Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Bureš: ČNB snižuje sazby o 50bps na 4,75 %, proč další postup bude opatrnější?

Jan Bureš: ČNB snižuje sazby o 50bps na 4,75 %, proč další postup bude opatrnější?

27.06.2024 16:39
Autor: Jan Bureš, ČSOB

Česká národní banka snížila úrokové sazby o 50bps na 4,75 %. Pro toto rozhodnutí zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, zatímco 2 členové hlasovali pro opatrnější pokles sazeb o 25bps. V bankovní radě tak převážily hlasy, které nevidí pro-inflační rizika tak výrazná vzhledem k současné úrovni reálných úrokových sazeb.

O rychlejším poklesu sazeb rozhodl pravděpodobně zejména nečekaně prudký propad investic v prvním kvartále 2024. I když se s vysokou pravděpodobností jedná o “dočasný efekt” konce víceletého finančního rámce EU, část bankovní rady může mít s touto interpretací problém a má strach, že historicky stále vysoké nominální úrokové sazby mohou k investičnímu poklesu přispívat. K pocitu, že současná úroveň sazeb stále dusí ekonomiku až “příliš” mohla přispět i oproti prognóze lehce nižší jádrová inflace a mírně silnější koruna.

Pro část trhu a většinu analytiků (včetně nás) šlo o překvapení - předpokládal se spíše opatrnější pokles sazeb o 25bps. I proto koruna bezprostředně po zasedání oslabila a prodejní tlaky zeslábly až ve chvíli, kdy guvernér na tiskové konferenci jasněji naznačil, že další snižování sazeb bude již opatrnější.

q

Důvodem k opatrnosti na dalších zasedáních jsou podle Aleše Michla pro-inflační rizika související primárně s rychlou dynamikou cen služeb a možným dalším zrychlováním mzdové dynamiky. Proto věříme, že na dalších zasedáních bude ČNB snižovat sazby již po 25bps krocích a na konci roku 2024 (Q4) si vybere pauzu. Důvodem k pauze může být skutečnost, že sazby již budou relativně nízko (4,0 %) a inflace bude mířit naopak výše (předpokládáme inflaci v blízkosti 3 % na konci roku). Navíc bude panovat nejistota ohledně lednového přecenění a kratší pauza se může logicky nabízet. Celkově tak neměníme náš odhad pro konec roku 2024, kdy předpokládáme sazby na 4,0 %, i konec roku 2025 (3,5 %).


Čtěte více:

Jen na nejslabších úrovních za několik desetiletí, před zítřejší ČNB oslabuje i koruna
26.06.2024 17:42
Evropské akcie ve středu klesaly, rozšiřovala negativní nálada z předc...
ČNB dnes nejspíše sníží sazby, ČEZ se obchoduje ex-divi a futures jsou lehce nad nulou
27.06.2024 8:52
Česká národní banka dnes bude jednat o možném snížení sazeb. ČEZ se d...
Rozbřesk: ČNB znovu sníží úrokovou sazbu,  jak to může zahýbat korunou
27.06.2024 9:07
Česká národní banka dnes dále pokročí v cyklu uvolňování měnové politi...
Koruna čeká na ČNB, jen slábne nad 160 a akcie se nemají čeho chytit
27.06.2024 11:41
Čtvrteční dopoledne nenabízí hlavním trhům inspiraci, a tak se většina...
ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta
27.06.2024 14:44
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m