Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

26.7.2002 9:33
Autor: 

Bankovní rada ČNB včera rozhodla o snížení všech tří klíčových úrokových sazeb o 75 bps. Dvoutýdenní repo sazba tak klesla na historicky nejnižší úroveň a dokonce se dostala pod úroveň stejné sazby ECB. Detailní analýza inflačních faktorů (srovnání aktuálního a očekávaného vývoje hrubého domácího produktu a potenciálního produktu, porovnání inflačních prognóz s cílovým koridorem, vývoj inflačních očekávání a reálných úrokových sazeb a vliv nadměrného zhodnocení směnného kurzu) jasně směřovala ke snížení úrokových sazeb.

ČNB zároveň oznámila své nové prognózy. V předchozí prognóze ČNB očekávala inflaci v dubnu příštího roku v rozmezí 2,0% až 3,4% a pro září 2003 interval 2,6-4,0%. Aktuální prognóza pro červenec 2003 činí 1,6-3,0%, což znamená 70-ti procentní šanci podstřelení cílového koridoru. Odhad ČNB pro konec příštího roku byl stanoven na 1,8-3,2% a představuje 50-ti procentní šanci podstřelení inflačního cíle. Růst HDP odhaduje ČNB v letošním roce na 2,0% na 2,7% ve srovnání s dříve očekávanými 2,1% až 3,1%. Pro příští rok ČNB tipuje 2,1-3,8% zatímco ještě v dubnu očekávala růst HDP o 2,9-4,9%.

Ministr financí USA Paul O'Neill se včera pokusil zklidnit náladu na finančních trzích zneklidněnou účetními skandály. Prohlásil, že ekonomika USA zůstává silná a její základy jsou zdravé. Rozpor mezi vývojem reálné ekonomiky a akciových trhů označil za dočasnou výchylku.

Podle údajů Eurostatu se tok investic mezi EU a "zbytkem světa" v loňském roce výrazně snížil (o 40%). Jediné země, které zaznamenaly zvýšení investiční činnosti byly Německo a Řecko. Největším příjemcem s 50-ti procentním podílem na investicích z EU zůstávají USA. Naopak 55% zahraničních investic v EU pochází z USA.

Německý barometr podnikatelského klimatu, IFO index, včera potvrdil obrat ke klesajícímu trendu, když se v červenci snížil na 89,9 bodu z 91,3 bodu v červnu. Zatímco hodnocení současné situace zůstává již řadu měsíců na poměrně nízké úrovni, zhoršení doznalo hodnocení vyhlídek na budoucí vývoj.

Růst peněžní zásoby (M3) v eurozóně v červnu zpomalil na 7,1% z předchozích 7,7%. C9l pro růst M3 však stále zůstává mimo dohled.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data