Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 pct

Průmysl v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 pct

09.12.2024 9:53
Autor: ČTK

Průmyslová výroba v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesla o 2,1 procenta. Hodnota nových zakázek se ale proti loňsku zvýšila o dvě procenta, kladně to ovlivnila výroba počítačů a elektronických přístrojů. Informoval o tom dnes Česká statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se produkce průmyslu reálně snížila o 0,7 procenta.

Ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka uvedl, že říjnový výsledek průmyslu zčásti ovlivnila vysoká srovnávací základna zejména v automobilovém průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků. Vysoká srovnávací základna se podle něj projevila i poklesem produkce v opravě a instalací strojů a dál se snížila výroba ve strojírenství, hutnictví a slévárenství.

"Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí," doplnili statistici.

Nové zakázky ze zahraničí se v říjnu meziročně zvýšily o 3,1 procenta a tuzemské o 0,2 procenta. "K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Proti září byla však hodnota nových zakázek nižší o 0,5 procenta.

Zaměstnanců v průmyslu stejně jako v přechozích měsících meziročně opět ubylo. Proti loňskému říjnu se jejich počet snížil o dvě procenta. Naopak jejich průměrné hrubé měsíční mzdy znovu stouply, v říjnu byly meziročně vyšší o 7,2 procenta.

 

Čtěte více:

Němečtí průmyslníci plánují podle institutu Ifo rušení pracovních míst
28.11.2024 16:38
Němečtí průmyslníci ruší nábory a naopak plánují více kurzarbeitu a pr...
Dominik Rusinko: Průmyslové oživení se oddaluje
02.12.2024 12:10
Index nákupních manažerů PMI se v listopadu snížil ze 47,2 bodů na 46 ...
BMW jako potenciální tahoun indexu DAX?
04.12.2024 15:21
BMW se v posledních dnech daří, a technický obrázek ukazuje krátkodobě...
Průmyslová výroba v Německu nečekaně klesla pod vlivem energií i autoprůmyslu
06.12.2024 10:16
Průmyslová výroba v Německu v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2026
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  
11:00Akcie Snowflake letí nahoru o více než 30 procent. Firma překonala odhady a dál investuje do AWS
10:42Meta nabídne předplatné pro aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp
10:17S mírovou dohodou to opět nevychází, tlak na dluhopisy ani akcie však není velký  
9:33Silné výsledky Salesforce nestačily, investory znepokojil slabší výhled
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů