a v panelových domech, a to o 0,4 procenta na 250 korun.

    Podle dřívějších dat Rent Indexu činilo průměrné měsíční nájemné za metr čtvereční v České republice ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 292 korun a mezičtvrtletně cena klesla o 0,3 procenta. Aktuální data dokazují, že pokles byl spíše krátkodobým jevem, a v příštích měsících tak lze odhadovat další mírný růst cen, uvedl ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v Deloitte Petr Hána. "Cena nájemního bydlení v Česku loni rostla až na jednu výjimku v posledním čtvrtletí. První letošní kvartál však opět vykazuje růst, čímž pokračuje střednědobý až dlouhodobý trend na trhu,” řekl.


    Čtěte více:

    Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
    18.04.2024 15:20
    Poslední čísla týkající se vývoje inflace v americké ekonomice jsou s...
    Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
    18.04.2024 12:56
    Evropská centrální banka nemůže zcela ignorovat dynamiku inflace a mě...
    Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
    18.04.2024 11:52
    Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing předložila lepší než pře...
    WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
    23.04.2024 14:19
    Dlouhodobý investiční produkt přinesl Čechům a Češkám s úvodem roku 2...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)