Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyhlídky na mír. Goldman Sachs čeká růst evropských akcií

Vyhlídky na mír. Goldman Sachs čeká růst evropských akcií

14.02.2025 12:36, aktualizováno: 14.2. 12:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Investiční banka Goldman Sachs zvýšila výhled pro panevropský index STOXX 600 pro příštích 12 měsíců na 580 bodů z 540 bodů. Zdůvodnila to možnými přínosy vyhlídky na uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Informuje o tom agentura Reuters. Aktuálně je akciový index nad 550 body a Goldman Sachs tak de facto místo stagnace až mírného poklesu nově věští růst.

"Pro evropské akcie vidíme řadu potenciálních výhod - nižší rizikovou prémii, nižší inflaci, lepší spotřebitelskou důvěru, silnější hospodářský růst," uvedl tým analytiků Goldman Sachs pod vedením Sharon Bellové.

Americký prezident Donald Trump ve středu vedl po telefonu separátní jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pověřil americké představitele, aby zahájili rozhovory s cílem ukončit téměř tři roky trvající ruskou válku na Ukrajině.

"Potenciál míru na Ukrajině je jednoznačně katalyzátorem snížení rizika," uvádí Bellová.

Evropské akcie se oproti svým americkým protějškům obchodují se slevou. Poměr ceny a zisku indexu STOXX 600 činí 17,52 ve srovnání s 27,38 u amerického širšího indexu Standard & Poor's 500.

Evropa čelí od rozšíření rusko-ukrajinské války problémům kvůli své energetické závislosti na Rusku. Sankce ze strany Západu snižují dodávky a vedou ke zvyšování cen v celém regionu.

Evropské akciové trhy zažívají od února 2022, kdy Rusko zahájilo na Ukrajině širší ofenzivu, výrazný odliv likvidity. Goldman Sachs odhaduje, že hospodářský růst eurozóny by se v případě příměří mohl zvýšit o 0,2 procenta.

Investiční banka zvýšila dvanáctiměsíční prognózu i pro index londýnské akciové burzy FTSE 100. Nově odhaduje, že do roka by mohl vystoupat na 9000 bodů namísto dosud udávaných 8600 bodů. Dnes je britský index na 8739 bodech

 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Konec války na Ukrajině? Dopady na českou ekonomiku
14.02.2025 9:01
Ukončení války na Ukrajině se zdá nejblíže od jejího vypuknutí. Americ...
Evropské firmy nejvíce ohrožené Trumpovými cly? Farmacie a automobilky
14.02.2025 11:00
Evropské zisky budou ohroženy, pokud se naplní celní plány amerického ...
Výsledky Airbnb (+14 %): Růst tržeb začíná zrychlovat
14.02.2025 11:23
Airbnb uzavřelo rok 2024 zrychlujícím růstem, když čtvrtletní tržby do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university