Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Náladu na trzích zvedly dobré výsledky amerických bank i data, obnovující sázky na snižování sazeb Fedu. Futures míří výše

Náladu na trzích zvedly dobré výsledky amerických bank i data, obnovující sázky na snižování sazeb Fedu. Futures míří výše

16.01.2025 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké akcie včera výrazně posílily, k jejich růstu přispěly nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech a příznivé hospodářské výsledky velkých amerických bank. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,65 procenta a zakončil obchodování na 43.221,55 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,83 procenta na 5949,91 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,45 procenta na 19.511,23 bodu. Nálada se přes Asii, kde solidní výsledky přidal klíčový čipař TSMC, přelévá do Evropy.

Futures: DAX 0,2 %, CAC 0,9 %, FTSE 0,3 %; DJIA 0,2 %, S&P 500 0,3 %, Nasdaq 0,4 % .

Včera jsem se dozvěděli první sadu výsledků klíčových amerických bank. Byly vesměs dobré.

Jako první z velkých společností započala výsledkovou sezónu největší banka na světě, JPMorgan (Investiční tipy). A před výsledky stálo na straně investorů hned několik otázek, včetně dopadu snižování úrokových sazeb Fedem na čistý úrokový výnos, objemy obchodování až po aktivitu na trhu fúzí a akvizic. JPM však znovu nezklamala a odreportovala zisk na akcii (EPS) 4,81 USD při očekávání 4,1 USD. Banka zaznamenala v Q4 rekordní tržby z tradingu, které byly podpořeny volatilitou spojenou s americkými volbami, a i díky tomu tato divize vygenerovala 7,05 miliardy dolarů, což je o 21 % oproti loňskému roku.

BlackRock postupně pohlcuje svět. Aktiva pod správou (AUM) vzrostla o 15 % a dosáhla nového historického maxima 11,55 bilionu dolarů. BlackRock v roce 2024 získal od investorů 641 miliard dolarů. Celkově se do jeho ETF přelilo 390 miliard dolarů, 226 miliard do akciových fondů a 164 miliard do fondů s dluhopisy. Upravený zisk na akcii za čtvrté čtvrtletí činil 11,93 dolaru (+23 % yoy), což překonalo průměrný odhad analytiků 11,24 dolaru, a zvedl se z 11,46 dolaru v třetím čtvrtletí. Tržby ve výši 5,68 miliardy dolarů přesáhly konsenzuální odhad 5,60 miliardy dolarů a vzrostly z 5,20 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí.

Citigroup vykázala čistý zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 2,86 miliardy dolarů, což je výrazné zlepšení oproti ztrátě 1,84 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Zisk na akcii (EPS) vzrostl na 1,34 dolaru z předchozí ztráty 1,16 dolaru, čímž překonal očekávání analytiků. Celkové příjmy banky, očištěné o úrokové náklady, vzrostly meziročně o 12 % na 19,58 miliardy dolarů. Citigroup také oznámila, že její správní rada schválila program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů, který začne v tomto čtvrtletí. Tento krok je součástí širší strategie banky na zlepšení výkonnosti a návratnosti pro akcionáře.

Tchajwanskému výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 57 procent na rekordních 374,68 miliardy tchajwanských dolarů (279 miliard Kč). Firma očekává další růst i v prvním čtvrtletí díky vysoké poptávce po čipech navržených pro výpočty a aplikace spojené s umělou inteligenci (AI). TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě, mezi jeho klienty patří Apple či Nvidia. Pro 1Q25 nastavuje firma výhled tržeb na 25-25,8 mld. USD při konsensu dle Bloomberg 24,43 mld. USD, celoroční CAPEX pak na 38-42 mld. USD při kons. 35,15 mld. USD.

Pojďme na domácí dění: dostavby a jaderného tendru na Dukovany se týká zpráva, podle které došlo k dohodě mezi americkým Westinghouse a v tendru vítěznou KHNP na užití reaktorů APR 1000 mimo pro firmu domácí Koreu, což je jednou z podmínek pro úspěch tendru a podepsání finálních dokumentů.

Připomeňme znovu, že Společnost Doosan Škoda Power, a. s., přední výrobce energetických zařízení, turbín a poskytovatel inženýrských řešení se sídlem v České republice, oznámila záměr uskutečnit primární veřejnou nabídku svých akcií a jejich kotaci na hlavním trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha. „Jako strojírenská společnost s více než stoletou tradicí, silnými kořeny a pevnými plány je pro nás ctí, že můžeme být představeni českému kapitálovému trhu, a ještě těsněji spojit naši budoucnost s rozvojem energetického sektoru a celé ekonomiky regionu střední a východní Evropy,“ uvedl Youngki Lim, předseda představenstva a generální ředitel.

Pokud se Doosan Škoda Power finálně rozhodne nabídku provést, očekává se, že ta by zahrnovala přibližně 21,5–26,5 % stávajících akcií společnosti z majetku společnosti Doosan Power Systems S.A. a přibližně 5–10 % nových akcií, které společnost za tímto účelem vydá. Kromě toho by prodávající akcionář poskytl dalších až 3,5 % stávajících akcií na pokrytí případné opce navýšení. „V žádném případě nebude v rámci nabídky prodáno více než 33,33 % z celkového počtu akcií po zvýšení základního kapitálu společnosti,“ konstatuje firma v prohlášení. 

 
 

Čtěte více:

BlackRock hlásí rekordní příliv aktiv, podle CEO je to
15.01.2025 12:39
Společnost BlackRock přilákala rekordní roční objem peněžních prostřed...
JPMorgan startuje výsledky amerických bank silnými čísly i výhledem
15.01.2025 13:17
Jedna z klíčových amerických bank JPMorgan startuje výsledkovou sezónu...
Goldman Sachs překonává odhady díky rekordnímu výsledku obchodníků s akciemi
15.01.2025 14:08
Investiční banka Goldman Sachs překonala odhady, napomohla tomu předev...
JPMorgan zahájila výsledkovou sezónu slibně. Čistý úrokový výnos stagnoval navzdory snižování sazeb
15.01.2025 14:25
Jako první z velkých společností započala výsledkovou sezónu největší ...
Akcie Citigroup rostou, zisk za čtvrté čtvrtletí překonal odhady
15.01.2025 15:07
Citigroup ve středu ráno před zahajovacím zvoněním na Wall Street ozná...
Tomáš Vlk: Pokles jádrové inflace může zažehnat lednovou korekci na trzích
15.01.2025 15:21
Inflační data ze zámoří dopadla o chlup lépe, než se čekalo, a spustil...
BlackRock zažil rekordní čistý příliv aktiv v hodnotě 281 miliard dolarů
15.01.2025 16:03
BlackRock postupně pohlcuje svět. Aktiva pod správou (AUM) vzrostla o ...
Trhům pomáhají dobré výsledky klíčových amerických bank i inflace. V Praze se chystá IPO Doosan Škoda Power
15.01.2025 16:54
Dnešek přinesl první zásadní výsledky klíčových amerických bank a repo...
Hlavní zámořské indexy silně posilovaly
15.01.2025 22:01
Zámořské indexy silně posilovaly v reakci na americká inflační data. ...
Největší výrobce čipů na světě TSMC dosáhl rekordního zisku díky poptávce pro AI
16.01.2025 8:46
Tchajwanskému výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSM...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.01.2026
12:02Před rokem DeepSeek šokoval svět AI. Proč je od té doby v ústraní?
11:47Čína zakázala vývoz zboží použitelného i pro zbrojní účely do Japonska
11:10Investoři se zaměřili na Asii, zatímco evropské a americké akcie jsou dnes nevýrazné  
10:38Rubin je pětkrát rychlejší při provozu AI softwaru než Blackwell. Nová generace AI čipů Nvidie nastoupí ve druhé polovině roku
10:02Výroba elektřiny v ČR loni po letech vzrostla, růst táhly hlavně jaderné zdroje
9:02Rozbřesk: Proč americká intervence ve Venezuele nezlevní pohonné hmoty v Česku
8:36Maduro u soudu řekl, že byl unesen a je nevinný, Rubin od Nvidie je na cestě, Evropa otevře v zeleném  
6:06Povedený rok pro českou korunu. Udrží své zisky i v roce 2026?  
05.01.2026
22:01Trhy na Trumpem vyvolané nejistotě profitují  
17:07Peníze a blázni…
16:26Online tržiště mění pravidla hry a IKEA na to doplácí. Společnost se snaží přizpůsobit
16:25PODCAST Týdenní výhled: USA silou přebírají venezuelský ropný průmysl  
14:25Americké ropné společnosti rostou po plánu USA převzít kontrolu nad Venezuelou
14:22Foxconn díky umělé inteligenci zvýšil ve čtvrtletí výnosy na rekord
12:17Americké energetické firmy táhne vzhůru Venezuela, evropské akcie jsou zatím opatrné  
12:01Trhy sledují vývoj kolem Venezuely: Dolar i zlato posiluje, ropa pod tlakem  
11:41RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:30Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
10:29Akcie evropských zbrojařů letí vzhůru
9:27Rozbřesk: Česká koruna i z počátku roku 2026 bude sledovat primárně náladu na globálních trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y