Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Spotřebitelská důvěra klesla na rekordní minimum

USA: Spotřebitelská důvěra klesla na rekordní minimum

30.12.2008 16:51
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci kvůli zhoršení situace na trhu práce vyrovnala říjnové rekordní minimum. Index důvěry organizace Conference Board klesl na 38 bodů z listopadových 44,7 bodu.
 
Ukazatel důvěry se tak ocitl znovu nejníže od roku 1967, kdy Conference Board začala tento index sledovat. Ekonomové podle agentury Reuters předpokládali, že index se z listopadové úrovně mírně zvýší na 45 bodů, a jejich očekávání se pohybovala v rozpětí od 40 do 51 bodů.

"Další eroze spotřebitelské důvěry odráží rychlé a strmé zhoršení ekonomické situace ve čtvrtém čtvrtletí," uvedla ředitelka výzkumného centra Conference Board Lynn Francová. Podle ní je výhled pro první pololetí příštího roku velmi nepříznivý a ve druhém půlroce se čeká jen mírné zlepšení.
 
Spotřebitelé jsou nejvíce citliví na situaci na trhu práce. V listopadu ztratila americká ekonomika více než půl milionu pracovních míst, nejvíce za 34 let. Index, který ukazuje, jak těžké je získat práci, stoupl v prosinci o pět bodů na 42 bodů, nejvýše od prosince 1992.

Složka, která v indexu měří hodnocení současné situace, oslabila o zhruba 13 bodů na 29,4 bodu, nejníže od dubna 1992. Složka budoucích očekávání klesla o 2,4 na 43,8 bodu.

Ekonomové obvykle sledují index spotřebitelské důvěry velmi pozorně, protože se z něj snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují asi dvě třetiny veškeré ekonomické aktivity.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2025
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  
12:05Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci zhoršila, uvedl institut Ifo
12:04Waymo chce od investorů získat 15 miliard dolarů při ocenění přesahujícím 100 miliard
11:50Eurostat: Inflace v EU v listopadu zpomalila na 2,4 procenta, v Česku ještě více
10:29Čínští investoři loví „novou Nvidii“. Akcie MetaX vyskočily první den o 693 procent
9:39J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:55Rozbřesk: Povedený rok pro korunu. Udrží v příštím roce své zisky?
8:41USA blokují venezuelské tankery, Warner Bros. odmítne převzetí Paramountu a arabika i stříbro letí nahoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.